Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proklepli jsme nejkrásnější manažerku - recenze Nokia E66

aktualizováno 
Je svůdná, krásná, ale pár charakterových vad se na ní také najde. Řeč je o nejnovějším počinu finské Nokie v manažerské řadě Eseries, modelu E66. Přinášíme podrobnou recenzi.

Nokia E66 - nejkrásnější manažerka v testu Mobil.cz | foto: Michal Hron, Mobil.iDNES.cz

Novinka je logickým následovníkem první stylovky v manažerské řadě, modelu E65. Přináší mnohá vylepšení a osobitý styl, který nadchne mužskou i ženskou část populace. Přístroj je na trhu dostupný ve dvou barvách: ocelově bílé a šedé se stejným přívlastkem.

Nokia E66 se v mnohém poučila od své předchůdkyně. Chyby, které jsme kritizovali u modelu E65, byste zde hledali marně. Jak ale praví známe pořekadlo, neříkejme hop, dokud jsme nepřeskočili. Dneškem totiž začíná i dlohodobý test této novinky a za pár měsíců se teprve přesvědčime, jak na tom skutečně je. - čtěte Kráska samá vráska - zkušenosti s Nokií E65

Ostatně už nyní můžeme pozorovat na telefonu pár banálních nedostatků, které kazí jinak velmi povedený a nadějný produkt největšího výrobce mobilních telefonů.


Katalog mobilů:

Nokia E66 Nokia E51 Nokia E65 

Katalog mobilů: Nokia E66, E51 a předchůdce, Nokia E65

Kapitoly recenze:

Obsah prodejního balení

 • Přístroj Nokia E66
 • Baterie Nokia BL-4U, 1000 mAh
 • Kompaktní cestovní nabíječka Nokia AC-5
 • Stereofonní headset Nokia HS-47
 • Kabel Nokia CA-101
 • Paměťová karta microSD Nokia MU-22 s kapacitou 2 GB
 • Průvodní CD pro řadu Eseries
 • Poutko na zápěstí pro Eseries
 • Pouzdro pro Eseries
 • Informační leták Eseries
 • Stručný průvodce

Stručná charakteristika:

Manažerský smartphone s operačním systémem Symbian S60, velmi povedeným designem a bohatou manažerskou a multimediální výbavou


Vzhled - nenucená krása

Zejména na vzhledu si dala Nokia opravdu záležet a ušila kabátek šitý na míru cílové skupině uživatelů; střídmý a přesto velmi stylový. Použitá lesklá povrchová úprava ale přináší i nešvar v podobě náchylnosti na zachytávání nečistot. Telefon pak příliš reprezentativně nevypadá.

Nokia E66 a E71

Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71

Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71

Do rukou se nám dostaly obě barevné varianty, bílá verze se nám zamlouvala více. Ať už kvůli menší viditelnosti otisku prstů či aktuální popularitě této barvy. Barevné sladění v obou případech narušuje pouze červené tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu na jeho horní straně.

Z materiálů byl zvolen kvalitní plast v kombinaci s kovem, celkové zpracování telefonu hodnotíme jako velmi dobré. Platí to i o vysouvacím mechanismu, který je oproti předchozímu modelu o poznání kvalitnější; obě části telefonu mají vůči sobě jen velmi nepatrnou vůli, výsuvná část je ve svých krajních polohách aretována.

Nokia E66 - fotografie přístroje

Nokia E66 - fotografie přístroje Nokia E66 - fotografie přístroje Nokia E66 - fotografie přístroje

Nokia E66 - fotografie přístroje Nokia E66 - fotografie přístroje Nokia E66 - fotografie přístroje

Ve výchozím nastavení se po zasunutí telefonu automaticky zamyká klávesnice, tuto funkci je ale možné jednoduše vypnout. Uživatelé přístroje si stěžují na problémy s čidlem automatického zámku, u recenzovaného modelu však bylo (a je) vše v pořádku.

Čelní straně telefonu dominuje rozměrný displej, pod nímž se nachází devět kláves a kurzorový kříž s potvrzovacím středem. Nad displejem pak najdeme mřížku reproduktoru, světelné čidlo a miniaturní kameru určenou pro videohovory. Pravý bok přístroje nabízí tlačítka pro korekci hlasitosti hovoru či přehrávání hudby a pro ovládání hlasového vytáčení.

Nokia E66 - fotografie přístroje

Nokia E66 - fotografie přístroje Nokia E66 - fotografie přístroje Nokia E66 - fotografie přístroje

Nokia E66 - fotografie přístroje Nokia E66 - fotografie přístroje Nokia E66 - fotografie přístroje

Najdeme tu i spoušť integrovaného fotoaparátu a jeden ze zámků zadního krytu telefonu. Ten druhý se nachází na levém boku přístroje, kde je také datový konektor typu microUSB krytý plastovou záslepkou a 2,5 mm Jack konektor pro připojení dodávaných sluchátek.

Přístroj s rozměry 107,5 × 49,5 × 13,6 mm a váhou 121 gramů se chlubí velmi zajímavě vyvedenou zadní částí, která je z většiny tvořena kovovým krytem baterie s gravírovaným vzorem. K přístroji je velmi pevně uchycen, bohužel jej bude nutné odejímat při každé výměně paměťové karty typu microSD. Vzhledem k podporované kapacitě až 8 GB by tento úkon ale nemusel být častý.

Nokia E66 - fotografie přístroje

Nokia E66 - fotografie přístroje Nokia E66 - fotografie přístroje Nokia E66 - fotografie přístroje

Nokia E66 - fotografie přístroje Nokia E66 - fotografie přístroje Nokia E66 - fotografie přístroje

Pod krytem nalezneme baterii BL-4U s kapacitou 1000 mAh. Teorie praví, že by měla udržet telefon při životě až sedm a půl hodiny hovoru či 14 dní v pohotovosti. V praxi se po nabíječce budete shánět každý třetí den.

V zadní části přístroje najdeme i čočku integrovaného fotoaparátu, diodový blesk a mřížku hlasitého reproduktoru. Horní část je vymezena již zmíněnému červenému tlačítku, ta spodní pak nabíjecímu konektoru.

Displej a klávesnice - radost pro oči i prsty

Použitý aktivní TFT displej se chlubí rozlišením QVGA, tedy 240 × 320 obrazových bodů. Dokáže zobrazit až 16,7 milionu barevných odstínů a jeho úhlopříčka je 2,4 palce. Na slunci je méně čitelný, ve srovnání s pasivními jednotkami ale jednoznačně vyhrává. O ideální intenzitu podsvícení se stará světelné čidlo, jehož funkci lze v menu přístroje vypnout, nebo jen nastavit jeho citlivost.

Telefon je vybaven gravitačním čidlem, zájemci mohou využít automatického překlápění displeje. Pravdou je, že tuto funkci oceníte při prohlížení fotografií, během práce s telefonem ji ale budete proklínat. Pohybové čidlo reaguje velmi ospale, samozřejmě zde záleží na úhlu, pod jakým telefon držíte. Vypnutím této funkce nic nezkazíte.

Přímo pod displejem se nachází shluk funkčních kláves. Kromě korekčního tlačítka, dvou kontextových kláves a obligátní dvojici kláves pro ovládání hovoru obklopuje příjemně se ovládající kurzorový kříž další čtveřice speciálních tlačítek. Jedno slouží pro vstup do hlavní nabídky telefonu a návratu do pohotovostního stavu, ostatní pak pro rychlý přístup k vybraným aplikacím: kontaktům, emailu a kalendáři.

Nokia E66 - fotografie přístroje

Nokia E66 - fotografie přístroje Nokia E66 - fotografie přístroje Nokia E66 a E71

Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71

Funkce posledně jmenovaných kláves lze v menu telefonu změnit, reagují navíc na krátký i dlouhý stisk. Celkem lze tedy získat šest zkratek na vybrané aplikace obsažené v telefonu. Piktogramy těchto kláves jsou vidět pouze při aktivním podsvícení, což s sebou nese i jednu nevýhodu; nezasvěcený uživatel bude na slunci jen marně tápat po funkci dané klávesy, jelikož daný piktogram neuvidí.

Velmi příjemnou funkcí je pulzující osvětlení kurzorového kříže, který po zamčení klávesnice dává najevo, že je telefon zapnutý. Rychlé blikání pak indikuje zmeškanou událost. I tuto funkci lze v telefonu vypnout, k tomuto kroku ale nevidíme sebemenší důvod.

Alfanumerická část klávesnice patří k tomu nejlepšímu, co může finský výrobce nabídnout. Klávesy jsou dostatečně hmatově odlišeny, mají ideální zdvih i odezvu a jsou rovnoměrně bíle podsvíceny. Psaní dlouhých emailů a zpráv je na tomhle telefonu zkrátka radost, což potvrzujeme nejenom my, ale i naše blízké okolí.

Ovládání - vylepšený standard

Největší novinky přináší E66 ve svém nitru, tedy v použitém operačním systému (OS Symbian 9.2 s grafickou nadstavbou S60 verze 3.1 pro Eseries). Důraz byl kladen zejména na kancelářské funkce, vylepšení se tedy dočkal kalendář či seznam kontaktů. Novinek je ale více a detailně si je představíme v příslušných kapitolách.

Základní logika práce se systémem zůstává, hlavní nabídku můžete libovolně přeskládat, pro personalizaci lze využít připravených témat nebo jen zvolit tapetu. Nově jsou k dispozici animace hlavní nabídky, kdy se ikonové menu vzájemně prolínají. Ve volbě témat lze tuto funkci snadno vypnout. Nabídka může mít formu matice či tradičního seznamu, fungují zde i číselné zkratky a některé funkce vyvoláte hlasovým ovládáním.

Pro zrakově postižené je v telefonu připravena aplikace hlasové pomoci, která se ale omezuje jen na malou část funkcí přístroje.

Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování)

Nokia E66 - ukázky displejů (ovládání a personalizace) Nokia E66 - ukázky displejů (ovládání a personalizace) Nokia E66 - ukázky displejů (ovládání a personalizace)

Nokia E66 - ukázky displejů (ovládání a personalizace) Nokia E66 - ukázky displejů (ovládání a personalizace) Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování)

Velmi praktická je aplikace aktivního pohotovostního režimu, kterou lze libovolně přizpůsobovat formou zásuvných modulů. K tradičním položkám, jako je například dynamicky se měnící přehled nadcházejících událostí v kalendáři, lze přidat ovládání WLAN sítí, nebo třeba internetové telefonie. Zároveň se zde může zobrazovat náhled do definované emailové schránky.

Model E66 navíc nově nabízí funkci pro přepínání této aplikace mezi pracovní a soukromou verzí. Stiskem jediné klávesy tak můžete změnit téma telefonu, tapetu, ale hlavně samotný aktivní pohotovostní režim, který vás ve volném čase nemusí například upozorňovat na emaily či pracovní záznamy v kalendáři.

Inovaci najdeme i v oznámení nové SMS či zmeškaného hovoru - namísto známých kontextových okének se mohou tyto události zobrazovat jako ikonky ve spodním řádku displeje. Každá z nich je označena příslušným piktogramem a uvádí i počet zmeškaných událostí.

Telefonování a zprávy - pozor na citlivost signálu

S novinkou se dovoláte téměř po celém světě, jde o čtyřpásmový telefon s podporou sítí třetí generace. Bohužel má telefon problémy s citlivostí na příjem signálu mobilních sítí, často se nám stalo, že signál nesmyslně vypadával, například po vyndání telefonu z kapsy. Praktické problémy jsme ale s přístrojem v tomto smyslu neměli, zájemci se nám vždy dovolali.

Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování)

Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování) Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování) Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování)

Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování) Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování) Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování)

Velkou inovací je možnost vyhledávání v telefonním seznamu pomocí zadávání jména formou prediktivního psaní přímo z pohotovostního režimu. Můžete tak velmi snadno najít záznam v adresáři a pomocí kontextové nabídky na něj zavolat, poslat zprávu, či email - možnosti se mění dle toho, kolik kontaktních údajů máte u záznamu uloženo. Například mámě snadno zavoláte či pošlete SMS po stisku kláves 6-2-6 (M-A-M...). Telefon ale hledá pouze na základě písmen, nikoli čísel.

Stejné kontextové nabídky lze nyní nově nalézt i přímo v aplikaci telefonního seznamu, daný záznam tak není nutné pro práci s ním otevírat. Paměť na kontakty je omezena na rovnou tisícovku záznamů, každý z nich ale může obsahovat kromě několika čísel, emailů, či adres i takové detaily jako je číslo asistenta, prostřední jméno, přezdívka, PIN kód Blackberry, webovou adresu, jméno manžela/manželky či datum narozenin a jiných výročí.

Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování)

Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování) Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování) Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování)

Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování) Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování) Nokia E66 - ukázky displejů (telefonování)

Oproti předchozím modelům z řady E již novinka nenabízí aplikaci s názvem Týmy, která umožňovala správu kontaktů na různé pracovní skupiny, hromadné zasílání zpráv či snadné vytváření konferenčních hovorů. Kontakty lze ale i nadále třídit do standardních skupin, skupinám nastavit speciální vyzvánění. Samozřejmostí jsou vyzváněcí profily, hlasové vytáčení či rychlé volby přiřazením kontaktů k některé z numerických kláves.

Zapomenout nesmíme ani na přehledný protokol uskutečněných hovorů, který zaznamenává až 30 dní starou komunikaci. Nehlídá přitom jen hovory, ale i SMS, MMS či data. Přístroj nabízí i funkci hlasitého handsfree. Kvalita reproduktoru je průměrná, v rušnějším prostředí hlasitý odposlech neslyšíte. Kromě standardních hovorů umožňuje E66 i komunikaci přes Push-to-talk.

Nokia E66 - ukázky displejů (zprávy)

Nokia E66 - ukázky displejů (zprávy) Nokia E66 - ukázky displejů (zprávy) Nokia E66 - ukázky displejů (zprávy)

Nokia E66 - ukázky displejů (zprávy) Nokia E66 - ukázky displejů (zprávy) Nokia E66 - ukázky displejů (zprávy)

Editor ani mentalita práce se zprávami se nezměnila, telefon si kromě SMS poradí i s EMS, MMS a e-mailem. Po dohrání aplikace Mail for Exchange se navíc dokáže sám synchronizovat s kompatibilní firemní emailovou schránkou, kontakty a kalendářem.

Do přístroje můžete ukládat zprávy až do zaplnění vnitřní paměti (110 MB), posílat velmi dlouhé textovky či vytvářet vlastní složky pro archiv. Prediktivní slovník T9 píše s diakritikou, před odesláním ji ale odstraní a neobírá vás tak o cenné znaky. Standardní e-maiový klient si poradí s protokoly SMTP, POP3 i IMAP4, dokáže pracovat i s více schránkami naráz. Samozřejmostí je možnost nastavení automatické kontroly v zadaném intervalu.

Organizace a data - slušný datový arsenál

Další novinkou modelu E66 je vylepšený kalendář, který nabízí všechny možné pohledy (denní, měsíční, týdenní, agenda) včetně čísel týdnů v roce. Události lze třídit dle typů, jejich zadávání a editace má ale novou, méně přehlednou podobu. Oproti předprodejní verzi ale ztratil praktickou kontextovou nabídku podobnou té, které lze využít v adresáři kontaktů. Namísto ni byl preferován pohybem kurzorového kříže do stran pohyb po jednotlivých dnech při denním náhledu.

Nokia E66 - ukázky displejů (kancelářské funkce)

Nokia E66 - ukázky displejů (kancelářské funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (kancelářské funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (kancelářské funkce)

Nokia E66 - ukázky displejů (kancelářské funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (kancelářské funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (kancelářské funkce)

K dispozici jsou i jednoduché poznámky a drobnosti jako budík (opakovaný), diktafon, kalkulačka či převodník jednotek. Cílová skupina jistě ocení kancelářský balíček Quickoffice, díky kterému lze přímo v telefonu pracovat s nejrozšířenějšími formáty dokumentů (DOC, XLS, PPT). Bohužel se zdá, že jsou pryč doby, kdy byla tato aplikace nabízena zdarma v rámci ceny telefonu. Přístroj si poradí i s dokumenty PDF či ZIP archivy.

Vzhledem k podpoře vysokokapacitních paměťovek přijde vhod aplikace pro vyhledávání obsahu v telefonu. Fajnšmekři ocení jistě i možnost propojení telefonu s kompatibilním projektorem, tiskárnou či bezdrátovou klávesnicí. Pro profesionální firemní použití lze přístroj připojit i k firemnímu intranetu.

Opravdu užitečná aplikace, o které se nikde moc nepíše, je Přenos dat. Jsou jí vybaveny všechny novější chytré telefony Nokia s operačním systémem Symbian a umožňuje snadnou synchronizaci dvou přístrojů bez nutnosti jejich připojování k počítači. Vlastníte-li tedy již nyní obdobný telefon, s koupí nového můžete snadno přenést kontakty, zprávy i záznamy v kalendáři. K přenosu se využívá bezdrátová technologie Bluetooth.

Nokia E66 - ukázky displejů (kancelářské funkce)

Nokia E66 - ukázky displejů (kancelářské funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (kancelářské funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (kancelářské funkce)

Nokia E66 - ukázky displejů (kancelářské funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (kancelářské funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (kancelářské funkce)

K počítači lze přístroj připojit pomocí USB to microUSB kabelu, či bezdrátově díky infraportu (!) a a výše zmíněné technologii Bluetooth. Přímý přístup k vnitřní paměti telefonu bohužel není možný, Mass Storage lze využít jen u vložené paměťové karty. V opačném případě se musíte spolehnout na přiložený komunikační balík PC Suite, který najdete v základním balení na CD nebo přímo na domácích stránkách výrobce.

Novinka používá již známý internetový prohlížeč, jeho schopností můžete využít díky celé škále datových technologií. K tradičnímu GPRS/EDGE se u Nokie E66 přidává i UMTS a wi-fi ve specifikaci "g". V ideálním případě můžete datovat rychlostí až 54 Mbit/s, což musí stačit i tomu nejnáročnějšímu uživateli. Navíc telefon podporuje i VoIP telefonii (SIP protokol), která je však závislá na poskytovateli takové služby.

TIP: Nevíte, jak zjistit MAC adresu wi-fi karty? Odpověď naleznete v našem novém diskusním fóru

Zábava - GPS a kvalitní fotoaparát

Ze segmentu byznys telefonů se Nokia E66 doslova vymyká svou bohatou multimediální výbavou. Zarážející je zejména přítomnost rádia, za které pak musí firmy odvádět nesmyslné koncesionářské poplatky. Rádio nepodporuje RDS a bez využití internetového seznamu dostupných stanic v dané lokalitě lze jednotlivá rádia naladit pouze ručně. Uložit lze až padesát stanic.

Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce)

Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce)

Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce)

Výrazného vylepšení se dočkal i hudební přehrávač, který nyní může směle konkurovat multimediální řadě Nseries. Vlastně jde o zcela shodný přehrávač. Podporuje formáty AAC, AAC+, MP3, AMR-NB a AMR-WB. Skladby třídí dle ID3 tagů, ke každému albu dovolí uložit obrázek, nabízí přímou tvorbu playlistů i propojení s hudebním obchodem i-legalne.cz. Skladby dokáže přehrávat náhodně, nebo aktuální seznam neustále opakovat dokola, což svede i s jednou jedinou skladbou.

K dispozici jsou i nástroje pro korekci zvuku, jako je ekvalizér, fyziologická korekce, rozšířené stereo, nastavení stereováhy a zvýraznění basů. Jakoukoli skladbu lze přes kontextové menu snadno nastavit jako vyzváněcí tón. Skladby lze ukládat do interní paměti, nebo na paměťovou kartu microSD. V základním balení naleznete kartu s kapacitou 2 GB. Jedinou nevýhodou oproti multimediální řadě zůstává použitý audio konektor s nestandardním rozměrem 2,5 mm. Sluchátka v základním balení ale k občasnému poslechu hudby plně postačují, jejich kvalita není vůbec špatná.

Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce)

Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce)

Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) 

Telefon zvládá i streamovaná média, pro tento účel je připraven známý přehrávač RealPlayer s podporou formátů .rm a .eAAC+.

Nešetřilo se ani na integrovaném fotoaparátu, který se zde chlubí rozlišením plných 3,2 Mpix a automatickým zaostřováním. Výsledky jeho snažení jsou přímo závislé na světelných podmínkách, nejhorší situace nastává v šeru. Ve tmě totiž vypomůže silný diodový blesk.

Nokia E66 - fotografie přístroje

Nokia E66 - ukázkové fotografie Nokia E66 - ukázkové fotografie Nokia E66 - ukázkové fotografie

Nokia E66 - ukázkové fotografie Nokia E66 - ukázkové fotografie Nokia E66 - ukázkové fotografie

Možnosti nastavení jsou široké - nabídnuty jsou režimy snímání, režimy blesku, využít lze i samospoušť, sekvenční snímání či obligátní kompenzaci expozice, barevné tóny a vyvážení bílé. Přístroj si samozřejmě poradí i s nahráváním videa, maximální kvalita se chlubí parametry 240 × 320 obrazových bodů a 15 snímků/s. V obou případech lze využít až čtyřnásobný digitální zoom. Kromě hlavního fotoaparátu lze k pořizování záznamů použít i kamerku na čelní straně telefonu (QCIF).

Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce)

Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce)

Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce)

Poslední funkcí, kterou řadíme mezi zábavní, je GPS navigace. Ta v Nokii E66 ušla oproti prvním pokusům řádný kus cesty, pryč jsou doby marného čekání na satelity. Díky spolupráci s mobilní sítí (A-GPS) zná telefon vaši polohu doslova během pár vteřin. Je ale nutné počítat s drobnými výdaji za datové přenosy. Použitý čip disponuje technologií SirfStar III, s jeho citlivostí tak budete mít problém skutečně jen málokdy.

K dovedení sama sebe do požadovaného místa poslouží předinstalovaná aplikace Nokia Maps ve své druhé verzi, která přináší drobná funkční a grafická vylepšení. Po koupi přístroje je možné tento program využívat po dobu tří měsíců zdarma, poté je již nutné zaplatit. Bohužel, s interním GPS čipem dokáže spolupracovat pouze hrstka programů třetích stran, zákazníci tedy příliš na výběr nemají. Pro základní přehled dat z GPS satelitů jsou připraveny jednoduché aplikace.

Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce)

Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce)

Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce) Nokia E66 - ukázky displejů (zábavní funkce)

Hry přímo v telefonu žádné nenajdete, zato na kartě se to dalšími aplikacemi jenom hemží. Kromě velmi povedené závodní hry Racing Thunder GR zde čekají na zájemce instalátory dalších programů, z nichž za zmínku stojí zejména praktická čtečka vizitek. Její výsledky ale příliš nenadchnou a nerozumí si s českou diakritikou, na druhou stranu je mnohdy její použití mnohem jednodušší než manuální přepisování daného kontaktu. Pro sportovce je pak určena aplikace Sports Tracker, jakýsi osobní deníček sportovních aktivit.

Suma sumárum - elegance, extravagance

Co říci závěrem? Nokia E66 je výborně vybavený telefon zaměřený zejména na práci, přesto nabízí nezvykle bohatou multimediální výbavu. Ač by se mohlo zdát, že jde hlavně o slova chvály, předchozí věta skrývá i kritiku. Firmám se totiž jistě nemusí líbit přítomnost FM rádia a do přísně střežených prostor zas E66 nepustí kvůli kvalitnímu integrovanému fotoaparátu. Pro manažery, kterých se však tyto neduhy nedotknou, bude nová stylová Nokia věrným společníkem, který jim pomůže nejen při vyřizování každodenní agendy. Mohou s ním směle trávit i volný čas, jediným potvrzením volby pro přepnutí režimu udělají z pracovního nástroje svůj kapesní multimediální přehrávač. Budou si ale muset zvyknout na malé neduhy přístroje, mezi něž patří poruchové čidlo automatického zámku kláves či slabší citlivost na příjem mobilního signálu. Prim naopak hraje kvalitní zpracování a možnost dalšího rozšiřování schopností díky otevřenému operačnímu systému. A k nabízené výbavě i poměrně rozumně nastavená cena.

Proč koupit?

 • velmi dobrá výbava
 • wi-fi, VoIP, SIP
 • široké datové schopnosti
 • propracované telefonní funkce
 • přesvědčivý vzhled
 • velmi dobré zpracování

Proč nekoupit?

 • problémy s citlivostí na mobilní signál
 • neviditelné popisky funkčních kláves na přímém slunci
 • dle uživatelů problémy s čidlem automatického zámku klávesnice
 • lesklá povrchová úprava náchylná k zachytávání otisků prstů

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

10 990 korun s DPH

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Souboj nejlevnějšího z drahých a nejdražšího z levných smartphonů

Nokia 7 Plus a Honor View 10

Špičkové smartphony mohou stát i hodně přes 20 tisíc korun, ale také se najdou vyzyvatelé, kteří cenu sráží k hranici...

Nové nokie znají české ceny. Jsou u nás dražší než v Evropě

Nokia 5.1 na premiéře v Moskvě

Ceny chytrých telefonů bývají v Česku často o něco vyšší než jinde v Evropě nebo ve světě. Platí to i pro novinky...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Najdete na iDNES.cz