Modulární smarthony Project Ara končí

Modulární smarthony Project Ara končí | foto: google.com

Legomobil nebude. Project Ara byl oficiálně zastaven

  • 27
Projekt měl v segmentu chytrých telefonů přinést, když ne revoluci, tak alespoň zásadní prvenství, nakonec však jeho příběh končí na mrtvém bodě. Mluvíme o modulárním smartphonu Project Ara, jehož konec oznámila společnost Google.

Platí, že v jednoduchosti je síla a že právě ty v zásadě triviální nápady bývají leckdy geniální. Modulární smartphony Project Ara svým pojetím právě takto působily. Princip měl být jednoduchý, přístroje by sestávaly z diskrétních, avšak vzájemně propojených modulů, které by uživatel mohl takřka libovolně měnit.

Víme, že hardware u smartphonů se stále velmi rychle vyměňuje a právě modulární konstrukce Projectu Ara by uživateli umožnila namísto nového smartphonu časem pořídit třeba jen novou generaci čipové sady, zvýšit operační paměť nebo vylepšit parametry fotoaparátu a podobně.

Zatímco ještě v květnu se tiskové oddělení Googlu vyjádřilo, že vývojáři dostanou první kusy smartphonů Ara už na podzim, nyní mateřská společnost Alphabet oznámila, že projekt zastavuje.

Google to zkusí jako Apple

Připravuje vlastní „Googlephone“

Huawei Nexus 6P

Jak dodává agentura Reuters, Google tak sice na trh modulární smartphone pod vlastním jménem neuvede, ovšem není vyloučeno, že na tomto zajímavém konceptu nebude nadále pracovat a následně jej nenabídne ostatním výrobcům v rámci nějaké licenční dohody. V takovém případě, by výrobce, který by „jejich“ modulární smartphone prodával, Googlu platil poplatek za každý prodaný kus.

Podobně to funguje nejen u licencování operačních systémů, ale i v případě využívání technologií nebo techniky společností, která není držitelem příslušného patentu.

Nápad modulárních smartphonů krom zásadní prodloužení životnosti zařízení, kdy by se postupně měnily jen některé jeho části, mohl přinést také citelné snížení elektronického odpadu.

Analytik společnosti TECHanalysis Research Bob O ́Donnell však uvedl, že modulární konstrukce smartphonu by znamenala jejich poměrně velkou tloušťku a jejich velký rozptyl (moduly v různých velikostech) pak značné výrobní náklady, jež by se pak samozřejmě promítly v koncové ceně pro zákazníky. Z těchto důvodů jej prý informace o zastavení celého projektu příliš nepřekvapily.

Project Ara nikdy nebyl bezproblémový

Připomeňme, že Project Ara provázely nejrůznější těžkosti v podstatě od startu celého konceptu. Mezi poslední a zásadní patří komplikace z loňského srpna.

Tehdy konstruktéři z týmu Projectu Ara skrze oficiální twitterový účet světu vzkázali, že při pádové zkoušce prototypu smartphonu došlo k uvolnění několika jeho modulů, které u sebe držely prostřednictvím elektropermanentních magnetů. Kvůli tomu se měl vstup smartphonu na trh opozdit.

Překvapení od Googlu

Nexusy končí. Nástupci už nebudou mít čistý Android

Loňský LG Nexus 5X a Huawei Nexus 6P

O několik dnů později však skrze stejný účet tvůrci sdělují, že k žádnému rozbití telefonu na jednotlivé moduly nedošlo, šlo prý jen o žert a skutečným důvodem zpoždění byl vývoj jiné techniky propojení jednotlivých modulů (více zde).

Konkurence na to šla jinak

Project Ara měl skutečně do světa smartphonů přinést modularitu v pravém slova smyslu. Takovou, že uživatel měl mít opravdu možnost poskládat si téměř celý smartphone jako z lega.

Někteří výrobci, vědomi si mnoha překážek ryze modulární konstrukce, na to šli jinak. Prvním případem je společnost LG, která letos v Barceloně představila model G5 s odnímatelnou spodní částí, kterou bylo možno nahradit modulem s baterií pro lepší úchop a obsluhu fotoaparátu (85 USD) nebo kvalitními reproduktory (160 USD). Problémem je zejména cena jednotlivých modulů, jejich malý výběr a především nepříliš velký zájem o samotný smartphone, kterému se nedaří zopakovat úspěch povedeného modelu G3 (více zde).

Podobné možnosti má nová řada smartphonů Moto Z. Ty využívají zcela plochých zad, na která lze pomocí magnetků a konektoru přichytit nejrůznější příslušenství. V nabídce je modul s výkonnými reproduktory JBL, fotoaparátem značky Hasseblad, projektorem nebo dodatečnými akumulátorem značky Incipio, známým producentem mobilního příslušenství (více zde).