Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Programování pro PalmOS počítače krok za krokem (1)

V prvních dvou kapitolách si řekneme něco o struktuře naší malé knihy o programování. Pak se podíváme na instalaci vývojového prostředí GNU - popíšeme zdroje a postup instalace.

1.1. Předmluva

V této knize na pokračování, kterou zde budu postupně uveřejňovat, si popíšeme, jak vytvářet kvalitní programy pro počítače Palm Pilot a jemu podobné (IBM Workpad, Handspring Visor a jiné) ve volně šířeném vývojovém prostředí GNU. Kniha je určena čtenářům, kteří mají alespoň základní povědomí o programovacím jazyce C/C++ a nevyznají se v operačním systému PalmOS. Pro ty z vás, kteří už programovat počítače Palm Pilot umějí, nebude začátek knihy zajímavý, ale postupem času možná oceníte některé z posledních kapitol, popisující například použití infračerveného a sériového rozhraní nebo vytváření vlastního hardware k Palm Pilotovi.

Kniha je rozdělena na kapitoly, struktura všech kapitol knihy bude podobná: na začátku budou popsány nové prvky programu, které budeme používat a na konci kapitoly vytvoříme -- v několika krocích -- kompletní malý program pro Palm Pilota, ve kterém využijeme vše, co jsme se naučili. Zpočátku nepůjde o žádné zázračné a dokonalé programy; to se však postupem času změní a od třetí kapitoly půjde dokonce o programy užitečné.

1.2. Instalace vývojového prostředí GNU

Je to opravdu zdarma?

Cituji z úvodní stránky serveru www.gnu.cz: "GNU je rozsáhlý projekt, který vytvárí volně šiřitelný software na profesionální úrovni. Narozdíl od shareware produktů jsou ale tyto programy úplně zdarma a jsou k dispozici i jejich zdrojové kódy. Je možné i jejich komerční využití." Programy jsou šířeny v licenci GPL (GNU general public licence), jejíž český překlad je na internetu uveden na adrese http://www.gnu.cz/gplcz.html. Stručný výtah je následující: je-li program šířen pod licencí GPL, můžete jej používat zdarma a bez jakéhokoliv omezení k čemukoliv, včetně psaní komerčních aplikací. Jistě vás potěší, že takto je distribuováno i vývojové prostředí pro Palm Piloty od firmy Cygnus Solutions i všechny ostatní programy, které budeme používat při psaní našich programů.

Společnost Palm, Inc., která vyvinula operační systém PalmOS (www.palm.com) tomuto vývoji nijak nebrání a šíří aktuální hlavičkové soubory s prototypy systémových funkcí a definicemi datových typů PalmOS také zcela volně, jak je (anglicky) popsáno na stránce http://www.palmos.com/dev/tech/tools/sdk35.cgi. Takže odpověď na otázku v nadpisu zní "ano, je to zcela zdarma a pokud budete chtít vyvíjet programy pro Palm Piloty můžete to dělat aniž byste komukoliv platili".

Co všechno potřebujete

Pro překlad programů pro operační systém PalmOS v prostředí Microsoft Windows 95/98 potřebujete počítač s procesorem Pentium, více než 16 MB paměti RAM a asi 60 MB místa na harddisku. V následujícím seznamu jsou postupně uvedeny jednotlivé části vývojového prostředí, které budete potřebovat a které jsou volně ke stažení na internetu:

  1. Vývojové prostředí od firmy Cygnus Solutions ( http://www.palmos.com/dev/tech/tools/gcc/dist/cygwin-b20.1-full.exe) - asi 15 MB instalační soubor.
  2. Sadu překladačů pro PalmOS pracujících v tomto vývojovém prostředí ( http://www.palmos.com/dev/tech/tools/gcc/dist/prc-tools-2.0.exe) - asi 7 MB.
  3. Vývojový kit (SDK, software development kit) pro PalmOS 3.5 od společnosti Palm, Inc., který získáte takto: Na internetové adrese http://www.palmos.com/dev/tech/tools/sdk35.cgi potvrdíte, že souhlasíte s licenčními podmínkami pro distribuci, stiskem tlačítka I Agree vespod na stránce; pak teprve můžete stáhnout Palm OS SDK 3.5 for PRC-Tools Installer, v sekci windows - asi 1 MB.
  4. Uživatelské rozhraní aplikace pro PalmOS je definováno v souboru prostředků (resources). Pro vývoj programů budete nezbytně potřebovat překladač tohoto souboru prostředků pilrc. ( http://www.ardiri.com/download/palm/pilrc/pilrc_w32.zip) - asi 400 kB.

Také se vám bude hodit emulátor Palm Pilota na PC (POSE), který získáte na webových stránkách společnosti 3Com, Inc. a program pilot-xfer pro rychlou instalaci aplikací do Palm Pilota. Pro grafický návrh uživatelského rozhraní je možné použít řadu programů dostupných na internetu, zkuste třeba PilRCEdit, napsaný v jazyce Java, který je možné získat na adrese http://www.wn.com.au/rnielsen/pilrcedit/pilrcedit030.zip. Bude se vám také hodit programátorský textový editor, který umí zvýrazňovat syntaxi: já používám freewarový ConTEXT ( http://www.fixedsys.com/context), se kterým jsem velmi spokojen.

Různé verze PalmOS

Operační systém prvních počítačů Palm Pilot nesl číslo 1.0; dnes prodávané počítače Palm Vx a podobné mají operační systém verze 3.5. Na stránkách společnosti 3Com, Inc. můžeme získat vývojové kity (SDK = software development kit = sada hlavičkových souborů a knihoven, která tvoří rozhraní s operačním systémem Palm Pilota) pro všechny verze PalmOS. Vzhledem k vysokému stupni kompatibility mezi jednotlivými verzemi operačních systémů počítačů Palm Pilot a podobných nám bude stačit pouze vývojový kit pro verzi operačního systému 3.5. S vyjímkou některých funkcí, které ale budeme potřebovat až ve druhé části knihy, je možné tento vývojový kit použít bezpečně i pro překlad programů pro PalmOS 2.0 až 3.3.

Pokud při našem psaní programů narazíme na funkci, která není kompatibilní s operačním systémem PalmOS verze 2.0 tak to u ní bude explicitně uvedeno. Později, při psaní programů, které se budou chovat různě v různých verzích PalmOS, si o problematice odlišností operačních systémů řekneme víc; zpočátku nám musí stačit, že přeložené programy půjdou bezpečně spustit na všech modelech počítačů Palm Pilot s operačním systémem alespoň 2.0.

Instalace

Instalace vyžaduje několik navazujících kroků a je velmi přímočará. Postup instalace jsem opakovaně zkoušel pod operačními systémy Windows 95 i 98 a vždy proběhla bez obtíží (vyjma kombinace Windows 98 + komprimovaný disk + antivirový program Avast, kdy bylo potřeba po dobu překladu dočasně vypnout antivirový program). Zatím jsem neměl možnost experimentovat s Windows 2000 nebo NT a ocením vaše zkušenosti v tomto směru. Hlavní součásti vývojového prostředí nainstalujete na svém počítači takto:

  1. Spusťte soubor cygwin-b20.1-full.exe a potvrďte instalaci do adresáře c:\cygnus.
  2. Spusťte soubor prc-tools-2.0.exe a potvrďte všechny nabízené volby (instalace všech komponent a cílové adresáře c:\Program Files\PRC-Tools pro programy a c:\PalmDev pro uložení knihoven).
  3. Spusťte soubor Palm OS 3.5 SDK for prc-tools.exe a potvrďte instalaci do adresáře c:\PalmDev (to je stejný adresář, jako v předchozím bodě).
  4. Ze souboru pilrc_w32.zip zkopírujte soubory pilrc.exe a pilrcui.exe do adresáře c:\cygnus\cygwin-b20\H-i586-cygwin32\bin (to je adresář s pomocnými programy vývojového prostředí, ve kterém se nachází dynamická knihovna cygwin1.dll.
  5. Na konec souboru AUTOEXEC.BAT následující tři řádky, upravující systémové proměnné:
  6. Spusťte program COMMAND (příkazovou řádku MS DOSu) nebo program sh (příkazovou řádku prostředí Cygwin a zadejte následující tři příkazy, kterými nastavíte pomocí symbolického odkazu, že budete standardně používat cílový operační systém PalmOS 3.5.
  7. Restartujte počítač.

Po restartu počítače byste měli mít vývojové prostředí pro PalmOS plně funkční a připravené plnit vaše nejnáročnější úkoly. V následující tabulce uvádím orientační přehled, co můžete hledat ve kterém adresáři:

AdresářObsah
c:\cygnus\cygwin-b20\H-i586-cygwin32\bin Základní programy vývojového prostředí Cygwin, které jsou podobné systémovým programům operačního systému Unix. Zde najdete programy make, ls, rm, touch a podobné. Sem jsme také zkopírovali překladač souboru prostředků pilrc a jeho grafický prohlížeč pilrcui.
c:\Program Files\PRC-Tools\H-i586-cygwin32\bin Zde jsou specifické programy, které překládají aplikace pro operační systém PalmOS.
c:\PalmDev\sdk-3.5 Zde jsou v podadresářích lib a include uloženy knihovny resp. hlavičkové soubory nutné pro překlad aplikace pro PalmOS.

Všechny programy by mělo být nyní možné spustit z příkazové řádky. Zkuste spustit program sh. Na obrazovce by se mělo objevit okno s aplikací v textovém režimu, na jeho první řádce by měla být výzva s blikajícím kursorem, čekajícím na zadání příkazu. Napište příkaz m68k-palmos-gcc -v, kterým zjišťujete verzi překladače pro PalmOS a stiskněte klávesu Enter. Pokud program vypíše následující text:

        gcc version 2.95.2-kgpd 19991024 (release)
tak instalovaná verze překladače pracuje správně.


Příště si povíme více o o jednotlivých programech, tvořících prostředí pro vývoj aplikací pro PalmOS, které budete využívat, zejména o programu make a souborech Makefile.

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...