Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Programování PocketPC naruby (2/12)

aktualizováno 
Patříte mezi uživatele PocketPC, kteří by si rádi také něco naprogramovali, řadíte se však k tzv. falešným začátečníkům? Pak právě vám je určen náš seriál věnovaný programování pro kapesní počítače s Windows Mobile. Dnešní díl popisuje návrh obsahu programu.
V minulém dílu našeho nového seriálu jste se mohli seznámit s úvodem do programování pro Pocket PC zařízení. Dnes se podíváme na návrh obsahu programu.

Návrh

Předtím, než začnete psát kód vaší aplikace si musíte rozvážit, co od ní budete chtít. Následující text vám pomůže ujasnit si různé součásti návrhu aplikace, se kterými musíte počítat již od začátku.

Nebudu zacházet do detailů; popis libovolné funkce si můžete dohledat v rozsáhlé nápovědě, která se instaluje spolu s vývojovým prostředím Embedded Visual C++ (to Microsoft distribuuje zdarma), nebo na www stránkách společnosti Microsoft.

Hlavní okno aplikace

Každý program pro Windows CE (až na malé výjimky) musí mít hlavní okno aplikace. Na rozdíl od operačního systému PalmOS, kde je uživatelské rozhraní tvořeno rovnocennými formuláři, jsou na platformě Windows okna seřazena hierarchicky. Hlavní okno aplikace dostává zprávy od operačního systému (WM_CLOSE, WM_HIBERNATE) a je rodičovským oknem pro všechna další okna a dialogy vaší aplikace.

Při návrhu obsahu hlavního okna můžete použít jako vodítko následující možnosti (ale nebude vám jistě činit potíže vymyslet i přístupy jiné):

1. Hlavní okno aplikace nebude mít žádný obsah, všechny vlastnosti aplikace budou přístupné z menu. Volbou nabídky menu pak zobrazíte nad hlavním oknem dialog. Pro oživení můžete do hlavního okna umístit nějaký obrázek nebo text staticky vykreslovaný při obsluze zprávy WM_PAINT.

2. Hlavní okno aplikace uživatel neuvidí, protože bude vždy překryto některým z dialogů. Aplikace se bude tvářit, jako by sestávala pouze z dialogů, mezi kterými může uživatel přecházet. Nejjednodušší aplikace dokonce hlavní okno nepotřebují a volají dialogové okno přímo ve funkci WinMain.

3. Hlavní okno bude obsahovat jeden základní ovládací prvek Windows (například pole pro editaci textu u jednoduchého textového editoru nebo seznam). Tento přístup je jeden z nejjednodušších a nejpoužívanějších. Uvědomte si, že některé ovládací prvky Windows (seznam s ikonami, editor, zobrazení stromové struktury) jsou velmi komplexní a přizpůsobitelné vašim potřebám.

4. Hlavní okno bude obsahovat kombinaci ovládacích prvků Windows (například zobrazení stromové struktury nahoře, pole pro editaci textu a tlačítka dole). V tomto případě se musíte sami starat o vhodné rozmístění prvků v hlavním okně při zobrazení a při každé změně velikosti okna.

5. Hlavní okno má vámi vykreslovaný obsah, který není odvozen od ovládacích prvků Windows. Sami se staráte o jeho překreslování (obsluha události WM_PAINT) a reakce na doteky perem (WM_MOUSEMOVE, WM_LBUTTONDOWN a podobně. Také můžete nechat okno roztáhnout přes celý displej (což je výhodné například pro hry nebo prohlížeče obrázků) pomocí funkce SHFullScreen.

6. Body 4 a 5 je možné zkombinovat. Část hlavního okna mohou vyplňovat ovládací prvky Windows, část bude kompletně překreslována uživatelem.

7. Hlavní okno aplikace může být na obrazovce Today.

 
Příští díl seriálu bude věnován komunikaci uživatele s programem pomocí dialogů a samotnému spuštění programu.


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Tyto aplikace vám řeknou vše o počasí. Vyberte si pro vás tu pravou

Ilustrační snímek

Nástroje, které vám pomohou zjistit, jaké bude počasí, jsou v mobilu mnohdy neocenitelným pomocníkem. Vybrali jsme ty...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Najdete na iDNES.cz