Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Programování PocketPC naruby (2/12)

aktualizováno 
Patříte mezi uživatele PocketPC, kteří by si rádi také něco naprogramovali, řadíte se však k tzv. falešným začátečníkům? Pak právě vám je určen náš seriál věnovaný programování pro kapesní počítače s Windows Mobile. Dnešní díl popisuje návrh obsahu programu.
V minulém dílu našeho nového seriálu jste se mohli seznámit s úvodem do programování pro Pocket PC zařízení. Dnes se podíváme na návrh obsahu programu.

Návrh

Předtím, než začnete psát kód vaší aplikace si musíte rozvážit, co od ní budete chtít. Následující text vám pomůže ujasnit si různé součásti návrhu aplikace, se kterými musíte počítat již od začátku.

Nebudu zacházet do detailů; popis libovolné funkce si můžete dohledat v rozsáhlé nápovědě, která se instaluje spolu s vývojovým prostředím Embedded Visual C++ (to Microsoft distribuuje zdarma), nebo na www stránkách společnosti Microsoft.

Hlavní okno aplikace

Každý program pro Windows CE (až na malé výjimky) musí mít hlavní okno aplikace. Na rozdíl od operačního systému PalmOS, kde je uživatelské rozhraní tvořeno rovnocennými formuláři, jsou na platformě Windows okna seřazena hierarchicky. Hlavní okno aplikace dostává zprávy od operačního systému (WM_CLOSE, WM_HIBERNATE) a je rodičovským oknem pro všechna další okna a dialogy vaší aplikace.

Při návrhu obsahu hlavního okna můžete použít jako vodítko následující možnosti (ale nebude vám jistě činit potíže vymyslet i přístupy jiné):

1. Hlavní okno aplikace nebude mít žádný obsah, všechny vlastnosti aplikace budou přístupné z menu. Volbou nabídky menu pak zobrazíte nad hlavním oknem dialog. Pro oživení můžete do hlavního okna umístit nějaký obrázek nebo text staticky vykreslovaný při obsluze zprávy WM_PAINT.

2. Hlavní okno aplikace uživatel neuvidí, protože bude vždy překryto některým z dialogů. Aplikace se bude tvářit, jako by sestávala pouze z dialogů, mezi kterými může uživatel přecházet. Nejjednodušší aplikace dokonce hlavní okno nepotřebují a volají dialogové okno přímo ve funkci WinMain.

3. Hlavní okno bude obsahovat jeden základní ovládací prvek Windows (například pole pro editaci textu u jednoduchého textového editoru nebo seznam). Tento přístup je jeden z nejjednodušších a nejpoužívanějších. Uvědomte si, že některé ovládací prvky Windows (seznam s ikonami, editor, zobrazení stromové struktury) jsou velmi komplexní a přizpůsobitelné vašim potřebám.

4. Hlavní okno bude obsahovat kombinaci ovládacích prvků Windows (například zobrazení stromové struktury nahoře, pole pro editaci textu a tlačítka dole). V tomto případě se musíte sami starat o vhodné rozmístění prvků v hlavním okně při zobrazení a při každé změně velikosti okna.

5. Hlavní okno má vámi vykreslovaný obsah, který není odvozen od ovládacích prvků Windows. Sami se staráte o jeho překreslování (obsluha události WM_PAINT) a reakce na doteky perem (WM_MOUSEMOVE, WM_LBUTTONDOWN a podobně. Také můžete nechat okno roztáhnout přes celý displej (což je výhodné například pro hry nebo prohlížeče obrázků) pomocí funkce SHFullScreen.

6. Body 4 a 5 je možné zkombinovat. Část hlavního okna mohou vyplňovat ovládací prvky Windows, část bude kompletně překreslována uživatelem.

7. Hlavní okno aplikace může být na obrazovce Today.

 
Příští díl seriálu bude věnován komunikaci uživatele s programem pomocí dialogů a samotnému spuštění programu.Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz