Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Programování PocketPC naruby (1/12)

aktualizováno 
Patříte mezi uživatele PocketPC, kteří by si rádi také něco naprogramovali, řadíte se však k tzv. falešným začátečníkům? Pak právě vám je určen náš nový seriál věnovaný programování pro kapesní počítače s Windows Mobile.
Přinášíme vám nový seriál o programování na PPC. Netradičně začínáme od konce, protože návrh výsledné aplikace je velmi důležitou součástí programování.

Úvod

Většina článků o programování operačního systému Microsoft Windows (včetně Windows CE) začíná od začátku. Popíše strukturu funkce WinMain, funkci hlavního okna aplikace a uvede několik jednoduchých příkladů. Tato logická stavba, která postupuje od primitivních prvků až ke komplikovaným aplikacím má jednu drobnou nevýhodu. Chce-li podle ní začátečník vytvořit netriviální aplikaci tak často zjistí, že sice umí naprogramovat volání dialogu a vykreslení okna (a spoustu jiných věcí), ale má obtíže je propojit dohromady a vytvořit složitější celek.

Tato minisérie je určena pro falešné začátečníky: programátory, kteří si přečetli alespoň jednu publikaci o programování Microsoft Windows, zkusili napsat jednu vlastní aplikaci pro stolní počítač, ale ještě se neodvážili začít psát aplikace pro počítače kapesní. Aby své čtenáře donutila přemýšlet, začíná od konce. Nejprve se čtenář dozví jak aplikaci navrhnout, a postupně se bude propadat k jednotlivým detailům jejího naprogramování. Dokonce zachází tak daleko, že nejprve popíše vytvoření aplikace na stolním počítači a pak se bude věnovat jednotlivým úpravám zdrojového textu pro přenos aplikace na počítač kapesní.

Na internetu je mnoho dobrých programátorů, kterých si vážím. Téměř všichni jsou lepší než já a někteří z nich jsou dokonce i Češi. Proto vás všechny zkušenější prosím, abyste - pokud narazíte na nepřesnosti nebo chyby - byli ve svých komentářích konstruktivní.

Obsah

 • Úvod
 • Obsah
 • Zařízení, verze a procesory
 • Návrh programu
  • Hlavní okno aplikace
  • Dialogy
  • Spuštění aplikace
  • Ukončení aplikace
  • Uložení dat
  • Sdílení dat se stolním počítačem
 • Jednoduchá aplikace
  • Uložení dat
  • Nastavení
  • Hlavní okno
  • Uživatelské rozhraní
  • Složíme vše dohromady
 • ... a její Pocket PC verze
  • Instalace prostředí
  • Nový projekt
  • Prostředky a pomocné objekty
  • První spuštění a co bylo špatně
  • Hlavní okno aplikace
  • Ovládání SIP (Software Input Panel)
  • Doplnění uživatelského rozhraní
  • Dialog nastavení
  • Kontextová nabídka
  • Synchronizace dat
  • Zase vše propojíme
 • Závěr
 • Generátor aplikací pro Pocket PC

Minisérie je rozdělena na dvanáct dílů; bude vycházet jednou týdně a ukončena bude mimořádným dílem, jehož přílohou bude automatický generátor aplikací pro Pocket PC. Pokud se během uvádění série objeví zajímavé dotazy a připomínky, budu na ně reagovat formou mimořádného dílu.

Zařízení, verze a procesory

Začínající programátory pro Pocket PC může odradit nutnost distribuovat své programy pro různé verze operačních systémů Windows CE a různé procesory. V následujících tabulkách si ujasníme terminologii, kterou Microsoft používá a jednotlivé verze hardware a software. Uvidíte, že vývoj jde správným směrem a že vše není tak složité, jak se zdá.

Typ zařízení Obrázek
Handheld PC
Palm-sized PC, později
Pocket PC
Smartphone

Prvním pokusem firmy Microsoft dobýt mobilní svět byla zařízení "Handheld PC", vybavená operačním systémem Windows CE (od verze 1.0), dotykovým displejem cca 640 x 200 obrazových bodů a klávesnicí. Později začaly tvořit maximum produkce přístroje "Pocket PC", které mají dotykový displej 240 x 320 obrazových bodů a chybí jim hardwarová klávesnice. Nejnovějším přírůstkem do rodiny jsou inteligentní telefony (Smartphony).

Každé z těchto zařízení má jiné možnosti, jiné vstupní metody, odlišnou velikost displeje. Všechna však podporují operační systém Windows CE; podrobnosti o verzích jsou v následující tabulce:

Jméno Interní jméno Rok vydání Verze Windows CE Hlavní programátorský nástroj
 Handheld PC 1.0 Pegasus 1996 1.0 Už není podporováno
 Handheld PC 2.0 Mercury 1997 2.0 Visual C++ 5.0 nebo 6.0
 Palm size PC 2.0 Gryphon 1998 2.01 Visual C++ 5.0 nebo 6.0
 Handheld PC Professional Jupiter 1998 2.11 Visual C++ 5.0 nebo 6.0
 Palm size PC 2.11 Wywern 1999 2.11 Visual C++ 5.0 nebo 6.0
 Pocket PC (2000) Rapier 2000 3.0  
 Handheld PC 2000 Galileo 2000 3.0 Visual C++ 5.0 nebo 6.0
 Pocket PC 2002
Pocket PC 2002 Phone Edition
Merlin 2002 3.0 Embedded Visual C++ 3.0
 Smartphone 2002 Stinger 2002 3.0 Embedded Visual C++ 3.0
 Windows Mobile 2003 (.NET) Ozone 2003 4.2 Embedded Visual C++ 4.0
 Smartphone 2003 (.NET) Ozone 2003 4.2 Embedded Visual C++ 4.0
 Windows Mobile 2003 Second Edition
(.NET)
Ozone 2003 4.2 Embedded Visual C++ 4.0

Operační systém Windows CE se vyvíjel od roku 1997 dodnes. Současné Windows CE mají číslo verze 4.2 a pro vývojáře je na webových stránkách společnosti Microsoft ke stažení i verze s číslem 5.0. Ačkoliv Microsoft podporuje řadu procesorů (prostředí Embedded Visual C++ 4.0 obsahuje cca 8 překladačů), zařízení Pocket PC se čím dále více přiklánějí k procesorům StrongARM a XSCALE (zpětně kompatibilní s procesorem StrongARM). Seznam procesorů v Pocket PC zařízeních a verzí Windows CE, ve kterých se vyskytují je v následující tabulce:

Procesor Výrobce Windows CE 1.0 2.0 2.11 3.0 4.2
SH3, SH4 Hitachi x x x    
MIPS NEC   x x    
StrongARM Intel     x x x
XSCALE Intel       x x

Nás nyní bude zajímat pouze vývoj pro zařízení Pocket PC s operačním systémem Windows CE 3.0 (Pocket PC 2002) nebo Windows CE 4.2 (Pocket PC 2003 .NET). Oba dva typy zařízení obsahují vzájemně kompatibilní procesory Intel StrongARM a Intel XSCALE. Proto si jako příslušné vývojové prostředí zvolíme Microsoft Embedded Visual C++ 3.0. Naše výsledná aplikace by měla být bez obtíží spustitelná na většině Pocket PC vyrobených po roce 2002.

Příští díl vám pomůže ujasnit si různé součásti návrhu aplikace, se kterými musíte počítat již od začátku.Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Operátor chtěl 37 tisíc, jenže smlouva byla uzavřena na ukradený průkaz

Ilustrační snímek

Operátoři by podle Českého telekomunikačního úřadu měli kontrolovat databázi neplatných dokladů. Informuje o tom v...

Další z rubriky

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Najdete na iDNES.cz