Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Xiaomi už na největším trhu světa netáhne, stejně jako iPhony

  0:09aktualizováno  0:09
Čína je největší trh s chytrými telefony na světě a celkové prodeje na něm stále rostou. Dlouho na něm zářila vycházející hvězda Xiaomi, nyní ovšem jeho záře pohasíná.

Model Mi Mix s nárůstem prodejů Xiaomi zatím moc nepmůže, vyrábí se v malé sérii. | foto: http://www.mi.com/

Největšími prodejci smartphonů na obrovském čínském trhu jsou podle analytické společnosti Strategy Analytics tamní výrobci. Pro ně je domácí trh nejdůležitější, řada z nich ani jinde aktivní není. Dřívější jednička Samsung se už nevejde ani do první pětky, jediný nečínský výrobce v Top 5 je americký Apple.

Nejvíce smartphonů ve třetím čtvrtletí letošního roku prodal Huawei. Podařilo se mu zpeněžit 18 milionů chytrých telefonů a na čínském trhu mu patří podíl 14,9 procent. Ovšem meziročně značce Huawei prodeje povyrostly jen o devět procent. Ve třetím čtvrtletí roku 2015 Huawei prodal 16,5 milionu chytrých telefonů.

Na Huawei se tak dotahují další čínské značky. Obrovský nárůst meziroční prodejů o 136 procent si připsala značka Oppo. Ta udala jen o něco málo smartphonů než Huawei, konkretně 17 milionů. Vloni to bylo ve stejném období jen 7,2 milionu. Oppo má podíl na čínském trhu 14,1 procenta.

Třetí v pořadí je i u nás další málo známá značka Vivo, která si připsala meziroční růst o výrazných 81 procent. Znamená to 16,5 milionu prodaných smartphonů ve třetím čtvrtletí a podíl na trhu 13,6 procenta. V loňském roce Vivo prodalo ve třetím čtvrtletí 9,1 milionu chytrých telefonů.

Prodeje smartphonů v Číně ve třetím čtvrtletí 2016.

Prodeje smartphonů v Číně ve třetím čtvrtletí 2016.

Až čtvrté je dříve silně rostoucí Xiaomi, jemuž prodeje poklesly o značných 31 procent. Xiaomi ve třetím čtvrtletí prodalo 11,4 milionu chytrých telefonů, před rokem to přitom bylo 16,5 milionu. Xiaomi má 9,4procentní podíl na čínském trhu.

Pátým největším prodejcem smartphonu je v Číně Apple. I jemu meziročně klesly prodeje o 31 procent, což znamená jen 7,5 milionu prodaných iPhonů. Ve třetím čtvrtletí roku 2015 přitom Apple v Číně prodal 10,8 milionu přístrojů. Apple má v současnosti 6,2procentní podíl na trhu.

Celkem si lidé na největším trhu se smartphony koupili ve třetím čtvrtletí 120,9 milionu chytrých telefonů. Čínský trh ještě není nasycen a nestagnuje. Vloni se prodalo 105 milionu smartphonů, což znamená meziroční nárůst prodejů o 15 procent.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...Najdete na iDNES.cz