Apple za iPhone X utržil víc než čtyři velké značky za všechny své modely

  13:32aktualizováno  13:32
iPhone X při uvedení šokoval vysokou cenou, byl to totiž jasně nejdražší smartphone od Applu v dějinách. Ale jak se ukázalo, fanouškům značky nedělalo problém za nový iPhone vydat horentní sumu. Podle společnosti Counterpoint Research Apple od listopadu prodal 60 milionů kusů „desítky“.

iPhone X si navzdory vyšší ceně na trhu vede výborně | foto: apple.com, Lukáš Hron,  Mobil.iDNES.cz

Jubilejní desátý model iPhonu je na trhu deset měsíců a za tu dobu Apple v součtu všem svým distributorům prodal 60 milionů kusů tohoto modelu.

Fotogalerie

Je to málo, nebo moc? Záleží na úhlu pohledu. iPhonů 6 z roku 2014 se za stejnou dobu prodalo 90 milionů, ovšem jeho cena začínala podstatně níže než v případě verze X. Šestka v Česku startovala od 18 390 korun, naproti tomu zájemce o desítku si musel připravit nejméně 30 tisíc, a pokud žádal 256GB úložiště, musel připlatit dalších pět tisícovek. Nutno říci, že právě iPhone 6 byl dosud nejrychleji prodávaným telefonem od Applu.

Ovšem právě díky mnohem vyšší ceně modelu X jsou celkové příjmy za prodeje v uvedeném časovém horizontu podobné jako u šestky. Jak je vidět v grafu, v prvních čtyřech měsících od startu prodeje si model X vedl dokonce lépe než iPhone 6.

Důvod je nasnadě: po čtyřech letech přišel iPhone s úplně novým designem a několika klíčovými prvky v čele s Face ID a OLED displejem. A tato lákadla převážila i vysoké pořizovací náklady.

Při sumarizaci všech prodaných iPhonů od data uvedení modelu X připadá téměř třetina prodejů právě jemu. A díky vysokým cenám dokonce polovina všech příjmů z prodeje iPhonů. Apple je jediným výrobcem, kterému se daří prodávat stále dražší smartphony. Průměrná cena udaného iPhonu se ve druhém čtvrtletí vyšplhala na 724 dolarů (zhruba 16 000 korun bez daně). O tom si ostatní mohou nechat zdát. 

Do USA a Číny polovina

Hlavním odbytištěm iPhonu X je kromě Spojených států také Čína. Tyto dva regiony se v součtu zasloužily o více než polovinu dosavadního odbytu, USA si pak před Čínou drží poměrně velký náskok. Třetí největší objem desítek pak mířil do Japonska, a to přibližně 8 procent přístrojů.

Dva ze tří všech prodaných iPhonů X putovaly do jednoho z uvedených regionů. Protipólem je Indie, kam směřoval průměrně jen každý stý prodaný kus. Není divu, v Indii je poptávka především po levných smartphonech a trhu kraluje Xiaomi, které sesadilo tamního dlouholetého lídra Samsung. 

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

Applu by ke skvělým výsledkům stačilo prodávat jen iPhone X

Zajímavou informací je, že jen iPhone X za uplynulých deset měsíců do kasy Applu přispěl větší sumou, než byly celkové příjmy značek Huawei, Oppo, Vivo a Xiaomi. Více tak utržil pouze Samsung. Pokud by se tedy žebříček prodejců řídil příjmy a nikoli počtem, Apple by v daném období byl druhý s jedním jediným modelem. To se jinému výrobci se vší pravděpodobností nemůže nikdy podařit.

Jestliže byl loňský iPhone X velmi drahý, novinky v podobě XS a XS Max jsou drahé příšerně. Za verze s gigantickou 512GB pamětí totiž Apple žádá přes 40 tisíc korun u Maxu pak dokonce 43 500 korun. Klesajících prodejů se navzdory tomu obávat nemusí. I analytici jsou totiž, co se týká odbytu novinek, optimističtí a očekává se, že odstartují lavinu nákupů (více v článku: Apple prý čeká rekordní odbyt).Nejčtenější

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...

Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Další z rubriky

Tři roky a tak obrovský skok. Porovnání fotoaparátu iPhonu SE a XS Max

Posunem si prošel i fotoaparát. iPhone SE měl v roce 2016 stejný foťák jako typ...

Fotoaparáty v mobilních telefonech v posledních letech dělají mílové pokroky. Mezi fotomobily patřily iPhony vždy na...

Milionový elektrický skútr, který nejel. Našli v něm 28 nových iPhonů

Elektrický skútr Niu

Čínsko-hongkongskou hranici překročí denně obrovské množství lidí, celníci na obou stranách mají napilno. Pašování...

Za zpožděním levnějšího iPhonu XR jsou problémy s displejem

iPhone XR

Apple začal prodávat nový iPhone XS, a to i ve větší verzi Max. Na levnější model XR si však musíme počkat. Důvodem...Najdete na iDNES.cz