Prodeje masivně rostou. Chytré hodinky mají netradiční premianty

  0:18aktualizováno  12:42
Jestliže trh se smartphony je aktuálně v recesi, tak prodeje chytrých hodinek meziročně výrazně vzrostly. Konkurenci drtí Apple, v první čtyřce není žádný čínský výrobce a naopak silnou pozici mají firmy, které nevyrábějí chytré telefony.

Apple Watch Series 4 s ocelovým pouzdrem | foto: apple.com

Po výsledcích prodejů smartphonů za letošní třetí čtvrtletí vydala společnost Strategy Analytics i souhrn prodejů chytrých hodinek. Výsledky jsou velmi rozdílné. Trh se smartphony je v recesi, meziročně klesl. Sice ne o moc, ale trend to je. Naopak prodeje chytrých hodinek meziročně vzrostly o výrazných 66,7 procenta. 

Fotogalerie

To je pro některé firmy výborná zpráva a pro jiné impuls, aby se segmentu chytrých hodinek začaly intenzivně věnovat. Aktuální výsledek prodejů je opravdu výborný, třeba loni ve stejném období trh meziročně rostl jen o 22 procent. Z toho plyne, že ti výrobci, kteří pochopili své zákazníky, mohou na chytrých hodinkách slušně vydělat. 

Velmi zajímavá je skladba největších firem na trhu. Strategy Analytics uvádí první čtyři místa. Trhu jasně dominuje Apple, ale už méně než v předchozích letech. Třeba loni patřilo Applu šedesát procent trhu, nyní to je 45 procent. Stále impozantní číslo, ale je jasné, že konkurence roste a dominance Applu se bude nadále snižovat.

Apple a třetí Samsung jsou jediní dva výrobci smartphonů mezi největšími výrobci chytrých hodinek. V žebříčku překvapivě chybí agresivní čínští výrobci jako je Huawei nebo Xiaomi. Naopak je zde Fitbit a Garmin. 

Není to překvapení, trh s chytrými hodinkami je výrazně provázán se sportovními aktivitami a v tom jsou Fitbit i Garmin výborní a svým zákazníkům rozumí lépe než výrobci chytrých telefonů. Přitom Fitbit vedle sportovních náramků samotné hodinky produkuje jen necelý rok, ale jak uvádí Strategy Analytics, jeho řada Versa je velmi oblíbená, a to především v USA. I proto Fitbit vyrostl meziročně z nuly na patnáctiprocentní podíl na trhu, což znamená druhou pozici hned za Applem a před Samsungem.

Prodeje chytrých hodinek za 3. čtvrtletí 2018
Prodeje Q3 2018 v milionech kusůProdeje Q3 2017 v milionech kusů
Apple4,53.6
Fitbit1,50
Samsung1,10,6
Garmin0,80,6
Ostatní2,11,2
Celkem106

Třetí Samsung také meziročně rostl a polepšil si o procento na tržní podíl 11 procent. Ovšem prodejní čísla výrobců za Applem jsou velmi podobná a je více než pravděpodobné, že s každým čtvrtletím se mohou výrazně měnit. Stačí povedený nový model nebo cenová akce a žebříček se změní.

Podíl výrobců na trhu chytrých hodinek za 3. čtvrtletí 2018
Prodeje Q3 2018 v milionech kusůProdeje Q3 2017 v milionech kusů
Apple4560
Fitbit150
Samsung1110
Garmin810
Ostatní2120
Celkem100100

Garmin je premiantem ve třídě outdoorových chytrých hodinek. Firmě se podařilo přeorientovat produkci, což jí v podstatě zachránilo, protože u navigací se dnes daří jen specializovaným přístrojům. Ty sice Garmin produkuje, ale není to vyloženě masový trh. Garmin meziročně prodal víc hodinek, ale podíl na trhu mu klesl, protože konkurence rostla rychleji. Obsadil tak čtvrté místo.

A ještě jedna podstatná věc. Za třetí kvartál se na celém světě prodalo podle Strategy Analytics deset milionů chytrých hodinek. Před rokem to bylo jen šest milionů, takže nárůst je to značný, ovšem v porovnání se smartphony to jsou drobné. Za stejné období se prodalo po celém světě 360 milionů přístrojů. Kvartální prodeje chytrých hodinek představují zhruba jen prodeje smartphonů za dva a půl dne.  

Autor:

Nejčtenější

Důchodce chodí s 15 mobily ve speciálním držáku. Loví na nich pokémony

70letý důchodce z Tchaj-wanu loví pokémony na 11 mobilech ve speciálním držáku

Senior z Tchaj-wanu pobavil internet svým podomácku sestaveným držákem na celkem patnáct mobilů, se kterým chodí po...

Zase král inovací? Samsung zapnul turbo a ukázal revoluční řešení

Rozkládací smartphone Samsung

Samsung je zpátky ve hře. Tisková konference s představením novinek, kterou uspořádal v San Francisku, byla plná...

Snížení cen mobilních dat není prioritou, naznačil náměstek Pilný

Ivan Pilný - ANO (Praha 12)

Nižších cen za mobilní data se v Česku v nejbližší době nedočkáme. Nový náměstek na ministerstvu průmyslu a obchodu...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

EU nařizuje: do členských zemí budeme volat za šest korun za minutu

Ilustrační snímek

Nový telekomunikační balíček schválený Evropským parlamentem udává maximální cenu za hovor do zahraničí v rámci EU. Je...

Další z rubriky

Facebook vám dá 10 minut na rozmyšlenou. Dovolí smazat nechtěné zprávy

Facebook Messenger překonal hranici miliardy stažení

Chatovací služba Messenger od Facebooku plánuje poměrně zásadní funkci. Po dobu deseti minut od odeslání budete moci...

Předběhnou se skládacím smartphonem Samsung? LG ho ukáže už v lednu

Royole FlexPai

Samsung na něj láká už dlouho, ale možná bude právě on tím, komu nakonec ujede vlak. Do boje o to, kdo jako první uvede...

Narostl jim sám od sebe druhý výřez displeje. Google řeší problém

Pixelu 3 XL narostl omylem druhý výřez displeje

Několik majitelů nových smartphonů Pixel 3 XL s nechvalně velkým výřezem displejů ukázalo na sociálních sítích...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz