Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Chcete koupit nebo prodat mobil? Vyzkoušeli jsme, kde je to ztráta času

  • 67
V redakčním testu jsme vyzkoušeli různé metody prodeje použitého telefonu. Zatímco kamenné bazary jsou sázka na jistotu, na internetu lze mobily prodat za lepší peníze. Ale chce to mít štěstí a trpělivost.

Zkusili jsme prodat tři kusy běžně použitého telefonu iPhone 5. Zajímalo nás, kolik si jednotlivými cestami na prodeji vyděláme, pohodlnost těchto variant a také čas, který prodej zabere. Často jsme byli z výsledků překvapeni, a to jak pozitivně, tak negativně.

Náš prvotní odhad byl, že by se iPhone 5 v 16GB variantě s viditelnými známkami použití, nicméně v celkově nepoškozeném stavu, mohl prodat za cenu přibližně pět tisíc korun.

Kamenný bazar

Asi tou nejjistější variantou je Mobilní pohotovost. Použité mobily ohodnotí poměrně férově, pokud se tedy samozřejmě nesnažíte prodat telefon, který vypadá, jako kdyby absolvoval hned několik crashtestů. Náš iPhone 5 s běžným množstvím oděrek, nepoškozeným displejem a nabíječkou nám ocenili na 3 600 korun.

bazar mobilů Mobilní pohotovost

Proces je v takovémto případě hodně jednoduchý, odpadávají vám prakticky jakékoliv starosti s dohadováním ceny (smlouvat nicméně můžete), čekáním a zařizováním. Zkrátka jen dojdete do nejbližší pobočky a je hotovo. Zajímavé ale je, že takový telefon pak Mobilní pohotovost prodává za cenu 6 200 korun. To už samo o sobě naznačuje, že byste telefon mohli sami prodat nejspíše za lepší cenu.

Celkem nepříjemným překvapením ovšem byl jeden u „běžných“ bazarů v Praze. S iPhonem jsme byli odmítnuti prakticky už ve dveřích s tím, že pan za kasou tvrdil, že „90 % iPhonů jsou slepeniny z Číny“ a že s nimi vůbec nebude ztrácet čas. Na model, který jsme do prodejny přinesli, se odmítl podívat. Toť k profesionálnímu přístupu.

Aukrobot.cz

Pomyslným kompromisem mezi pohodlím a prodejem „na vlastní pěst“ je služba Aukrobot. Zboží si od vás tento internetový bazar sám (zdarma) vyzvedne, nafotí, popíše i vystaví na aukčním portálu Aukro, ovšem z výsledné ceny si účtuje nemalý podíl.

Stačí se pouze zaregistrovat na tomto portálu a celý proces se rozjede prakticky ihned. Kurýr přijede pro vaše zboží a do několika dnů dostanete ke schválení celý profil prodávané věci, od fotografií až po předpokládanou cenu. Ten pak stačí jen potvrdit (nebo upravit podle vašich představ) a prodej může začít. Také můžete zvolit, že se prodejem nechcete zabývat vůbec, a v tom případě předáním zboží kurýrovi vaše povinnosti končí.

Server Aukrobot

Musíme uznat, že ačkoliv se celá služba jeví až podezřele snadně, má i svoje stinné stránky. Nejdříve jsme nechali inzerát tak, jak jej Aukrobot vyrobil, tedy i s jeho cenou 6 000 korun. Ani jsme se příliš nedivili, když první pokus nevyšel a za tuto cenu mobil nikdo nechtěl. Cenovku jsme posléze stáhli na 4 500 korun a celý proces opakovali, opět neúspěšně. Úspěšné bylo až nastavení dražby „od koruny“. iPhone se vydražil za 4 081 korun.

Ovšem pozor. Aukrobot si z této sumy vezme celých 20 % jakožto odměnu za zprostředkování. Ta se mění podle částky, za kterou danou věc prodáváte - do 10 tisíc je to právě 20 %, nad 10 tisíc Aukrobot požaduje už jen 10 % z výsledné částky. Reálně jsme tak za telefon dostali pouze 3 252 korun, což bylo vůbec nejméně, kolik jsme za iPhone dostali. Ve výsledku tedy doporučujeme Aukrobot hlavně těm, kteří se s prodejem nechtějí příliš zabývat za cenu toho, že dostanou méně peněz než jinde.

Celkem prodej od prvotního čekání na odvoz zabral přibližně měsíc a je také ještě nutné připočíst čas, který dá Aukrobot na případnou reklamaci, tedy celých 21 dnů. Až poté vám částku vyplatí.

Aukro.cz

Vedle Aukrobota můžete na aukčním portálu Aukro samozřejmě vydražit telefon i sami. Zde jsme se ovšem setkali s poměrně velkým zájmem už ve chvíli, kdy jsme pouze nastavili pevnou cenu. Na samotné dražení od koruny tak ani dojít nemuselo, protože o iPhone za 4 500 korun se přihlásilo hned několik zájemců. Nicméně za první odhad, 4 900 korun, telefon nikdo nechtěl.

Zvolili jsme metodu osobního předání a musíme konstatovat, že vše proběhlo zcela bez problémů. Stačí jen ohleduplný přístup, sejít se na veřejném prostranství, nabídnout kupujícímu, ať si vyzkouší všechny zásadní funkce telefonu (příjem signálu, zkušební hovor, fotoaparát) a prodej je hotový. Na ruku jsme dostali 4 500 korun, což byla vůbec nejvyšší částka, za kterou se jeden z našich iPhonů 5 prodal.

Pokud by se prodej takto nezdařil, jde telefon samozřejmě i vydražit. V takovém případě počítáme, že bychom za telefon dostali podobnou částku, za jakou se vydražil právě na Aukrobotovi, tedy okolo čtyř tisíc korun.

Prodej na Aukro.cz zabral necelé 3 týdny včetně opakování prodeje a domluvy na osobním předání.

Bazos.cz

Naopak největším zklamáním celého testu byl bazarový portál Bazos.cz. Na něm jsme nejprve iPhone vystavili za cenu 4 900 korun, za kterou se o něj žádný zájemce nepřihlásil. Cenu jsme proto stáhli na 3 900 korun. Na tuto nabídku se přihlásili dva zájemci, ani jeden z nich ovšem dále nekomunikoval. Následovalo ještě jedno snížení ceny na 3 600 korun. A opět stejný scénář: několik zájemců, žádný z nich ovšem dále neodpovídá.

V mnoha případech byly navíc odpovědi na inzerát až podezřele stručné, někdy třeba jen celá odpověď byla „mám zájem“. Nevíme, zda šlo o spamboty, kteří odpovídají na inzeráty plošně napříč celým portálem, či se jedná o náhodné pokusy bez jakéhokoliv smyslu.

Server Bazos.cz

Stejnou sadu fotografií i popisků jsme použili jak na portálu Aukro, tak zde, nešlo tedy o záležitost nějakého individuálního faktoru. Inzerát jsme tak neúspěšně po necelých dvou měsících čekání na seriózního zájemce stáhli. Je každopádně možné, že šlo pouze o naší smůlu, a seriózní zájemci se v daném období zkrátka nenašli.

Závěr

Co se pohodlí při prodeji týče, za vítěze našeho testu musíme označit prodej v kamenném bazaru Mobilní pohotovost. Prakticky není nic snazšího než vzít telefon a nabíječku a odnést ho do jedné z poboček. Aukrobot je sice vhodnější pro ty, kteří s telefonem ani nechtějí nikam chodit, nicméně čekání na (ne zcela jistý) prodej a pak na výplatu peněz může být dost zdlouhavé.

U lokálních bazarů chceme závěrem zmínit, že samozřejmě není je možné hodnotit jako celek, každý má svá specifika. Někde se dá (jako třeba právě v našem případě) narazit na dost neprofesionální chování, jinde vám ale mohou nabídnout i férovou cenu. To je ovšem právě kompromis ohledně pohodlí - je potřeba jich obejít co nejvíce.

Co do efektivity u nás ovšem jasně vyhrálo Aukro.cz, kde se nám vyplatilo cenu nastavit jako pevnou a hned zkraje telefon nedražit od koruny. Cena 4 500 korun je za použitý iPhone 5 hodně slušná a nejblíže našemu očekávání.