Proč přejít z m5xx na Tungsten T?

Dost velká rodina uživatelů Palmů řady m5xx si klade v dnešních dnech otázku, proč nepřejít na nový Tungsten T. V dnešním článku se pokusím na tuto otázku odpovědět a vyzdvihnout silné stránky obou zařízení.

Jak vlastně mohu definovat obě zařízení?

Palm m5xx – malý, tenký, lehký, PalmOS 4 (4.1), 160 x 160 pixelů, ČB nebo barevný, SD / MMC slot, procesor DragonBall 33 MHz

Palm Tungsten T – ještě menší ve složeném stavu, tlustší, těžší, PalmOS 5, 320 x 320 pixelů, barevný, SD / MMC slot, vestavěný BlueTooth, záznamník a MP3 přehrávač, procesor OMAP

To byla základní specifikace a asi první věci, které každého napadnou. Nyní však přistupme ke specifikaci každé drobnosti.



  • Displej – Tungsten T má displej s hires rozlišením 320 x 320 pixelů a 65536 barevnou hloubkou. Podsvícení je realizováno stejně jako u m515, tj. zespodu. Bohužel Graffiti plocha ukrývající se pod posuvným krytem není podsvětlena. Jediná možnost, jak tuto negativní záležitost vyřešit, je fólie Lumitector. Pokud porovnám barevné ladění displeje s jinými modely, tak při zapnutém podsvícení má celý displej nádech od modro fialové do růžova. Je to stejné jako u m515! Dalo by se říci, že displej přebral veškerou technologii od svého předchůdce, pouze zvětšil své rozlišení. Na denním osvětlení ovšem nemá tento displej konkurenta, protože vylepšená odrazná deska (reflective display) dokáže být velice kontrastní. Podání barev je jinak věrné a díky vysokému rozlišení hires nejsou vidět předěly mezi jednotlivými pixely a displej tak působí čistším dojmem. Bohužel bílé pozadí není tak bílé jako u Sony Clié! To je dáno odraznou vrstvou na slunci a podsvícením ve tmě. Regulace jasu – podsvícení je možno regulovat po tapnutí na piktogram slunce v pravém horním rohu Graffiti. Regulace je možná až do absolutní nuly!!! A také je zde checkbox (zatrhávací políčko) pro deaktivaci podsvícení. Velice pěkná je plynulá regulace, kdy ve tmě si nastavím minimální svit a zbytečně netrápím oči a baterii.

  • Procesor – od procesoru DragonBall s taktovací frekvencí 33 MHz se přesouváme na ARM procesor Texas Instruments OMAP 1510 s taktem 140 MHz. Zrychlení nejenom v načítání aplikací, ale také v jejich běhu je možné pozorovat při práci s velkým počtem dat jako přepočet tabulek, databázové soubory, překládání programů, komprimace, načítání obrázků atp. Prostě rychlost je znát a určitě si na ni velice rychle zvyknete!

  • BlueTooth – vestavěná technologie BlueTooth v Tungsten T bude jednou z věcí, které budou pro nastávající majitelé PDA rozhodovat, zda si tento produkt zakoupit, či nikoliv. Propojení s mobilním telefonem tak bude naprosto bezproblémové a zapomenete na přímou viditelnost přes infračervený port. Bohužel BT komunikace se nikde neindikuje, což docela zamrzí, protože až si jí zapomenete deaktivovat, “sežere” vám půlku baterky! Dobrá by byla ikonka vedle baterie, nebo hardwarové řešení modrou blikající LED na těle PDA. Pochopitelně i do m5xx se dala přikoupit přídavná SD IO karta BlueTooth, ale s tou byly občas problémy, navíc měla dvě hlavní nevýhody: jednak zabírala místo pro paměťovou kartu a vyčnívala z PDA, a tím pozbývalo PDA kompaktnosti.
  • Systémový konektor – je naprosto universální nejenom svým názvem, ale i fyzickou implementací do všech modelů počínaje m5xx řadou. 16pinový konektor má stejné zapojení jako u řady m5xx, a tak můžete využívat stávající kabely, periférie atp. U Tungstena T je stará klávesnice PalmKeyboard hardwarově kompatibilní, ale ovladač nikoliv! Beta verze nového ovladače už je k dispozici. Takže by nemel být problém s jejím použitím…

  • Paměť – RAM Tungsten T má velikost 16 MB, ROM 8 MB. Pro data je přístupná pouze část, a to přesně 14 MB. Zbývající část do 16 MB je určena pro vestavěné aplikace a paměť pro běh některých aplikací. Takže starší řada m5xx je na tom o něco lépe.

  • SD / MMC slot – firma Palm se rozhodla pro standard v paměťových a rozšiřujících perifériích, a to Secure Digital a Multi Media Card Expansion slot. Lze tak do zařízení vložit nejenom paměťové karty, dnes již o kapacitě 512 MB, ale i rozšiřující WiFi karty, karty s GPS, digitální fotoaparáty a další, které přijdou na trh v brzké době.

  • D-Pad – nový prvek PDA Tungsten T. Nové zvyky a dobré ovládání - to je nový D-Pad od Palm Inc. Nejenom, že zde máme čtyřsměrný kurzor, ale také středový potvrzující prvek a, pokud ho déle podržíte zjistíte, že se z něj stalo i tlačítko Back. Takže nemusíte pro výstup z aplikace pro návrat do Launcheru používat ikonu Home, ale podržíte střed D-Padu.

  • Hlasový záznamník a MP3 přehrávač – a to už se dostáváme k jedné z věcí, které doposud na PalmOS zařízeních chyběly. Tungsten T je tak prvním průkopníkem hlasového záznamníku vůbec. To, že je to užitečná utilita, kterou využijete nejen na přednáškách, seminářích, ale i k osobním poznámkám, kde se vám nechce vytahovat stylus a cokoliv psát, oceníte mnohokrát. Prostě stačí zmáčknout tlačítko na boku zařízení pod konektorem pro sluchátka a mluvíte. Výhodou je vynikající citlivost mikrofonu, a tak se nemusíte ani namáhat se směrováním PDA na mluvící osobu, prostě paráda. Navíc mikrofonní cesta je doplněna antišumovým členem, a tak výsledná reprodukce nepřipomíná první spojení kosmické stanice na Měsíci se Zemí. V základu nahráváme záznamy do interní paměti RAM a podle ukazatele je možné nahrát až 59 minut hovoru.
  • Baterie a výdrž – na to se snad ptá každý. Je to totiž další z hlavních ukazatelů, proč si dané zařízení koupit či nikoliv. Jelikož neexistuje exaktní popis normální práce uživatele, čímž je dána spotřeba (uživatel různě tape po displeji, má různě nastaveno podsvícení, různě využívá procesor, paměťová média, alarmy, zvuky atd. atd.). Verdiktem bude asi tvrzení, že nejdelší výdrž ze zařízení, o kterých se v dnešním článku bavíme, bude mít m500, následuje m505, poté m515 a největší spotřebu má bohužel Tungsten T! Zvýšená spotřeba Tungstena je dána hires displejem. Palm m500 má zase nejmenší spotřebu díky černobílému displeji a lowres.

 

Závěr:

Tungsten T je pecka, která vyšla nad obzor a ukázala, že firma Palm Inc. úplně nezaspala dobu a že umí připravit malé PDA s velkou dávkou nových inovativních technologií. Hlavním přínosem je displej s hires, PalmOS 5, procesor a jeho rychlost, vestavěný BlueTooth, hlasový záznamník a kompatibilita se starým příslušenstvím (systémový konektor). Přejí z Palm m5xx na Tungsten T se zcela určitě vyplatí!!! Zauvažujte nad tím…