Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč lidé používají více SIM karet? (téma týdne)

aktualizováno 
Nechápete, proč kolegovi stojí za to, platit provoz několika SIM karet několika operátorů? Zdá se vám podivné, že s sebou někdo vláčí dva či tři mobilní telefony, nebo každou chvíli mění SIM kartu v mobilu? Více než sto čtenářů Mobil.cz vysvětlovalo, co je právě k takovému chování vede. Pro někoho to je možná překvapivé zjištění, ale většina z nich to nedělá z fandovství.
Většina majitelů mobilních telefonů nechápe, že někteří lidé každou chvíli vymění SIM kartu ve svém mobilu nebo proč jim dnes mají volat na jiné celulární číslo než včera. Podle reakcí v našem „Tématu týdne“ je k tomu však většinou nevede marnivost či prosté zanícení pro GSM, ale snaha ušetřit.

Právě snahu ušetřit totiž diskutující uvádějí jako nejčastější důvod pro pořízení druhé a další karty. Někdo proto má jednu SIM kartu na levné SMS zprávy, druhou na dlouhé hovory se svou slečnou, třetí kartu na práci (případně čtvrtou na volání frekventovanému klientovi) a ještě jednu, kterou používá pro normální styk s ostatními lidmi. Obvyklejší je však kombinace dvou až tří karet, které jsou zvoleny podle klíče: levné SMS - nejvíc kontaktů v jedné síti - osobně důležitá služba. V této souvislosti se často vyskytuje poznámka o GSM bankovnictví, které dokonce pro některé účastníky diskuze zůstává jediným důvodem kartu daného operátora nezrušit. Ti, kteří pravidelně cestují do zahraničí mívají také SIM kartu některého operátora navštěvované země, ale tyto případy vlastně do tohoto Tématu týdne nepatří.
Zajímavé je, že ač někteří majitelé více karet uznávají, že jejich výměnami neušetří tolik, kolik původně očekávali, o návratu k pouze jedné kartě neuvažují.

Nezanedbatelnou skupinou jsou lidé, kteří mají kartu od zaměstnavatele a druhou svoji soukromou. Tu používají především proto, aby oddělili práci od svého soukromí. Ostatně možnost jakéhosi utajení některého telefonního čísla se mezi důvody pro více karet objevuje poměrně často. Některá vysvětlení tohoto důvodu však již jsou za hranicí běžného chápání. Ovšem podivíni se vyskytují v celé populaci a tak nelze předpokládat, že by uživatelé mobilů byli výjimkou.

Samozřejmě někteří lidé mají více karet především proto, že je to baví. Ale většina těch, kterým nestačí jedna SIM karta, pro to má více či méně dobré důvody. Ostatně to, že „je to baví“ je přece také dobrý důvod.

Zdaleka ne každý, podle naší diskuze se zdá, že méně než polovina majitelů více karet také používá více telefonů současně. Dva mobily s sebou nosí ti, kteří potřebují nebo chtějí být na příjmu na dvou číslech současně. To je služba, kterou jim totiž žádný adaptér na dvě či tři karty není schopen nabídnout. Ostatní čísla používají příležitostně, tedy stejně jako ti, kteří sází pouze na stále se opakující výměny SIM karet.
Ti samozřejmě mají telefon vybavený adaptérem na dvě nebo tři karty a dle potřeby mezi nimi přepínají. Někteří si jednotlivá čísla přesměrovávají na právě aktivní kartu, ale tím se ztrácí ekonomická výhoda více karet, protože tato služba již ze své podstaty nepatří mezi ty finančně úsporné. Přestože adaptér představuje investici několika stokorun, vyplatí se. Při přepínání mezi kartami není potřeba mobil otevírat a tím opotřebovávat různé spojovací části telefonu, o samotné SIM kartě nemluvě.
Samostatnou kapitolu ve snaze mít více čísel na jedné kartě představují nejrůznější „Silver karty“ či jejich klonované obdoby. Ač operátoři jsou schopni provozovat dvě čísla na jedné kartě (viz Eurotel pro Integrovaný záchranný systém), dosud takovou službu komerčně nenabízejí. Navíc je téměř jisté, že nikdy nezavedou možnost mít na jejich simce i číslo od dalšího operátora. Zájemci proto riskují pokoutní výrobu vícečíselné karty, čímž podstupují i riziko vzniku dalšího klonu, nejen toho jimi objednaného. Jistější, byť komplikovanější je vyměňování nebo SIM adaptér.

Každopádně není důvod si myslet, že ten kdo má víc SIM karet je nějaký divný tvor. Zpravidla má dobře promyšlené důvody, proč se k takovému kroku rozhodl. Souhlasit s nimi samozřejmě nemusíte, ale klepání na čelo také není na místě.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Převzetí služby Shazam Applem by mohlo uškodit konkurenci, míní EK

Ilustrační snímek

Evropská komise (EK) se již od února zabývá chystanou transakcí dvou hráčů v online hudebním průmyslu, ovšem nyní...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.Najdete na iDNES.cz