Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč existují mobily s přídavným šifrováním

aktualizováno 
Příloha: Přímo ve specifikaci GSM je pamatováno na obranu proti odposlechu na rádiovém kanále mezi základnovou stanicí a mobilním telefonem. Přesto existují speciální mobily, které umí hovor zabezpečit spolehlivěji. Proč je vůbec některé firmy vyrábějí a co vede zákazníky k jejich nákupu?
Na trhu existují mobilní telefony GSM, které mají doplňkové šifrování. Jsou samozřejmě podstatně dražší než obyčejné mobily a musí se vždy využívat minimálně v páru. Shodou okolností všechny pocházejí z dílen firem, které patří mezi armádní dodavatele: Sagem, Siemens a Motorola. Mají tyto modifikace vůbec smysl?

Komunikaci prostřednictvím mobilních telefonů GSM považujeme obecně za jednu z nejbezpečnějších, protože je digitální a šifrovaná. Třeba ve srovnání s analogovou telefonní linkou nebo analogovým mobilem (u nás NMT 450 v síti TiP Eurotelu) je GSM opravdu superbezpečné. Přesto se čas od času vyrojí spekulace či zaručená tvrzení o tom, jak je jednoduché šifrovou ochranu tohoto systému obejít. Tyto fámy se týkají dvou témat – samotné možnosti odposlechu bez nutnosti přístupu na ústřednu operátora a využití mobilu jako dálkově aktivovaného odposlouchávacího prostředku.

Jak těžké je odposlouchávat GSM?
Co je potřeba překonat, abyste mohli odposlouchávat hovory z mobilních telefonů GSM? Je to spíš jednoduché, nebo to vyžaduje účast profesionálů a drahé techniky?

Možnost odposlechu bez přístupu na ústřednu, jen tak „ze vzduchu“ samozřejmě existuje, ale pravděpodobnost jejího praktického využití je velmi malá. Vyžaduje poměrně složité technické vybavení, které se musí stát dočasně součástí sítě daného operátora. Zároveň musí být mobilní a v ideálním případě by navíc mělo být poměrně nenápadné. Takovou investici si může dovolit jen poměrně malá skupina osob nebo institucí. Za současné finanční situace resortu vnitra by s jejím získáním měla česká policie nebo zpravodajská služba značné potíže, protože tam, kde není na benzín, se jen těžko najde několik milionů korun. (Podrobněji se možnosti odposlechu GSM věnujeme na jiném místě přílohy.)
Pro bezpečnostní složky i případné gangstery a jiné útočníky je podstatně pohodlnější znát telefonní číslo daného mobilu a odposlouchávat jej přímo na ústředně operátora. O tom, že toto nebo velmi podobné technické řešení stát používá, není pochyb. Samozřejmě tato činnost oficiálně podléhá soudnímu příkazu.

Jak zařídit odposlech GSM?
K úspěšnému provedení odposlechu GSM telefonu mezi mobilní stanicí a BTS je tedy zapotřebí vyluštit klíč Kc. To je ale podmínka nutná, nikoli dostačující. Podívejme se, co je nutné provést dále a s jakými dalšími problémy se bude útočník při odposlechu z rozhraní U a Abis potýkat.

Co se týká možnosti využívat mobil jako dálkově aktivovatelné odposlouchávací zařízení se sice mnoho napsalo, ale důkazy nejsou. Nikdo sice spolehlivě takové zneužití nevyloučil, ovšem tvrzení protistrany jsou ještě méně přesvědčivá. Navíc tento problém není námětem našeho článku.

Šifrujeme raději několikrát

Protože je možné se na některých místech sítě GSM dostat k hovoru, který v tu chvíli nemá šifrovou ochranu, vyvinuly minimálně tři firmy (Sagem, Siemens a Motorola) mobilní telefony GSM, které hovor zašifrují ještě jednou. Proti útočníkovi pak stojí hned při překážky. Přenos je digitální, zašifrovaný sítí GSM a ještě zašifrovaný přídavným zařízením. Efektivně odposlechnout takový hovor je pak opravdu těžký oříšek.
Šifrovací algoritmus A5.1 prý praskl - konec bezpečnosti GSM?
Obavy o bezpečnost volání z mobilu panují již minimálně dva roky.
Jakýkoli telefon s dodatečným šifrováním musí samozřejmě mít svůj protějšek, protože ze sluchátka obyčejného telefonu se v tu chvíli bude linout pouze nesmyslná změť zvuků. Ovšem i pro ty, kteří chtějí kryptomobily používat, je zde malý problém. Například nový Siemens S35 ve variantě TopSec stojí přes 140 tisíc korun a telefony jsou potřeba minimálně dva. Přesto mají prodejci těchto vylepšených mobilů pěkně napilno.Témata: bezpečnost, Siemens

Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Luxusní mechanické hodinky jsou opravdu chytré. Mají speciální nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz