Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přístup k internetu prostřednictvím sítě GSM

Tento článek je stručným shrnutím našich přednášek o přístupu k internetu skrze sítě GSM - nemá za úkol osvětlovat technické principy, protokoly a zvláštnosti, chtěl by spíše všem laikům přiblížit, co si vůbec od datových přenosů po GSM sítích mohou slibovat.

Tento článek je stručným shrnutím našich přednášek o přístupu k internetu skrze sítě GSM - nemá za úkol osvětlovat technické principy, protokoly a zvláštnosti, chtěl by spíše všem laikům přiblížit, co si vůbec od datových přenosů po GSM sítích mohou slibovat.

Před rokem, když u nás mobilní telefony začínaly, byl datový přenos pomocí sítě GSM považován za absurditu a záležitost majetných zhýralců. Dnes, sice pomaleji, než tomu tak bylo u mobilních telefonů, ale se stejnou naléhavostí, se tato možnost přístupu k internetu (či obecně k jakékoliv datové síti) skrze mobilní telefony systému GSM stává stále rozšířenější a akceptovanější.

Stále však přetrvává mnoho mýtů, mnoho nejasností, pro něž i nadále jsou datové přenosy skrze GSM síť považovány za cosi výjimečného, řešení z nouze. Tento článek by měl být jakýmsi stručným, byť pokud možno souhrnným přehledem celé problematiky.

Především tedy, k čemu vůbec je potřeba datové spojení přes GSM v době, kdy je stále několikrát dražší než spojení přes pevnou telefonní síť? Hlavní odpověď je v mobilitě - jste-li na cestách, budete obtížně přesvědčovat telefonní budku, aby vám umožnila odeslání důležitého e-mailu, situace na poštách bývá podobná. V době, kdy narůstá i ve středních a malých podnicích úloha intranetu a celopodnikové komunikace vedené datovými sítěmi, je zřejmé, že možnost odeslat právě vyhotovené grafy v Excelu ihned je lákavější, než je přivést za tři dny, až se vrátíte ze školení.

Samostatnou kapitolou jsou samozřejmě novináři a redaktoři, pro něž je samozřejmě možnost odeslat čerstvý článek přímo z místa děje jednodušší než faxování či kvapný úprk do redakce. Svoje použití tedy internet via GSM dozajista má - nyní jde jenom o to, zda částka, kterou je třeba za mobilní internetování zaplatit, je únosná pro konkrétní jednotlivý úkol.

Datové přenosy a přístup do internetu podporují oba naši operátoři - jak EuroTel, tak RadioMobil. Než se podíváme, jaké služby nám oba operátoři nabízejí a co za ně požadují, podívejme se na to, co vlastně budeme potřebovat my.

V případě, že je nutný plnohodnotný datový přenos, je třeba se smířit s tím, že se bez notebooku neobejdeme. Poučka o síti GSM nám říká, že jde o plně digitální technologii - stejně tak, jako počítače jsou plně digitální. Teoreticky by tedy bylo možno předpokládat, že stačí kabel, jímž se propojí mobilní telefon se sériovým portem notebooku a datový most přes GSM je na světe.

Bohužel, pravda není tak jednoduchá. Naprostá většina mobilních telefonů je sice vybavena výstupním rozhraním, to ale není napětím ani signálově kompatibilní se vstupními a výstupními porty počítače. Důvod je jednoduchý - nepočítalo se s tím, pro hands-free sady a ostatní příslušenství mobilních telefonů je lacinější výstupní signály telefonu nijak neupravovat.

V zásadě je tedy u většiny mobilních telefonů nutné něco, co digitální signály notebooku a mobilního telefonu upravuje - jak složitě, to odvisí od typu telefonu a ve výsledku se to projeví na ceně patřičného rozhraní. Vzhledem k primárnímu určení pro notebooky má většina těchto zařízení, jimž se ze setrvačností říká GSM modemy, podobu PCMCIA karty, kterou lze vložit do libovolného volného slotu PCMCIA II. K takové kartě bývá dodáván ovládací software na disketách pro operační systémy Win 95, Win NT a zpravidla i OS/2 a Mac.

Nevýhoda tohoto řešení spočívá v nutnosti mít PCMCIA slot - ten navíc notebook zatěžuje svým odběrem. U mnoha zařízení nebývá PCMCIA slot vůbec k dispozici - typicky jde o nejrůznější počítače do dlaně. Také cena za patřičnou PCMCIA kartu se pohybuje od 6 do 15 tisíc podle toho, zda jde o originální výrobek firmy vyrábějící telefony, nebo o výrobek nezávislého výrobce. Při troše štěstí lze sehnat i PCMCIA kartu umožňující datový přenos po GSM i po pevné lince, taková karta ale většinou nemá homologaci.

Nutnosti použití PCMCIA karty se vyhnul francouzský výrobce mobilních telefonů firma Sagem (její výrobky se prodávají i v ČR). Tu totiž napadlo patřičné datové rozhraní vestavět přímo do některých svých modelů (435 nebo 750) - ty jsou sice o něco dražší, ale ke spojení s počítačem jim stačí volný sériový port a ovladač pro obecný modem na rychlosti 9600 bps. Výhoda je zřejmá: takovýto telefon je možno připojit na libovolné zařízení se sériovým portem a s podporou modemů, tedy i na velké množství nejrůznějších počítačů do dlaně. Nevýhodou ovšem je nutnost myslet na takovéto řešení již při nákupu telefonu a vazba jen na tyto typy mobilních telefonů.

Vzhledem k rostoucímu zájmu o datovou komunikaci si někteří výrobci uvědomili nutnost uspokojivě vyřešit možnost datové komunikace přes mobilní telefony. První významnou aktivitou v oboru se může pochlubit Nokia - pro její modely Nokia 3110 a 8110 (i 8110i) je vyráběn Nokia Cellular Data Suite, což je speciální datový kabel a ovladač pro Windows 95. Propojení zmíněných modelů telefonů s počítačem je možné přes sériový port dodaným kabelem, je také třeba instalovat ovladače. Ty nefungují pod jiným operačním systémem - ani pod Windows NT. Nokia Cellular Data Suite stojí okolo 5000 Kč (Co je to Nokia Cellular Data Suite?).

Podobnou cestou se dávají i ostatní výrobci - Siemens, jenž obdobné řešení ohlásil pro svůj Siemens S10 na konec tohoto roku, a Ericsson, který hodlá podobné zařízení nabízet dokonce v bezdrátové podobě na bázi infračerveného propojení.
Tato cesta se týká jenom nově vyráběných a navrhovaných telefonů, takže většině majitelů stávajících modelů nezbývá nic jiného, než se smířit s nákupem drahých PCMCIA karet.

Tolik tedy k nutnému hardware. Po stránce softwarové je situace značně jednodušší - kromě ovladačů dodávaných k propojovacím kartám není potřeba nic než standardní software - Internet Explorer nebo Netscape Navigator. Lze samozřejmě zakoupit některý ze specializovaných softwarových balíků, jako například 602proGSM od české firmy Software602. Tento software kromě poštovního přístupu zajišťuje i možnost odesílat SMS zprávy z notebooku nebo editovat vlastní telefonní seznam na SIM kartě - ovšem jen u některých telefonů.

Datové připojení skrze síť GSM je možné na libovolného providera - do standardního programu dial-up ve Windows stačí nastavit parametry providera a zvolit GSM modem. Samotné datové spojení je pak rovnocenné spojení přes pevnou linku, jen s několika odlišnostmi. To první a nejvíce limitující je maximální rychlost spojení. Ta totiž v současné době nikdy nepřekročí 9600 bps - tedy rychlost obstarožního analogového modemu. Vyšší rychlosti - ačkoliv bývají často na PCMCIA kartách inzerovány - zůstávají ve sféře utopií, testovacích zkoušek a laboratoří předních koncernů. Proto je nutno se s touto maximální rychlostí smířit - jde o omezení vyplývající ze samotné podstaty sítě GSM, které sice lze obejít, ale pouze za dodatečných (nákladných) úprav na síti GSM. Ani ve světě není možnost zvýšení rychlosti pro svoji nevyzkoušenost, nestandardnost a nákladnost používána.

Druhým specifikem je protokol chybového zabezpečení. Analogové modemy mají svůj MNP 5, svět GSM pak používá RLP (radio link protokol) - tedy netrasparentní přenos. Ten pomocí kontrolních součtů výrazně zrychlí spojení přes GSM v místech s nekvalitním a slabým signálem a spojení je i výrazně stabilnější. RLP ovšem nepodporují všechny telefony a PCMCIA karty - je na to nutno pamatovat při výběru vhodného telefonu a PCMCIA karty. Síť Paegas mimo to podporuje spojení na signalizaci V.110 (nikoliv ovšem V.120) - tedy plně digitalní spojeni kompatibilní s ISDN - jeho sestavování je mnohem rychlejší a samozřejmě kvalitnější. Přímý výstup na ISDN je teoretickou samozřejmostí - u nás jej využívá služba Internet via Paegas při připojení k internetu přes GSM.

Nyní kardinální otázka: co budou datové přenosy stát? Vždy záleží na typu spojení - pokud se připojujete na modemové pole vašeho běžného internet providera, platíte samozřejmě jako za spojení do pevné sítě. U EuroTelu, který má nyní u nových tarifů stejné ceny za volání do pevné sítě i do sítě mobilní, o nic nepřicházíte.

EuroTel nabízí vlastní připojení pod názvem Mobile internet. Tato služba je zdarma - pouze za provoz poplatků za datové spojení. Stačí si nastavit jako datové číslo +420-602-900009 - plná podpora RLP je samozřejmostí. Toto připojení vede 256 kb linkou do sítě NexTelu, tedy jde o obdobu připojení známého jako Internet on Line. Nevýhodou je, že do sítí všech ostatních českých providerů se z Mobile internetu dostáváne cestou přes Amsterodam, neboť NexTel (potažmo Telecom) nejsou členy NIXu a nemají se žádnou sítí peering. Pokud máte svoji e-mailovou schránku v jiné síti, může se vám její vybírání nepříjemně protáhnout - stejně tak surfování po českém internetu nebude nijak oslnivě rychlé. Na druhou stranu návštěva zahraničních stránek bude díky kvalitní lince bržděná jen nízkou rychlostí GSM sítě. Součástí služby je i e-mailová schránka o velikosti 2MB (nutno CDčko Internet on Line, k získání poměrně snadno) - vybízí se tedy možnost nechat si poštu přesměrovávat i na "mobilní" adresu.

Ceny za internetové připojení začínají u téměř 10 Kč v hlavním čase a v nejlevnějším tarifu a klesají až na 4,20 Kč v tarifním programu Bussines nebo mimo špičku.

RadioMobil nabízí pro svoji mobilní síť službu Internet via Paegas - jako u EuroTelu je tato služba zdarma, bez jakýchkoliv poplatků, je však třeba si ji registrovat a vyčkat na přidělení hesla a uživatelského jména. Během Invexu RadioMobil oznámil snížení ceny za připojení k internetu via Paegas na cenu volání na mobilní telefon, tedy na nějakých 2,63-3,15 Kč (s DPH) za minutu - v tarifním programu Diamant je dokonce 100 minut pro datové spojení v ceně.

Číslo modemového pole je 4666 a voláte v podstatě přímo na síť PVT.net, což je jeden z největších českých providerů. Peeringová linka do centrály NIX o kapacitě 2MB zajišťuje rychlý tok dat mezi všemi velkými českými servery - ať již jde Seznam umístěný na CesNetu, Neviditelného psa na Eunetu, Mobil server na NetForce nebo o MediaServer umístěný na samotném PVT.Net. Kvalitní je i zahraniční linka, takže dobré podmínky jsou jak pro webovské brouzdání, tak pro vybírání e-mailových schránek u jiných providerů. Spojeni je realizovano pomoci protokolu ISDN V.110, coz zkracuje dobu potrebnou pro navazani spojeni.

Součástní standardní nabídky Internet via Paegas je vlastní e-mailová schránka u PVT.Net.

Operátoři také čas od času přicházejí se zvláštními, zvýhodněnými nabídkami, které mají zájemce pobídnout k vstupu do internetové sítě právě přes GSM. Paegas nabízel zvláštní ceny 5000 Kč bez DPH na datové karty PCMCIA kupované k dotovaným telefonům Motorola 8400/8700 (8/10 - Dotované PCMCIA karty?), EuroTel nabízí DataPlusPack - tedy sadu kvalitního telefonu Nokia 3110, Nokia Cellular Data Suite pro připojení k notebooku a potřebného software a veškeré aktivace datových služeb - to vše za velmi atraktivní cenu málo přes 14 000 Kč bez DPH (20/10 - EuroTela datové přenosy: Data Plus Pack).

Tady nabídka našich operátorů nekončí - oba operátoři dnes již běžně nabízejí určitý omezený přístup k internetu přes zvláštní protokol SMS. K využití tohoto protokolu stačí vlastnit libovolný GSM telefon schopný odesílat SMS zprávy (dnes již většina vyjma původně dotovaných Motorol TX770, Alcatelu HC 400/500 a Nokia 1610). Služba SuperSMS umožňuje v síti Paegas odesílat krátké e-maily do 160 znaků přímo na mobilní telefon případně z mobilního telefonu do internetu. Pro tuto službu je vhodné pročíst si návod na http://sms.paegas.cz - služba je v testovacím provozu a změny jsou zde příliš časté. Již nyní je možno číst si obsahy webových stránek, je to ale ve většině případů velmi nepřehledné. Lze také zasílat zprávy do sítě pagerů Operátor. Mobil server tuto metodu přímo podporuje, takže jeho zprávy lze číst přes SMS - více je o tom zde.

Obdobnou službou disponuje i EuroTel - u něj je možno díky službě SMS Plus odeslat e-mailovou zprávu na mobilní telefon jako xxxyyy@sms.eurotel.cz - kde xxxyyy je šestimístné celulární číslo účastníka. Nezvyklé je, že obsah zprávy se vpisuje do kolonky Subject. E-mail je možno z mobilního telefonu i odeslat - stačí poslat SMS zprávu s textem: EML TANGERO@MOBIL.CZ ZDRAVIM Z MOBILU na číslo 999111 (bez předvoleb). Služba SMS Plus zároveň umožňuje odesílat vzkazy na pagery Operátor a také zasílat faxové zprávy o délce cca 140 znaků.

Jak služby SuperSMS tak SMS Plus zažívají období svého bouřlivého rozvoje a dnes nabízejí o poměrně bohatý obsah zpravodajství nebo databázových přehledů, takže samy o sobě stojí za pozornost. Přízně se jim po právu dostává jako laciná možnost být prostřednictvím mobilního telefonu informován o dění na internetu, na svoji velkou příležitost tyto služby čekají do okamžiku, než si naši podnikatelé umožní, že právě zpráva odeslaná z internetu na jejich mobilní telefon je včas uvědomí o tom, že na jejich virtuální obchodní dům umístěný u providera, dorazila objednávka, kterou by bylo třeba vyřídit.

A právě to je smysl cesty, kterou se takovéto služby začínají ubírat.

Autor:
  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Tento levný tarif T-Mobilu nemá díky ceně na českém trhu konkurenci

8. května 2024

U T-Mobilu jde již o jakousi tradici, že s příchodem nového měsíce obmění svou akviziční nabídku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Továrny na iPhony zejí prázdnotou, Apple z nich utekl

7. května 2024

Čínské továrny Foxconnu, kde se ještě donedávna vyráběly iPhony, nyní připomínají „města duchů“....

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence na nových smartphonech od Huaweie svléká lidi

5. května 2024  7:02

Na poli smartphonů je současným trendem implementace umělé inteligence. Ta nabízí stále širší...

Kulturní ikona. Slavná nokia se po 25 letech vrací v novém provedení

10. května 2024  7:02

Zanedlouho se do prodeje dostane reinkarnace legendární nokie, která měla velký podíl na rozvoji...

Měl by to být hit českého trhu. Nadchne foťákem a funkcemi

10. května 2024

Google začíná v Česku prodávat smartphony Pixel. Firma k tomu v Praze uspořádala vlastní akci, na...

O2 arena, jak ji neuvidíte. Tady zařizují, abyste z hokeje poslali fotku

9. května 2024

Už v pátek vypukne v Praze a Ostravě boj o titul hokejového mistra světa. Pražská utkání hostí...

Cenově výhodný Pixel 8a má dobrou výbavu. Hned ho koupíte i v Česku

8. května 2024  7:02

Google představil svůj nový smartphone Pixel 8a. Je to pokračovatel výhodné série smartphonů, u...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...