Příslušenství VII. - CL adaptéry, jinak autonabíječky

Redakční postřehy jsme tentokrát vylepšili o povídání s odborníky. Jestli máte s cigaretovou nabíječkou nějaké problémy, zde byste měli nalézt jejich řešení.
Dnes vám poskytneme informace přímo od pramene. Na téma CL adaptérů, tedy autonabíječek, jsme zapředli obsáhlou diskusi s odborným personálem společnosti Adart, jednoho z dovozců neznačkového příslušenství. Doufáme, že následující desatero, které je jejím výsledkem, odpoví na všechny vaše potenciální dotazy a zároveň předejde případným potížím, které by vás mohly potkat.

10 pravd o CL-adaptérech aneb co jste vždy chtěli vědět o autonabíječkách, ale báli jste se zeptat:

  1. Co znamená zkratka CL-adaptér?
    Písmena CL se používají pro Cigarette Lighter = cigaretový zapalovač, kterým je míněna v tomto případě jeho zásuvka ve voze. Zajímavostí je, že toto na první pohled anglické označení se v anglicky mluvícím světě vůbec nepoužívá. Tam je běžné označení Car plug-in saver/charger, které je pro autonabíječku i daleko trefnější.

  2. Co indikují diody LED? Je normální, že během nabíjení blikají či mění barvu?
    Převážná většina CL-adaptérů se vyskytuje v provedení s jednou či dvěma svítivými diodami LED. V případě jediné, jednobarevné diody, tato signalizuje, že je adaptér pod napětím (zastrčen v zásuvce) a připraven napájet či dobíjet. Pokud je adaptér vybaven dvěma LED nebo jedinou, ovšem dvoubarevnou: zelená barva prozrazuje, že adaptér je pod napětím, ale telefon čerpá méně než cca. 100mA (podle typu přístroje) to znamená, že telefon buď vůbec není připojen, nebo má baterii již nabitou a přijímá jen malý udržovací proud; červená se rozsvítí, pokud čerpaný proud přesáhne určitou mez a je zřejmé, že telefon dobíjí baterii. V případě, že během nabíjení nebo i po něm barevné LEDky chvílemi divoce poblikávají a mění barvu, není důvod k panice. Telefon, aby změřil kapacitu baterie, musí na chvilku odpojit nabíjení, tím způsobí pokles proudu, který do něj teče z CLka a to zareaguje rozsvícením příslušné barvy. Někdy telefon speciálním způsobem reguluje nabíjení (zvláště k jeho konci) a výkyvy nabíjecího proudu opět vedou ke zmíněnému Las Vegas efektu.

  3. Proč můj CL-adaptér nabije baterii rychleji/pomaleji než má cestovní nabíječka?
    Rychlost nabíjení závisí m.j. na napětí, které adaptér do telefonu dodává. Protože většina CL-adaptérů funguje jako pouhý zdroj napětí s tím, že dobu nabíjení řídí telefon, jsou odchylky v době nabíjení možné jedině v mezích tolerance pro napájecí napětí na svorkách telefonu, které bývají okolo 20%.

  4. Snižuje nabíjení telefonu CL-adaptérem životnost baterií?
    Jak bylo řečeno, kromě ojedinělých případů archaických modelů telefonů, je CL-adaptér obyčejným stabilizovaným zdrojem napětí a samotný proces nabíjení řídí telefon. Proto se nabíjení CL-adaptérem v podstatě neliší od nabíjení cestovní nabíječkou. Daleko větším nebezpečím je spíše nevhodné, příliš časté připojovaní telefonu k nabíjení, s následkem zbytečného snižování počtu nabíjecích cyklů (to se týká všech druhů baterií).

  5. Můžu špatným CL-adaptérem zničit telefon?
    Teoreticky možné to jistě je, ale vzhledem k poměrně dobrému jištění jak adaptéru, tak samotného telefonu, je to velmi nepravděpodobné. Přesto však obavy zákazníků časem vedly k tomu, že se dnes mnoho výrobců honosí astronomickými pojistkami pro případ škody způsobené jejich neznačkovým příslušenstvím.

  6. Mé CLko zhaslo! Navždy?
    Všechny CL-adaptéry skrývají pod šroubovacím krytem na konci zástrčky pro zapalovač skleněnou trubičkovou pojistku (obvykle 2A). Má-li přerušené vlákno, zkuste ji vyměnit. Nedoporučuje se výměna za silnější nebo dokonce za předměty jako kancelářská sponka či kus alobalu od čokolády Milka!

  7. Nabíjení trvá jen krátkou dobu, baterie se tváří nabitě, nic však nevydrží. Proč?
    Můžeme-li vyloučit poměrně typický symptom špatné baterie, přichází u neznačkových exemplářů v úvahu vedle spíš vyjímečné závady elektroniky CL-adaptéru, paradoxně častější úkaz: výrobce omylem použil jinou elektroniku (nenechte se zmást širokým sortimentem nabízených modelů jedná se pouze o několik málo druhů podle výše napájecího napětí, ve zbytku se liší toliko konektorem). Legendární Dancall měl pro napájení předepsaných cca. 9-11 voltů. Dostane-li k dispozici třeba 8 volt (které dostačují kupř. pro Nokii 3110) chová se přesně tak jak je řečeno v úvodní otázce.
    Tyto případy záměny se skutečně stávají, což je dáno zejména nízkou úrovní kontroly ve výrobních závodech na Dálném východě.

  8. Je možné použít CL-adaptér s jiným telefonem, než pro který je určen?
    Pokud nepasuje konektor, málokdo se touto myšlenkou zabývá. Uživateli je pochopitelně lhostejné, že např. Philips Fizz a Dancall 2711 nebo Siemens S6 a Ericsson 688 mají překrývající se tolerance napájecího napětí, a že tedy neznačkový výrobce použivá do jejich CL-adaptérů naprosto shodnou elektroniku.
    Co však, když je konektor zjevně shodný? Jedná-li se o stejnou značku telefonů, je možné v naprosté většině případů adaptér použít (jedinou známou výjimkou je Siemens C10 s plochým konektorem, který s adaptérem pro S6/S8 zapírá nabíjení). Nemají-li telefony stejnou značku a ani nejde o licenční modely, šance jsou okolo 50%, v nejhorším případě telefon nebude dobíjet. Riziko zničení přístroje je nepatrné.

  9. Můžu používat svůj CL-adaptér i v nákladním voze / autobusu (napětí 24 volt) ?
    V době, kdy si téměř neumíme představit řidiče dálkového autobusu či kamionu bez mobilního telefonu, je tato otázka často pokládána. CL-adaptér je maličký stabilizovaný zdroj, který je možno napájet napětím v poměrně širokém rozsahu. Obvykle je to mezi 10-30 volty. Existují však adaptéry, které se pro napájení vyšším napětím než cca. 14 volt (palubní napětí osobního vozu) nehodí. Doporučuje se důkladné studium štítku na CL-adaptéru.

  10. Mám Škodu Favorit staršího ročníku a do zdířky vedle popelníku CL-adaptér nelze zasunout. Co s tím?
    Starší vozy byly vybavovány zásuvkou pro tzv. motážní svítilnu. tato zásuvka má o něco menší průměr než cigaretová zásuvka. V každém obchodě s autopotřebami lze zakoupit kit s cigaretovou zásuvkou a zapalovačem (obvykle též dokonce s nočním podsvětlením). Cena se pohybuje okolo 120 Kč. Tuto zásuvku snadno svépomocí přemontujete i bez speciálního nářadí během několika minut.

    Důkazní fotografii k bodu 7) jsme přinesli již v předchozích dílech seriálu a doplnili jsme ji obligátním varováním o nutnosti zboží prohlížet a zkoušet.
    Všechny, které zaujal bod 8) snad potěší, že přineseme tabulku modelů, pro které lze použít shodný CL-adaptér.
    Může se stát, že někdo z vás se u CL adaptéru setká s problémem, který naše desatero neřeší. Pro tyto případy připojujeme mailovou adresu adartcz@mbox.vol.cz, kde se vám dostane stejně fundovaných odpovědí, jako se dostalo nám.

    Pokračování příště...