Samsung Galaxy Spica

Samsung Galaxy Spica | foto: Mobil.iDNES.cz

Preview Samsungu s kosočtvercem a příznačným jménem: Galaxy Spica

  • 37
Model Galaxy Spica je levnější alternativou ke staršímu Galaxy. Ztratil trochu z jeho elegance, celkově ale představuje výhodnější volbu. Rozdíly ve výbavě jsou totiž pro běžného uživatele zanedbatelné a přednost má v tomto případě peněženka.

Vezměte Samsung i7500 Galaxy, seberte mu 8 GB vnitřní paměti, fotoaparátu uberte dva megapixely a diodový blesk. Pak celému telefonu přidejte nějaký ten milimetr na tloušťce a pozměňte design. Výsledkem bude nový levnější model i5700 Galaxy Spica, který se co nevidět dostane na náš trh.

Kvůli vnitřní paměti 8 GB není nutné vzhledem k cenám paměťových karet nijak truchlit, navíc v prodejním balení nějaká ta paměťovka určitě bude. Důležité je, že se Spica bude prodávat za cenu okolo 8 500 korun s daní. Tím může hodně zavařit nejlevnějšímu androidímu smartphonu současnosti – HTC Tattoo. - čtěte Recenze HTC Tattoo: Nejlevnější Android nedělá mnoho kompromisů

Samsung Galaxy Spica

Oproti němu nabídne Spica při shodné výbavě daleko lepší displej. Rozlišení 320 × 480 pixelů a úhlopříčka 3,2 palce jsou ve světě operačního systému od Googlu jakýmsi standardem. A stájový kolega Galaxy s cenovkou asi o 3 000 vyšší také nevypadá jako ideální koupě. - čtěte Android s božským kabátkem. Recenze Samsung i7500 Galaxy

Jenže spíše než Galaxy bude Galaxy Spica brát zákazníky právě HTC Tattoo. A odmysleme si teď fakt, že původní Galaxy na našem trhu seženete jen s obtížemi. Model Spica se totiž orientuje na stejnou cílovou skupinu jako Tattoo – na mladé uživatele, kteří touží po svém prvním komunikátoru s androidem. Velkou konkurencí pro nový samsung bude také T-Mobile Pulse. - čtěte Android za skvělou cenu: recenze dotykáče T-Mobile Pulse

Telefon své zaměření dává najevo svým vzhledem a zpracováním. Materiály na pohled vypadají laciněji než u Galaxy a designéři sáhli po některých omlazujících prvcích. Ty se ale dle nás příliš nepovedly. Červeně orámované potvrzovací tlačítko navigační klávesy kosočtverečného tvaru, červená mřížka sluchátka a postavičky androida vyvedené na zadním krytu a nad displejem rozhodně nebudou po chuti každému. Telefon by ale měl být k dostání i ve druhé barevné variantě. Bílé tělo bude doplněno světle zelenými detaily. Tato verze alespoň na fotografiích působí podstatně svěžejším dojmem. A zmiňovaný android nad displejem nakonec možná také nebude, produktové fotografie ukazují v tomto místě jméno výrobce.

Samsung Galaxy SpicaSamsung Galaxy SpicaSamsung Galaxy Spica
Samsung Galaxy SpicaSamsung Galaxy SpicaSamsung Galaxy Spica

Tolik tedy teorie, ale jaká je praxe? Galaxy Spica rozhodně padne do ruky lépe, než dražší model. Může za to tloušťka zvětšená na 13,2 mm a také materiál krytu baterie. Ten je příjemný na omak a v ruce neklouže. Půdorysné rozměry jsou 115 × 57 mm, hmotnost mírně narostla na 124 gramů. Zpracování na nás působilo solidním dojmem. Otisků prstů se ani tentokrát bohužel jen tak zbavit nelze, na matném zadním krytu jsou navíc velmi výrazně vidět mastné šmouhy.

Stejně jako v Galaxy i v modelu Spica běží téměř neupravený operační systém Android ve verzi 1.5 (Cupcake). Ten v prototypu fungoval velmi svižně, i když je pravda, že nový 800 MHz procesor nebyl oproti starším pomalejším nijak výrazně znát. Na tom se ale může ještě něco změnit, prodejní verze se dočká ještě o něco lepšího odladění.

Samsung Galaxy Spica

Jednu výraznou úpravu systému si Samsung neodpustil. Ale mohl. Z modelu Galaxy zdědila novinka naprosto otravnou odemykací klávesu na pravém boku. Pro odemčení telefonu je potřeba ji asi sekundu podržet, ne vždy se ale uživatel správně strefí. Odemknutí pomocí oblíbeného posuvníku na displeji není možné, tlačítko na boku je jedinou cestou.

Další malé a drobné změny v systému jsou ale ku prospěchu věci. Samsung například připravil miniaplikaci Přepínače, pomocí které lze snadno vypínat a zapínat GPS, wi-fi, Bluetooth nebo automatickou synchronizaci. Dále v telefonu najdeme Facebook aplikaci včetně widgetu s aktualizacemi stavů, tuto aplikaci si ale může každý doinstalovat z Android Marketu. Další podobně integrovanou službou je MySpace.

Samsung Galaxy SpicaSamsung Galaxy SpicaSamsung Galaxy Spica
Samsung Galaxy SpicaSamsung Galaxy SpicaSamsung Galaxy Spica

Samsung také připravil poněkud upravenou klávesnici pro psaní. Ta v nastavení nabízí daleko více možností z hlediska prediktivního zadávání textu i odezvy na stisk tlačítka. A píše se na ní velmi dobře. Pohybový senzor samozřejmě zařídí změnu orientace klávesnice při otočení telefonu na bok a poskytne tím velmi dobrý komfort pro psaní i delších textů.

Poslední vylepšení od Samsungu je pak asi tím nejdůležitějším vůbec. Galaxy Spica má totiž vestavěný přehrávač DivX videí. Jde o oficiální DivX VOD přehrávač a jeho používání má jeden háček. Je nutné se totiž nejprve zaregistrovat. Registrace se dá provést pouze přes PC verzi oficiálního DivX přehrávače. Ten stáhne z internetu registrační video, které je pak nutné na telefonu přehrát. Teprve potom bude přehrávač fungovat. Řešení je to trochu krkolomné, ale funkční. Samsung tak odstranil jeden z největších nedostatků androidu v multimediální oblasti. Pravda, v marketu již několik přehrávačů najdeme, často jsou ale použitelné jen napůl. Tovární řešení tak přijde vhod.

Samsung Galaxy Spica

Docela příjemným překvapením je fotoaparát. Na svou třídu pořizuje relativně dobré snímky. Je však škoda, že chybí přisvětlovací dioda, která by pomohla vylepšit fotografie za špatných světelných podmínek. Pořízené snímky za šera a za tmy totiž obsahují hodně šumu.

Samsung i5700 Galaxy Spica je tak vcelku normální telefon s operačním systémem Android, který bude o své zákazníky bojovat především cenou. Ta přitom není vykoupena žádnými výraznými ústupky ve výbavě, na rozdíl od konkurenčního HTC Tattoo nabídne Spica pro daný systém obvyklý displej. Jediným problémem může být místy trochu podivný vzhled novinky. Samsung by také měl zauvažovat o upgradu operačního systému na vyšší verzi. Spica má stejně jako Galaxy verzi 1.5, řada aplikací přitom dnes začíná vyžadovat verze 1.6 a novější.