Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přehled telefonů, které lze odblokovat

aktualizováno 
V pravidelném čtvrtletním odstupu vám přinášíme přehled telefonů, které lze, či nelze v současné době odblokovat. Některé nové modely odolávají rukám odblokovávačů, jiné lze odblokovat jen s komplikacemi a ty ostatní vám odblokují téměř na každém rohu. Do které skupiny patří právě ten váš mobil?

Poprvé v letošním roce vám přinášíme přehled telefonů, které lze, či nelze odblokovat. Pro pořádek připomeňme, že takzvaný SIM lock je ochrana operátora před použitím dotovaného mobilního telefonu v jiné síti než v té jeho. Mobilní telefony se blokují v celé Evropě, a to především dotované přístroje jak pro tarifní programy, tak telefony v předplacených sadách. Tuto praxi nedodržují úplně všichni operátoři, dobrým příkladem budiž náš Oskar, jehož telefony lze použít kdekoliv. Polemika, zda je dotovaný telefon výhodnější i se SIM lockem než nedotovaný, patří do jiného článku, v praxi se se zablokovaným telefonem setkáte velmi často, a to především u levnějších telefonů. Dražší telefony v předplacených sadách u nás až na výjimky nenajdete (Motorola V50 v Twistu), jako dotované se tak často nekupují, takže u dražších telefonů se se zablokovaným telefonem nejčastěji setkáte při dovozu ze zahraničí. V tomto případě se vám může hodit i dohrání českého menu do telefonu, pokud samozřejmě existuje. V neposlední řadě můžete neautorizované servisy navštívit i pro přehrání firmwaru svého telefonu nebo pro dohrání českého slovníku prediktivního vkládání textu T9 nebo Zi.

Nejbližší servis, ve kterém vám odblokují váš telefon, si budete muset najít sami, nabídka se velmi často mění a ne každý servis umí odblokovat všechny telefony. V dnešní době však již funguje velmi dobrá spolupráce vždy mezi několika servisy, takže i tam, kde váš telefon přímo odblokovat neumějí, dokáží zajistit odblokování u konkurence. V poslední době se s nástupem drahých odblokovávacích zařízení rozšířil způsob takzvaného odblokování na dálku pomocí logů. Technicky to není nic složitého, ale opět mimo rozsah dnešního článku. V praxi však výhodu tohoto způsobu ocení především zákazníci mimo velká města, když i hůře vybavený odblokovávač dokáže odemknout telefon na dálku a ušetří vám tak dalekou cestu. Velmi podrobný seznam služeb nejrůznějších firem nabízejících odblokování telefonu naleznete třeba na našem inzertním serveru Jarmark. Výhodou je i reference známých na služby konkrétního servisu, protože v poslední době nabízí odblokování leckdo, a ne vždy se můžete na služby spolehnout. Cena za odblok mobilního telefonu se dnes pohybuje v rozmezí 100 až 1000 Kč, což platí i pro dohrání českého jazyka, změnu FW či dohrání českého slovníku T9 nebo Zi. Podezřele nízká cena by vás měla upozornit na možná rizika z ní plynoucí. Každá služba má svou cenu a běžný odblok stojí v průměru přibližně 300 až 400 Kč.

Dodejme, že v žádném případě neschvalujeme změnu výrobního čísla IMEI, které ve většině případů znamená legalizaci kradeného telefonu. Slušný odblokovávač by tuto službu měl striktně odmítnout, i když je v několika případech lehce proveditelná. Také vás musíme upozornit, že jakýmkoliv zásahem do programového vybavení telefonu přicházíte o záruku, pokud v ní ještě telefon je. To platí především pro odblokování, v poslední době si autorizované servisy podrobně kontrolují přebírané telefony do záruční opravy, jestli nejsou odblokované. V každém případě je odblokování či jiný zásah do telefonu proveden pouze a jen na vaše riziko. Volba je jen na vás.

V následující tabulce najdete přehled většiny současných telefonů, které najdete na pultech prodejen. Pokud máte starší telefon, vězte, že v naprosté většině případů nebudete mít s odblokováním problém, otázkou ale je, jestli se vám tato operace s ohledem na zůstatkovou cenu přístroje vyplatí. Pokud je v tabulce uvedeno “ANO” s hvězdičkou, je odblokování problematické jen v omezeném počtu servisů a s největší pravděpodobností nikoliv na počkání. Je-li v kolonce otazník, není služba zatím dostatečně vyzkoušena. Pokud v tabulce najdete nepřesné údaje, uveďte je v diskusi pod článkem.

Závěrem dodejme, že největší problémy budete mít s odblokováním exotických telefonů (jako jsou Benefon, Sendo, Maxon, NEC, Telit, některé novější Triumy a další), které se u nás oficiálně neprodávají. U těchto značek platí, že pokud se odblokování provádí cestou mechanického zásahu do telefonu, s největší pravděpodobností někoho schopného najdete. Pokud však odblokování některého exota vyžaduje specializovaný software, máte o detektivní pátrání postaráno. Problémy můžete mít i s novinkami, jako jsou Alcatel OT511, OT311, Nokia 6310, 8310, 6510, Motoroly V60, V66 a T280, Ericssony T39, R520, T65, T66, T68. Většinu těchto přístrojů lze odblokovat, často i počeštit, ale na počkání to s největší pravděpodobností nebude a i cena bude vyšší, než je běžný průměr. S telefony, které se teprve dostávají na trh (např. Panasonic GD75), nemá většina odblokovávačů potřebné zkušenosti, takže i v této kategorii musíte počítat s komplikacemi.

Značka Model Odblok FW Čeština T9
Alcatel 511 Ano* Ne Ne Ne
501 Ano Ano Ano Ano
701 Ano Ano Ano Ano
30x Ano Ano Ano Ano
311 Ano* Ne Ne Ne
Benefon Twin Ano Ano Ano Ne
Esc ? ? ? Ne
Bosch Všechny Ano Ano Ano Ne
Ericsson T20s Ano Ano Ano Ne
A2628 Ano Ano Ano Ne
T39 Ano* Ano* Ano* Ano*
R520 Ano* Ano* Ano* Ano*
T68 Ano* Ano* Ano* Ano*
T65 Ano* Ano* Ano* Ano*
T66 Ano* Ano* Ano* Ano*
Maxon Všechny Ano ? ? Ne
Motorola T/V2288 Ano Ano Ano Ne
Accompli 008 Ano Ano Ano Ne
T250 Ano Ano Ano Ne
T260 Ano Ano Ano Ne
T191 Ano Ano Ano Ne
T192 Ano Ano Ano Ne
V60 Ano* Ano* Ano* Ne
V66 Ano* Ano* Ano* Ne
T280 Ano* Ano* Ano* Ne
T205 Ano Ano Ano Ne
NEC Všechny Ano ? ? Ne
Nokia 3310 Ano Ano Ano Ano
3330 Ano Ano Ano Ano
6210 Ano Ano Ano Ano
6310 Ano* Ano* Ano* Ano*
8210 Ano Ano Ano Ne
8310 Ano* Ano* Ano* Ano*
5210 Ano Ano Ano Ano
5510 Ano Ano Ano Ano
6510 Ano* Ano* Ano* Ano*
Panasonic GD93 Ano Ano Ano Ne
GD95 Ano Ano Ano Ne
GD75 ? ? ? ?
GD35 Ano Ano Ano Ne
GD30 Ano Ano Ano Ne
Philips Azalis 238 Ano Ano Ano Ne
Azalis 268 Ano Ano Ano Ne
Azalis 288 Ano Ano Ano Ne
Xenium Ano ? Ano Ne
Fisio 311 Ano* ? ? Ne
Sagem Všechny Ano Ano Ano Ne
Samsung R210s Ano ? ? Ne
A300 Ano ? ? Ne
Q100 Ano ? ? Ne
A400 Ano ? ? Ne
N100 Ano ? ? Ne
Sony J5/J6 Ano Ano Ano Ano
J7/J70 Ano Ano Ano Ano
Z5 Ano Ano Ano Ne
Z7 Ano Ano Ano Ano
Siemens C45 Ano Ano Ano Ano
S45/ME45 Ano Ano Ano Ano
SL45(i) Ano Ano Ano Ano
SL42 Ano Ano Ano Ano
S40 Ano* ? ? Ne
C/M30 Ano Ano Ano Ne
C/M/S/35 Ano Ano Ano Ne
Trium Mars Ano Ano Ano Ne
Aria Ano Ano Ano Ne
Eclipse ? ? ? Ne
Mondo ? ? ? Ne
Sirius ? ? ? Ne
Telit Všechny Ano* ? ? Ne

Článek vznikl ve spolupráci se společnostmi Asfix a SF2.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Další z rubriky

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...Najdete na iDNES.cz