Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předrecenze Sony Clié NX70V (3)

aktualizováno 
Dokončení předrecenze multimediálního stroje z dílny Sony s kódovým označením Clié NX70V. Popis uživatelského rozhraní PalmOS 5, kompatibilita a další fotky displejů...

Rychlost

Pokud by se někdo odvažoval tvrdit, že je 200 Mhz více než 3 krát více než předchozí DragonBall Super VZ na 66 Mhz, bude mít z hlediska matematiky pravdu, ale už ne z hlediska vlastní rychlosti. Bohužel pozorovatelná rychlost není nikterak okem postřehnutelná. Je to dáno tím, že většina programů běžících v emulátoru pro PalmOS 4 a nižší je vytvořena tak, aby programy nebyly příliš rychlé ani pomalé, ale aby vyhovovaly parametrům, pro jaké byly svými vývojáři naprogramovány. Důkaz rychlosti můžeme nalézt ve velmi rychlém načítání JPEG obrázků, nebo při přehrávání a dekódování videa. Perfektní synchronizace vlastního videa a zvuku ve velkém rozlišení je opravdovou lahůdkou a lepší než u PocketPC.

 

Kompatibilita

Je nutné si před nainstalováním, rozumějte synchronizací, určité aplikace ověřit, zda je PalmOS 5 compatible. Pokud ano, nemáte žádný problém, pokud tuto informaci nemáte, můžete buď začít aplikaci testovat, nebo si vyhlídnout jinou se stejnými parametry :). Každopádně pokud se dostanete do stavu, kde se daná aplikace zasekne, nebo nebude žádná odezva, či se rovnou objeví Error nebo hláška upozorňující na RESET, proveďte ho! Resetovací otvor je umístěn na zádech PDA, tedy ehm na zadní straně. “Bootování” je neobvykle rychlé.

Pro programy, které nejsou hires, bohužel není v systému preferences (nastavení) pro vypnutí hires podpory. Aplikace tak jsou rovnou spouštěny v hires módu! V těchto situacích může docházet k problémům, nestabilitě a nefunkčnosti některých hlavně starších aplikací.

 

Nahrávání

Se Sony Clié NX70V je možné nahrávat nejenom MPEG4 video sekvence v rozlišení 160 x 112 pixelů, ale také zvukové záznamy. Ty je možné pořizovat ve dvou kvalitách SP a LP (single play, long play), kvalita nahrávání pro LP je dlouhá doba nahrávky s nižší kvalitou. Nahrávka se ukládá do souboru WAV a je tak bezproblémově přenesena na stolní PC po synchronizaci.

Ostatní programy využívající multimediální schopnosti tohoto Clié si můžete prohlédnout na těchto obrázcích:

  

Memory Stick

Je nutností!!! Jak už jsem se zmínil na začátku, tak využitelná velikost vnitřní paměti RAM je pouze 11 MB, tak z toho vycházející požadavek na paměť musí být kompenzován přídavnou MS kartou. Zatím pouze do kapacity 128 MB.Bezproblémová funkčnost aplikace MS Import umožňuje ve Windows sdílet Memory Stick kartu jako přenosné médium a nahrávat na něj všechny data.

Dále je zde možnost do Clié zastrčit kartu z digitálního fotoaparátu a prohlížet si JPEG a MPEG sekvence pořízené CyberShot Digitálním fotoaparátem, nebo Video kamerou bez nutnosti konverze. Samozřejmě cokoliv pořízeného pomocí NX70V je možné prohlížet i na digitálním fotoaparátu :).

 

Životnost baterie

Snad asi nejdiskutovanější věc u nových PalmOS 5 zařízení a také vlastnost rozhodující při nákupu PDA obecně. Velice krátce řečeno výdrž baterií je malá :(. Pokud jste zvyklí z Palm V, že jste dobíjeli jednou týdně, tak na to hodné rychle zapomeňte, protože toto je zařízení pro denní dobíjení!

V popisu tohoto přístroje se píše, že životnost baterie je 10 dní při 30minutovém používání denně a s vypnutým podsvícením. Já mohu potvrdit, že životnost baterie je srovnatelná s řadou NR.

 

Závěr

Jak bych měl zhodnotit NX70V? Má cenu kupovat pro ty, kdož mají NR sérii??? Řekl bych: ani nápad! Extra multimediální schopnosti jsou pěkné, ale nejsou vyváženy životností baterií a potom je to jenom pěkný kus železa… Kdo by chtěl také šetřením baterií nahrávat video s držením tlačítka Capture a vypnutým displejem? Asi nikdo, a tak se budeme muset spokojit s tím, že výdrží se toto PDA vyrovná PocketPC strojům. Navíc negativní je i fakt, že využitelná paměť stroje je pouhých 11 MB. Musím upozornit, že pokud budete používat PalmOS 4 aplikace, nevyhnete se redukcím v jejich používání, prostě některé nejsou PalmOS 5 ready!!! Navíc pokud naprogramujeme čisté PalmOS 5 aplikaci pro ARM procesor, bude značně větší, než kdyby byla naprogramována pro DragonBall. Možná se dočkáme Clié NX s 32 MB RAM a to už by byla značně lepší bilance!

Za cenné podklady pro tuto předrecenzi děkuji autorovi Nakaharu Takeshimu.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Radíme, které atraktivní Huaweie se vyplatí koupit

Huawei P20 Pro premiéra

Čínský Huawei v posledních letech neustále výrazně posiluje svou pozici na trhu a dokazuje to i nová modelová řada P20....

Když nevíte, jak pojmenovat smartphone, tak tam vrazte jména konkurentů

BLU pro svou novinku použilo nevšední název. Není to Vivo ani OnePlus.

Na první pohled název novinky z produkce společnosti BLU vyznívá jako aprílový žertík převedený do reality. Kombinuje...

Diskontní Huawei P20 se představí už zítra. V Evropě ale ušetříme později

Honor 10

Huawei nedávno uvedl zcela novou řadu P20, ovšem v chrlení smartphonů evidentně nehodlá polevit. Nejbližší chystanou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz