Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předražený hudebník s rozpačitým Symbianem. Recenze Nokia X7

aktualizováno 
Nokii X7 pohání nový Symbian Anna, který přináší řadu vylepšení, ale předvádí rovněž několik rozpačitých výkonů. Funkční výbava zahrnuje obří čtyřpalcový displej, 8Mpix fotoaparát, plnou datovou výbavu či funkci USB-Host. Konkurence však za danou cenu míří daleko výše.

Nokia X7-00 díky zaobleným hranám perfektně padne do ruky. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Přestože by se Nokia X7 s cenou okolo jedenácti tisíc korun měla rovnat špičkovým kouskům jako je HTC Incredible S nebo LG Optimus 2X, patří především po stránce operačního systému minimálně o kategorii níže. Svým uživatelům může hnout občas pěkně žlučí.

Nový Symbian Anna sice nabídl řadu vylepšení, a to zejména po stránce způsobu zadávání textu, celkové zrychlení operačního systému však nepřinesl. Navíc ve srovnání s Androidem výrazně ztrácí kupříkladu i v možnostech pohotovostní obrazovky.

Kapitoly recenze

Výtečná je u modelu X7 naopak kvalita zpracování, netradiční design a zajímavě řešené šuplíčky pro vložení SIM a microSD karty. Chválu by si jistě zasloužil i 8Mpix fotoaparát, který pořizuje velmi dobré fotografie vzdálenějších objektů. Bohužel nepodporuje automatické ostření a bližší předměty tak budou rozmazané. Podobných větších či menších nedostatků by se na Nokii X7 dalo najít daleko více. Se zmiňovanou cenou jedenáct tisíc korun bude mít pozici na trhu opravdu velmi těžkou.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • plná datová výzbroj
 • skvělé dílenské zpracování
 • 8GB microSD v základu
 • zajímavý design

Proč nekoupit?

 • chybějící autofocus
 • nižší rozlišení displeje
 • problémový internetový prohlížeč
 • špatná čitelnost displeje na přímém slunečním světle
 • občas delší reakce operačního systému

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

10 790 Kč s DPH

Vzhled a konstrukce – pancéřový kousek

Prakticky celou zadní stranu přístroje pokrývá kovový nesnímatelný kryt. To kromě zvýšené hmotnosti znamená i fakt, že k baterii se dostanou pouze servisní technici. Na druhou stranu se nemusíte vůbec bát vrzání zadního krytu. Perfektní je i slícování ostatních dílů. Přestože telefon není se svým obřím displejem žádný drobeček, díky zaoblenému tvaru skvěle padne do ruky.

Netradiční je kromě dvou šuplíčků na levém boku telefonu pro SIM a microSD kartu i zkosení horních a dolních hran čelní strany, kde se pod mřížkami v dolní části nacházejí stereo reproduktory. Na horní straně je microUSB konektor, skrze nějž je možné telefon i dobíjet. Opodál je umístěno vypínací tlačítko, které zastává funkci chybějícího bočního posuvného jezdce pro zapnutí či vypnutí displeje.

Rozměry zařízení činí 120 × 63 × 12 mm. Hmotnost se kvůli kovovým částem zastavila na o něco vyšších 145 gramech. V základním balení dokonce naleznete paměťovou kartu s kapacitou 8 GB. Ta rozšiřuje o poznání menší vnitřní paměť, u níž pro uživatele zbylo zhruba 500 MB.

Recenze Nokia X7 telo
Recenze Nokia X7 telo

Operační systém – černobílá Anna v akci

Operační systém Symbian^3 to má v porovnání s konkurencí měsíc od měsíce těžší. Přestože nová verze s označením Anna neměla být velkým přelomem, přináší řadu vylepšení. Předně se změnil systém zadávání textu, již není nutné přeskakovat do speciální nabídky.

Celý text nyní můžete vyplnit přímo v těle zprávy a kupříkladu se během psaní podívat na obsah emailu, na který odpovídáte. Bohužel tato vlastnost neplatí pro naprosto všechny nabídky v telefonu. Nepatří mezi ně naštěstí editor textových zpráv a emailový klient. Ten se rovněž dočkal zpřehlednění některých nabídek. Kupříkladu adresát má větší font a naopak text zprávy je o něco drobnější.

Recenze Nokia X7 telo
Recenze Nokia X7 telo

Emailový klient je rovněž rychlejší než jeho předchůdce. To se však nedá říci o zbytku systému, kde vše zůstává v dřívějších kolejích, což není úplné tragédie, ale srovnání s konkurenčními OS by nebylo příliš férové. Občas jsme se setkali i s krátkodobým zasekáváním telefonu, kdy nereagovala žádná nabídka.

Proslýchalo se rovněž, že Symbian Anna přinese až pět pohotovostních obrazovek. Bohužel zůstávají pouze tři, navíc s dřívějšími omezenými, jako je rozměr jednotlivých widgetů a pozic pro umístění. Nová verze Symbianu přinesla i grafické změny: kupříkladu zakulacení ikon, černobílé podnabídky a mnohé další detaily.

Recenze Nokia X7 telo
Recenze Nokia X7 telo

Displej a výdrž baterie – na čtyři palce málo

Vzhledem k rozměrům displeje, které činí čtyři palce, je rozlišení 640 × 360 pixelů dosti malé a na displeji je to znát. Oproti svým předchůdcům se displej modelu X7 pyšní technologií AMOLED a daleko lepším kontrastem a jasem. Bohužel čitelnost na přímém slunečním světle je bídná.

Nepřesvědčila nás ani kapacita baterie, která při střídmějším používání vydrží zhruba dva dny. Jako u každého chytrého telefonu velmi záleží na způsobu využívání a hodinka brouzdání po internetu, využívání GPS a další náročné funkce mohou výdrž o několik hodin hravě snížit. Nokia X7 nevystupuje ze stínu svých konkurentů a dosahuje maximálně průměru.

Telefonní seznam a zprávy – tradiční Symbian

Tak jako vždy, nemá příliš cenu rozebírat možnosti telefonního seznamu či synchronizace. Vše zůstalo při starém. Až na příjemné maličkosti, jako například, že rychlé vyhledávání funguje nově pro název firmy, který se zobrazuje vedle jména osoby. Jednotlivé kontakty lze rovněž ručně napojit na sociální síť Facebook a zobrazovat nejnovější statusy.

Recenze Nokia X7 displej
Recenze Nokia X7 displej
Recenze Nokia X7 displej
Recenze Nokia X7 displej

Editor textových zpráv se konečně dočkal QWERTZ rozložení klávesnice i při psaní na výšku. Oproti ostatním softwarovým klávesnicím však nejsou znaky zarovnány na střed, ale na levou stranu. Chvilku si tak na tento fakt budete muset zvykat. Můžete si vybrat, zdali pro psaní použijete slovník T9, a to s vypnutou, nebo zapnutou diakritikou. QWERTZ rozložení lze použít i v dalších aplikacích.

Recenze Nokia X7 displej
Recenze Nokia X7 displej
Recenze Nokia X7 displej
Recenze Nokia X7 displej

Velkou novinkou v Symbianu Anna měl být vylepšený internetový prohlížeč. Ten je však v celkovém součtu ještě horší než jeho předchůdce. Mnohé stránky se vykreslovaly velmi pomalu a následný pohyb byl velmi trhaný, nebo se v některých případech nezobrazily vůbec. Navíc počet současně otevřených stránek, mezi nimiž je možné přepínat, je omezen na pouhé tři. Částečná podpora pro Flash situaci příliš nezlepšuje.

Jako samozřejmost se u takového telefonu již bere plná datová výzbroj, a to včetně GPS. Ta byla schopná najít pozici telefonu do několika desítek vteřin. Drobným bonusem je možnost připojení nejrůznějších USB zařízení díky režimu USB-On the Go (USB-host), jak tomu bylo například u modelu N8. Bohužel potřebná redukce v základním balení chybí.

Recenze Nokia X7 displej
Recenze Nokia X7 displej
Recenze Nokia X7 displej
Recenze Nokia X7 displej

Multimédia – nahrazený autofocus

Přestože Nokia X7 nemá v názvu přídomek XpressMusic, vzhledem k celkové kvalitě reprodukce zvuku (nejenom ze stereo reproduktorů) by si to tento model rozhodně zasloužil. Na velmi dobré úrovni jsou i přiložená sluchátka s řadou ovládacích prvků. Škoda jen stále relativně omezených možností MP3 přehrávače, který by si potřeboval rozšířit například možnosti ekvalizéru. Je zde i FM rádio s RDS. Potěšujícím faktem je, že videopřehrávač si poradí s některými videi ve formátu DivX.

Recenze Nokia X7 detail

Nepochopitelným krokem Nokie je absence automatického ostření, kterou nahrazuje technologie Full Focus (přesněji EDOF). Ta ve většině případů odvádí dobrou práci, většina snímků je dostatečně ostrá. Tedy pokud nebudete chtít fotit bližší předměty, které budou bohužel rozostřené. Pokaženou chuť lehce spravuje integrovaný diodový blesk.

Recenze Nokia X7 foto M2
Recenze Nokia X7 foto M2
Recenze Nokia X7 foto M2
Recenze Nokia X7 foto M2

Závěr a konkurence – předem ztracený boj

Nokia X7-00 nemá vůbec lehkou výchozí pozici. I kdyby se jí v blízké době podařilo odstranit ty nejpalčivější softwarové nedostatky Symbianu Anna, žádné vylepšení již nespraví nízké rozlišení displeje nebo nenahradí chybějící automatické ostření. Konkurence je na tom znatelně lépe, a to se ani nemusíte poohlížet po modelech, které stojí přes deset tisíc korun. Nokia měla na tomto modelu a především operačním systému více zapracovat a nevypouštět ho do světa, než bude úplně vyladěný.

 • HTC Incredible S

  HTC Incredible S HTC Incredible S se senzorovými tlačítky zaujme neobvykle tvarovanými zády. Osmimegapixelový fotoaparát nabídne LED blesk i funkci automatického ostření. Samozřejmostí je potom FM rádio, MP3 přehrávač a GPS navigace.

  Cena: 11 700 Kč

 • LG Optimus 2X

  LG Optimus 2X Smartphone LG Optimus One 2x s dvoujádrovým procesorem je dokonalým multimediálním společníkem, což dokazuje čtyřpalcový WVGA displej, pod kterým je na dotykovém panelu tradiční sestava systémových tlačítek nebo osmimegapixelový vestavěný fotoaparát.

  Cena: 12 500 Kč

 • Nokia N8

  Nokia N8 Nokia N8 je vybavena novým operačním systémem Symbian a nabídne hliníkový kryt. Ve výbavě je dvanáctimegapixelový fotoaparát s možností pořizovat videonahrávky v HD rozlišení, hudební a videopřehrávač či FM rádio.

  Cena: 13 190 Kč

Nejčtenější

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
V tunelu se už neztratíte. Pomáhají majáky za 610 korun

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 8
Nejlepší Nokia 8 má skvělý výkon a je to první „obojíčkový“ smartphone

Nový vlastník značky Nokia konečně představil svůj top model. Novinka s označením 8 je špičkový smartphone, který ctí tradice. Nemá displej přes celé čelo, ale...  celý článek

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

Nokia 3310 3G
Nokia vylepšila legendární 3310. S internetem je to teď mnohem lepší

U novodobé Nokie 3310 od nového vlastníka značky HMD Global byla kritizována absence alespoň trochu smysluplného internetové připojení. Proto je tu Nokia 3310...  celý článek

Ford C-MAX Titanium 1.6 TDCi...
Ford C-MAX Titanium 1.6 TDCi...

r.v. 2011, naj. 158 300 km, diesel
245 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.