Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předplacenkám kraluje Vodafone. Přinášíme velký přehled služeb

aktualizováno 
Některé předplacené karty jsou vhodnější pro náruživé milovníky SMS, jiné se vyplatí při větším objemu volání. Operátoři pak nabízí i nejrůznější balíčky s cenovým zvýhodněním. Dnešní přehled vám pomůže se v nabídce lépe orientovat.

Předplacenka se vyplatí nenáročné klientele (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Vybírat lze z produktů tří mobilních operátorů - Vodafonu, T-Mobilu a Telefóniky O2. Nejmladší operátor U:fon žádné předplacené služby nenabízí, přesto do našeho přehledu promluví svým unikátním tarifem Za Nula.

Absolutním vítězem nelze vyhlásit žádnou z nabízených služeb, každá je totiž vhodná pro jiné použití. Přesto v mnoha ohledech vítězí Nabitá karta Vodafonu, která jako jediná smazává nevýhody předplacených služeb, jelikož přesně kopíruje nabízené tarify firmy.

Celkem si operátoři pro své klienty připravili u svých předplacených služeb deset tarifů. Většinou není třeba před nákupem karty přemýšlet, zda chci ten či onen program. Po její aktivaci stačí zavolat na infolinku operátora a požádat o změnu tarifu na požadovanou variantu. Během jednoho dne jej budete mít aktivní a v případě, že vám nebude vyhovovat, lze jej opět změnit. První změna je zdarma, ta druhá už ale za peníze.

Na trhu se stále obchodují i předplacenky se speciálními tarify, které byly součástí speciálních vánočních nabídek. Takové karty často nabízejí velmi výhodné sazby třeba za hodinové hovory, které přijdou jen na pár korun. Jejich majitelé si jich ale po právu cení asi na dva tisíce korun.

Kam pro informace:

Základ pro každého

Nejdříve se podívejme na základní tarify, které operátoři nabízejí. Jde o služby Twist Start, O2 Fajn a tak trošku stranou stojí Vodafone Nabitá karta. Tyto programy se snaží najít optimální poměr mezi cenou volání a cenou textových zpráv a zavděčit se tím drtivé většině klientů.

Ceny za minutu hovoru se pohybují okolo šesti korun. Sazby jsou zde platné pro volání do všech sítí. Za jednu textovku se v tomto případě platí zhruba tři koruny, výjimkou je Vodafone s cenou 1,19 Kč za jednu SMS zprávu. Detailní přehled cen názorně ukazuje tabulka, u Nabité karty Vodafonu jsme uvedli její základní sazby.

 T-Mobile Twist
Start

O2 Fajn  Vodafone
Nabitá karta 
Minuta hovoru  5,90 Kč  5,50 Kč  6,00 Kč
Cena SMS 2,90 Kč 3,20 Kč 1,19 Kč 

Ceny jsou uvedeny včetně DPH 19 %

Právě Nabitá karta totiž používá netradiční způsob tarifikace a tím se značně odlišuje od konkurenčních nabídek. Sazby se zde mění dle toho, v jaké výši klient za jeden kalendářní měsíc dobije svůj kredit. Jednotlivé intervaly dobitých částek a jim odpovídajících sazeb pak přesně kopírují Nabité tarify operátora. - čtěte Vodafone ruší nevýhody předplacenek

Do této kategorie lze zařadit i zmíněný tarif Za Nula operátora U:fon. Nejde sice o předplacenou kartu s kreditním režimem účtování, ale standardní tarif, svým nulovým paušálem jde ale o unikátní službu. Navíc ceny jsou taktéž konkurenceschopné: 4,90 Kč za minutu volání, či 1,19 Kč za jednu textovou zprávu.

Kdo víc platí, volá levněji

Kromě základních tarifů si operátoři připravili i nabídky, kterými se snaží zákazníky motivovat k vyšším útratám za kredit. Ti pak za odměnu obdrží výhodnější sazby za volání a SMS. Princip je velmi podobný jako u zmíněné Nabité karty; po dobití určitou částkou může klient jeden následující měsíc volat za nižší cenu. Patří sem O2 Mix, T-Mobile Maxi a samozřejmě i Nabitá karta Vodafonu.

Telefónica po zákaznících vyžaduje minimální částku dobití 400 korun, T-Mobile 600 korun, u Vodafonu je na pak čistě na vás, na jaké sazby chcete dosáhnout (od 300 do 2 100 korun). Abychom Nabitou kartu mohli s konkurencí porovnat, zvolíme pásmo 350-699 korun. Jednotlivé sazby opět názorně ukazuje tabulka níže.

 T-Mobile Twist
Maxi

O2 Mix Vodafone
Nabitá karta 
Minuta hovoru (vlastní síť) 3,90 (6,90) Kč  3,60 (6,30) Kč  5,00 (6,00) Kč
Minuta hovoru (ostatní sítě) 3,90 (6,90) Kč 6,80 (7,30) Kč 5,00 (6,00) Kč
Cena SMS 1,90 (2,90) Kč 1,40 (2,80) Kč 1,19 (1,19) Kč 

Ceny jsou uvedeny včetně DPH 19 %

V závorkách jsou vždy uvedeny sazby bez platného zvýhodnění, nejnižší je v takovém případě nabízí Vodafone. Naopak nejlevněji si lze po dobití 600 korun zavolat u T-Mobilu. I přes zvýhodnění ale stále nedokáže tento tarif v ceně SMS Nabité kartě konkurovat.

Jak je navíc patrné, O2 zvýhodňuje po dobití čtyř set korun pouze volání do vlastní sítě. Vyplatí se tak jen v případě, že například dítě často volá rodičům, kteří mají své tarify u stejného operátora. Stejnou výhodu nabízí i speciální předplacenka Vodafonu, tzv. Divoká karta, a to bez požadavku minimálního dobití. S touto kartou lze v síti operátora volat za 2,98 koruny za minutu, ostatní hovory vyjdou na 7,14 Kč a SMS na 2,38 koruny.

Speciální tarify pro notorické psáče

Dalším typem tarifů jsou ty, které potěší zejména mladé lidi komunikující pomocí SMS zpráv. Operátoři u nich zvýhodňují cenu za textovky na úkor sazeb za volání. Patří sem tarify jako Twist proSMS, O2 TXT a opět Nabitá karta, která i bez jakéhokoli speciálního přístupu nabízí nejnižší ceny za SMS zprávy - 1,19 korun s daní.

Konkurence se bohužel stále nepochlapila, a tak za výhodnou cenu SMS považuje částku 1,90 Kč (T-Mobile), resp. rovné dvě koruny (O2). Ceny za volání jsou přitom velmi podobné - šest až sedm korun za minutu. Do přehledu jsme zařadili základní sazby Nabité karty.

 T-Mobile Twist proSMS

O2 TXT Vodafone
Nabitá karta 
Minuta hovoru (vlastní síť) 6,90 Kč  5,90 Kč  6,00 Kč
Minuta hovoru (ostatní sítě) 6,90 Kč 7,40 Kč 6,00 Kč
Cena SMS 1,90 Kč 2,00 Kč 1,19 Kč 

Ceny jsou uvedeny včetně DPH 19 %

Z tabulky je patrné, že se pro textovek chtivé uživatele zcela jasně vyplatí Nabitá karta Vodafonu. Nejenže nabízí nejlepší cenu za jednu odeslanou zprávu, ale i minutové sazby hovorů. Desetníkový rozdíl ve prospěch O2 se totiž snadno smaže při uvážení používaných tarifikací jednotlivých operátorů. Zatímco Vodafone účtuje po první provolané minutě v sekundových intervalech, O2 i T-Mobile vám budou po první minutě strhávat kredit za každých započatých třicet sekund hovoru.

Speciální tarify a balíčky

Celkově stranou pak stojí tarif T-Mobile Twist Týden, který za týdenní paušální poplatek 19 korun nabízí zvýhodněnou sazbu volání do sítě T-Mobilu a na pevné linky (3,50 Kč za minutu). Do ostatních sítí zaplatí klienti 5,90 koruny za minutu a za jednu SMS kamkoli 1,90 Kč.

Speciálním tarifem je i T-Mobile Twist Mých5, o němž by měli zauvažovat zejména mladí lidé, kteří často komunikují s až pěti svými kamarády. Na tato čísla totiž mohou získat zvýhodnění v podobě volání za 3,50 Kč za minutu a esemesek za 1,50 koruny. Pokud ale zavolají či napíšou jinam, zaplatí standardní sazbu: 7 Kč za minutu volání a 3,50 za jednu odeslanou textovku.

T-Mobile nabízí i speciální předplacenky s internetovými tarify. Pro bližší informace k těmto nabídkám je možné nahlédnout na webové stránky operátora.

Přizpůsobte si tarif obrazu svému

K většině z výše uvedených tarifů lze navíc aktivovat různé zvýhodňující balíčky, díky kterým je možné získat například velmi výhodné sazby za textovky nebo volání v rámci vlastní či pevné sítě. Výjimkou je zde Nabitá karta Vodafonu, ke které doplňkové balíčky nelze aktivovat, což je také její jediná, leč citelná nevýhoda.

Příkladem těchto balíčků může být T-Mobile Twist Volání 100, kdy za 49 korun týdně nabídne 100 minut na volání do vlastní sítě mimo špičku, nebo SMS balíček O2, který za týdenní poplatek 35 Kč umožní neomezeně textovat na jedno vybrané číslo ve vlastní síti zdarma.

Proč předplacenku?

Předplacenky mají pro nastíněné věkové skupiny velké kouzlo především z pohledu neustálého přehledu nákladů - kredit si lze jednoduše kontrolovat a bezprostředně se rozhodnout, zda si hovor či SMS ještě mohu dovolit, či nikoli. Například děti tím získávají první cenné zkušenosti se samostatným nakládáním se svěřeným kreditem.

Podstatným plusem předplacených služeb je i svoboda, kterou svým majitelům nabízejí; tito klienti nejsou nikde vázáni smlouvou a navíc nemusí operátorovi sdělovat jakékoli osobní údaje. Kartu stačí jednoduše koupit například v trafice, vložit do telefonu a začít používat.

Zároveň jsou předplacenky ideální záminkou pro snadný výběr dárku v podobě kreditu pod stromeček, k jmeninám či narozeninám. Vyplatí se zejména lidem, kteří chtějí být spíše na příjmu než aktivně telefonovat či psát.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Nezapomenutelná dovolená. Syn na lodi prosurfoval více než čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Jedna německá rodina zažila šok poté, co obdržela vyúčtování od operátora. Ten po ní totiž místo obvyklé částky...

O2 půjčí 50 korun na měsíc, vezme si za to pětikorunu

O2 vrací službu Rezerva

Operátor vrací službu Rezerva, se kterou přišel poprvé na konci roku 2010. Potěší všechny zákazníky předplacených...

S předplacenkou můžete neomezeně volat až týden na účet operátora

S Go kartou za akční cenu lze získat až týden neomezeného volání na účet...

I v době neomezených tarifů se najdou uživatelé, kteří dávají přednost předplaceným službám. Na trhu je z čeho vybírat,...

Najdete na iDNES.cz