Anonymní předplacenky v Maďarsku končí. Ilustrační snímek

Anonymní předplacenky v Maďarsku končí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Maďaři zatrhli anonymní předplacenky. V Česku to zatím neprošlo

  • 51
Maďarský parlament schválil v úterý 22. listopadu přísnější pravidla pro používání neregistrovaných SIM, chce tím zamezit zneužívání ke kriminálním či teroristickým aktivitám. Z tohoto důvodu se o povinné registraci předplacenek dlouhodobě uvažuje i v Česku, žádnou z dosavadních snah se však prosadit nepodařilo.

Podle nového právního předpisu musejí maďarští operátoři před uzavřením smlouvy o poskytování předplacených mobilních služeb vždy prověřit totožnost budoucího zákazníka. Ten navíc podle agentury MTI nesmí využívání těchto služeb bez vědomí operátora převádět na třetí stranu.

Poskytovatelé mobilních služeb v Maďarsku jsou rovněž povinni ukončit již existující dohody, pokud do 1. července příštího roku nebudou schopni ověřit totožnost zákazníků, s nimiž je uzavřeli. Legislativní změna jim udává také povinnost oznámit úřadům všechny podezřelé aktivity.

Zákon, pro který hlasovali poslanci vládní koalice a opoziční nacionalistické strany Jobbik, dále ukládá státnímu telekomunikačnímu úřadu NMHH, aby stanovil omezení pro počet SIM, které smí mít jeden zákazník.

Organizovaný zločin získal v Maďarsku mnoho předplacených karet do mobilních přístrojů. Podle tamních médií se předpokládá, že mnohé z těchto SIM karet skončily v rukou teroristů.

V Česku letošní snaha o registraci předplacenek neuspěla

O prosazení povinné registrace anonymních předplacených karet v Česku se letos snažil místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda STAN Petr Gazdík, podle kterého by takový krok policii výrazně usnadnil identifikaci pachatelů trestné činnosti. Proti této snaze se však ohradil předseda České pirátské strany Ivan Bartoš, takový krok považoval za bezprecedentní narušení soukromí uživatele (více zde).

Buď dají otisky prstů, nebo budou bez mobilu

Bartoš je přesvědčený, že takové opatření je nefunkční a neefektivní. A to například i kvůli možnosti pořídit anonymní SIM v jiném státě EU, v němž předplacenky registraci nepodléhají. Zároveň upozornil, že předplacená SIM je pouze jedním z mnoha různých prostředků umožňujících páchání trestné činnosti, v této souvislosti zmínil například veřejné telefonní automaty.

S tímto názorem se ztotožnil také prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí (AMPS) Jiří Šuchman. Podle něj by byla povinná registrace předplacených SIM v Česku navíc velmi náročným a nákladným procesem, proces by se týkal majitelů zhruba pěti milionů aktivních předplacenek.

„Chápeme na jedné straně motivaci, která vede ke snaze o zavedení povinné registrace předplacených SIM, na druhé straně si ale musíme být vědomi, jak by toto opatření dopadlo na spotřebitele a zda by splnilo svůj účel,“ uvedl dříve Šuchman s tím, že řada zákazníků se nechce vázat písemnou smlouvou a preferuje přeplacenou službu pro flexibilitu a někdy i anonymitu.

,