Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předem prohraný boj levného dotykáče. Recenze Nokia 5250

aktualizováno 
Nokia 5250 přichází více než půl roku po hodně populární Nokii 5230. Nabídne rovněž otevřený operační systém Symbian 9.4 Series 60, 3,5mm jack, kvalitní displej, ale bohužel ztrácí kvůli absenci sítí třetí generace, GPS a wi-fi. Mnoho důvodů ke koupi tak nenaleznete.

Netradiční vzhled vás upoutá na první pohled. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Velký úspěch modelu 5230 se nyní snaží Nokia zopakovat s dnes recenzovaným telefonem. Bohužel udělala pár osudových chyb, které pohřbívají tento model. Za stejnou cenu nebo dokonce o něco vyšší cenu, než se prodává Nokia 5230, nabízí stejně koncipované zařízení, které nepodporuje sítě třetí generace a GPS. Na svoji obranu nepřidá ani wi-fi nebo nějakou zajímavou funkci navíc.

Jedinou záchranou je tak netradiční vzhled a Nokia 5250 připomíná malou cihličku, ale přitom v ruce působí velmi příjemně. Mezi hlavní klady oproti konkurenčním zařízením patří především operační systém Symbian 9.4 Series 60 5th Edition, displej s vynikajícím rozlišením, standardní microUSB konektor a 3,5mm jack. Zastínit slávu modelu 5230 je však pro dnes recenzovaný telefon nadlidský úkol.


Katalog mobilů:

Vodafone 845 Nokia 5250 Nokia 5230

Konkurence v podobě Vodafone 845 s Androidem, dnes recenzovaný přístroj a starší kolega model 5230.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Nokia 5250 vychází ze staršího modelu 5230. Proti němu však ztratila nejpodstatnější výhodu, kterou byla integrovaná GPS. Bohužel se navíc prodává za vyšší cenu.


Vzhled a konstrukce - ostré hrany vedou

Nokia 5250 ze všeho nejvíce připomíná cihličku, což málokdy zmiňujeme v pozitivním slova smyslu. Je pravda, že tento vzhled se rozhodně nezalíbí každému, ale svoje fanoušky spíše z řad konzervativních zákazníků si najde. Do redakce k nám dorazila černá varianta s šedivými zády. Plasty na čelní straně jsou hodně lesklé a budou vyžadovat každodenní leštění. Zadní kryt podobnou vadou netrpí a nečistoty se na něm vůbec nezachytávají.

Recenze Nokia 5250 teloRecenze Nokia 5250 teloRecenze Nokia 5250 telo
Recenze Nokia 5250 teloRecenze Nokia 5250 teloRecenze Nokia 5250 telo

Konstrukce telefonu se podařila na výbornou a nikde nic nevrže. Přestože telefon působí masivním dojmem, jeho hmotnost se zastavila na hodně příjemných 106 gramech. Body navíc si Nokia odnáší i za šikovné posuvné tlačítko sloužící k odemknutí displeje, které už použila u většiny svých dotykových přístrojů. V levém dolním rohu se nachází stylus, bez něhož byste se pohodlně obešli, a pro ovládání uživatelského prostředí stačí bohatě prsty.

Recenze Nokia 5250 detail

Klávesnice a ovládání - volba pro každého

Symbian již tradičně nabízí hned několik různých klávesnic pro zadávání textu. Kromě alfanumerické, QWERTZ klávesnice naležato, je to rovněž dotyková ploška pro rozpoznávání ručně psaného textu, u něhož přichází ke slovu výše zmiňovaný stylus. Ve všech případech byla reakce na dotyk více než dobrá a váš příkaz nebudete muset několikrát opakovat.

Recenze Nokia 5250 teloRecenze Nokia 5250 teloRecenze Nokia 5250 telo
Recenze Nokia 5250 teloRecenze Nokia 5250 teloRecenze Nokia 5250 telo

Nokia 5250 je poháněna procesorem o frekvenci 434MHz s 128MB RAM. Základem uživatelského prostředí je operační systém Symbian 9.4 S60 5th Edition (nyní označovaný spíše jako Symbian^1). Rychlost pohybu v menu a spouštění aplikací je na podobné úrovni jako u modelu 5230 a Nokia by v tomto ohledu mohla ještě zapracovat. Není to ve srovnání s konkurencí žádná tragédie a Nokia se drží v lehkém nadprůměru. Samozřejmě platí, že celé prostředí je uzpůsobeno ovládání pouze prsty a jednotlivé nabídky jsou dostatečně veliké.

Recenze Nokia 5250 detail

Displej a výdrž baterie - výtečné hodnoty

Oproti modelu 5230 nabízí dnes recenzovaný telefon úhlopříčku displeje pouze 2,8 palce. Na stejné úrovni zůstalo ale rozlišení displeje, které činí 360 × 640 pixelů, čímž model 5250 získává rázem jeden z nejjemnějších displejů ve své kategorii. Přestože byla při výrobě použita rezistivní technologie, reakce na dotyk jsou na nadprůměrné úrovni. Podobně kladně se dá hovořit o čitelnosti na přímém slunečním světle.

Recenze Nokia 5250 teloRecenze Nokia 5250 teloRecenze Nokia 5250 telo
Recenze Nokia 5250 teloRecenze Nokia 5250 teloRecenze Nokia 5250 telo

Velmi slibně dopadl test výdrž baterie a Nokia 5250 se udržela při životě bezmála čtyři dny. To vše při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a dvou hodinách poslechu hudby. Mezi svými konkurenty je to jeden z nejlepších výsledků, který se hravě vyrovná Nokii 5230. Za všechno může nejspíše nižší frekvence procesoru a absence energeticky náročných funkční, jako jsou sítě třetí generace nebo GPS.

Recenze Nokia 5250 detail

Telefonní seznam a zprávy - jistota prověřená časem

Uživatelské prostředí Series 60 je jistotou, která zaručuje Nokii 5250 výtečný telefonní seznam s možností synchronizovat nejrůznější položky s PC. Na úrovni je rovněž editor textových zpráv, který jasně ukazuje, kolik znaků bylo již napsáno a do kolik částí bude zpráva rozdělena. Vnitřní paměť činí zhruba 50 MB a k telefonu není přiložena žádná paměťová karta microSD. Zamrzí také nemožnost nabíjet telefon přes standardní microUSB kabel a budete tak odkázáni v tomto ohledu na proprietární nabíječku.

Recenze Nokia 5250 displejRecenze Nokia 5250 displejRecenze Nokia 5250 displej
Recenze Nokia 5250 displejRecenze Nokia 5250 displejRecenze Nokia 5250 displej

Z datových přenosů disponuje Nokia 5250 pouze GPRS a EDGE, což k brouzdání přes integrovaný prohlížeč z dílny Nokie příliš nesvádí. Ten má navíc vůči konkurenci v podobě Opery Mini a dalších velké rezervy. Díky otevřenému operačnímu systému však není problém nejrůznější další aplikace doinstalovat. A to například včetně prohlížeče dokumentů ve formátech Office, který není obsahem základní palety aplikací, a tyto programy zůstávají k dispozici především pouze pro modely vyšších řad.

Recenze Nokia 5250 detail

Multimédia a fotoaparát - zklamání z 2Mpix

Díky možnostem otevřeného operačního systému není problém za menší poplatek doinstalovat například přehrávač videí ve formátu DivX/Xvid a sledovat vše na relativně rozměrném displeji. V tomto ohledu ale vedou kupříkladu modely s Androidem z dílem LG, které mají tuto podporu již integrovanou.

Recenze Nokia 5250 displejRecenze Nokia 5250 displejRecenze Nokia 5250 displej
Recenze Nokia 5250 displejRecenze Nokia 5250 displejRecenze Nokia 5250 displej

Tradiční je u tohoto modelu MP3 přehrávač, který nabídne všechny podstatné funkce, včetně třídění skladeb podle nejrůznějších parametrů či jednoduchého ekvalizéru. Důvodů k jeho výměně tak nebude tolik. Potěší FM rádio s RDS, k jehož spuštění využijete průměrná dodávaná sluchátka. Dobrá je rovněž kvalita hlasitého reproduktoru.

Recenze Nokia 5250 displejRecenze Nokia 5250 displejRecenze Nokia 5250 displej
Recenze Nokia 5250 displejRecenze Nokia 5250 displejRecenze Nokia 5250 displej

Zklamáním jsou naopak snímky z 2Mpix fotoaparátu bez automatického ostření. Ty jsou totiž velmi rozmazané, obsahují hodně šumu a podivný barevný nádech. Snímky jsou tak velmi podprůměrné a v dané kategorii rozhodně naleznete lepší kousky.

Recenze Nokia 5250 foto M Recenze Nokia 5250 foto M Recenze Nokia 5250 foto M Recenze Nokia 5250 foto M Recenze Nokia 5250 foto M

Závěr - cena rozhodla

Nokia 5250 přichází na trh trochu s křížem po funuse. Díky absence sítí třetí generace, GPS a prakticky totožné ceny, jenom těžko překoná v tomto ohledu daleko lepší Nokii 5230. Jedinými důvody, proč dát dnes recenzovanému telefonu přednost, je netradiční vzhled a jemnější rozlišení zobrazení, které je vykoupeno menším displejem. Pro většinu uživatelů toto však nebudou rozhodující parametry, navíc pokud si uvědomí, že společně s Nokií 5230 dostanou zdarma hlasovou navigaci včetně mapových podkladů.

O trochu zajímavější je pohled na konkurenci z cizích stájí, kde na tom není Nokia 5250 tak špatně a v tomto segmentu trhu naleznete zatím relativně málo telefonů s otevřeným operačním systémem. Probojoval se sem zatím pouze Vodafone 845 s Androidem 2.1. Pokud si lehce připlatíte, můžete získat daleko lépe vybavené modely od Sony Ericssonu s označením Hazel či Elm.

Proč koupit?

  • kvalitní displej
  • výdrž baterie
  • operační systém Symbian
  • microUSB konektor a 3,5mm jack
  • netradiční vzhled

Proč nekoupit?

  • absence GPS, wi-fi a 3G
  • horší fotoaparát
  • vyšší cena

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

3 149 Kč s DPH
Nejčtenější

iPhone 8 Plus
iPhony 8 nejdou na odbyt. Lépe se prodávají i loňské modely

O nové iPhony 8 není ve Spojených státech velký zájem. Dokonce se lépe prodává rok starý iPhone, který výrobce s nástupem modelu 8 zlevnil.  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Fotografické čipy Samsung ISOCELL
Už nebudou vykukovat. Samsung představil mobilní foťáky Isocell

Špičkové chytré telefony mnohým nahradí digitální kompakt. Z fotografických čipů pro smartphony se tak stává zajímavý segment a Samsung patří i v tomto směru...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 8
Nenápadná Nokia 8 je nejlevnější topmodel, který zatopí konkurenci

Berlín (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Společnost HMD Global, která vyrábí mobilní telefony se značkou Nokia, přímo na veletrhu IFA nevystavuje. V Berlíně však prezentuje svou novinku Nokia 8,...  celý článek

Nokia 8
Nokia slibuje: všechny aktuální modely dostanou i budoucí Android P

Chytré telefony Nokia, které se na trh vrátily díky společnosti HMD Global, používají čistý operační systém Android. Mají původně verzi Android Nougat, ale...  celý článek

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.