Pravda o lžích kolem mobilů - testy zařízení Zeropa

Přinášíme překlad protokolu z měření Zeropy provedeného v červnu ve Velké Británii. Pro případné pochybovače máme i anglický originál.

V pátečním článku o zařízeních pohlcujících elektromagnetické záření (EM), tzv. absorbérech, jsme vám slíbili testy výrobku Zeropa. Následují materiál je překladem protokolu, vystaveného v Britannia Health Products Limited.

Při čtení materiálu několikrát narazíte na zkratku SAR - ta označuje míru absorbce EM záření organismem.

Překlad: Prodejní vzorky Zeropy byly testovány na velké škále mobilních telefonů. Dokonce byla měření provedena v obou sítích - jak GSM900, tak DCS1800. Účelem tohoto testování bylo zjistit optimální umístění vlnového absorbéru na různých typech mobilních telefonů tak, aby byla jeho účinnost co největší.

Úvod
Uveřejněné testy byly prováděny společností Britania Health Products Ltd.
Testování se provádělo na 7 náhodně vybraných produktech, které byly určeny pro prodej v obchodní síti.

Tyto telefony byly podrobeny testům v systému SAR. Při testování bylo voláno na pevnou linku a také byla použita testovací GSM sada, s jejíž pomocí bylo možné dosáhnout maximálního vysílacího výkonu s testovanými telefony.

fantom

Obrázek názorně ukazuje umístění mobilu u tzv. fantomu, který při měření nahrazuje a věrně imituje lidskou hlavu. (pozn. red.)

 

Experimentální testy
Základní sestavení je zobrazeno na prvním obrázku. Model lidské hlavy dodala společnost Microwave Consultants Ltd. Tento model, tzv. fantom, je naplněn tekutinami, simulujícími mozkovou tkáň. Telefon byl k fantomu byl přiložen z levé strany hlavy - tzn. klasické umístění leváka, či člověka, který řídí automobil bez HF sady.

Elektromagnetické pole v simulantu lidské hlavy s tekutinou simulující mozkovou tkáň, slouží k identifikaci síly SAR (množství organismem absorbovaného záření). EM pole bylo podpořeno nemetalickou rukou, která držela mobilní telefon u hlavy a která zároveň skenovala zvuky uvnitř modelu hlavy.

Hovory byly uskutečněny jak normálním voláním v mobilní síti, tak pomocí GSM testovací sady Rohde and Schwarz CTS50/55. S testovací sadou bylo možné dosáhnout maximálních vysílacích výkonů.

Pozn. red.: S takovým zařázením tuzemská pracoviště zatím nemají šanci pracovat.

Modely telefonů použitých v testech:
Ericsson SH888
Panasonic G520
Ericsson GA628
Motorola V3688
Nokia 5110
NEC G9D+
Nokia 2110

Výsledky

hledání nejlepšího umístění pro produkt Zeropa na mobilních telefonech
K vyhledání nejlepšího umístění "berušky" na určitém typu mobilního telefonu byl umístěn citlivý snímač do fantomu poblíž ucha, kde se předpokládá největší působení EM záření z mobilního telefonu. Následovalo uskutečnění hovoru s mobilním telefonem umístěným u fantomu v klasické telefonistické pozici. Výsledky jednotlivých měření byly zaznamenávány a beruška přesouvána na různá místa, aby se zjistila optimální pozice pro její umístění.

Nejvhodnější pozice berušky je vidět v tabulce:

Nejvhodnější umístění Zeropy na mobilní telefony následujících typů:

model

pozice

Ericsson SH888

mezi horní přední hranu telefonu a anténu

Panasonic G520

mezi horní přední hranu telefonu a anténu

Ericsson GA628

mezi horní přední hranu telefonu a anténu

Motorola V3688

při čelním pohledu zboku vpravo od antény

Nokia 5110

zpředu na anténu

NEC G9D+

na anténu směrem nad tělo telefonu

Nokia 2110

na anténu směrem nad tělo telefonu

 

 Porovnání množství SAR se Zeropou a bez ní
Tabulka, uvedená zde, prezentuje výsledky srovnávacích SAR měření pro každý telefon se Zeropou i bez ní. Naměřené hodnoty SAR se vztahují ke zjištění průměrného obsahu v 1g. Pro testování běžného síťového provozu byly hovory uskutečněny z místa se slabým signálem. Tím se dosáhlo v průměru maximálního vysílacího výkonu u každého testovaného mobilního telefonu.

Měření SAR

Telefon

Snížení množství záření při aplikaci Zeropy

MHz pásmo

Snížení SAR v 1g se Zeropou v nejvýhodnější pozici a normálním hovoru

Snížení SAR v 1g se Zeropou v nejvhodnější pozici a při maximálním výkonu tel.

Maximální hodnota SAR se Zeropou

Ericsson SH888

10%

900/1800

10%

7%/ 5%

0.28/ 0.44

Panasonic G520

4%

900

pozn.1)

6%

0.35

Ericsson GA628

17%

900

10%

14%

0.36

Motorola V3688, pozn.2)

8%

900

4%

0.75 (na tváři)

Nokia 5110, pozn.3)

13%

900

15%

0.52

NEC G9D+

29%

900

43%

0.48

Nokia 2110

31%

900

47%

0.87

Diskuse
Díky časové náročnosti (cca 40 minut) mezi testy s a bez ochranného štítu (berušky, pozn.red.) byla zvolena kratší procedura testování. To vyžadovalo instalaci stacionárního testeru SAR uvnitř fantomu, v místech, kde bylo očekáváno největší působení EM záření. To umožnilo velice rychlé nalezení nejvhodnější pozice pro umístění EM štítu Zeropa.

Při plných SAR testech se Zeropou umístěnou na "nejlepší" pozici byly redukce SAR srovnatelné s monitorovacím testem popsaným výše. Toto zjištění dává důvěryhodnost testům, které byly uskutečněny k vyhledání nejlepší pozice pro umístění Zeropy.

Aktuální výsledky, které vidíme v tabulce s mobilními telefony hovoří o tom, že ideální umístění berušky je u každého typu mobilního telefonu individuální. Jak je vidět, největší úbytek EM záření se projevuje u telefonů s vysouvací anténou, přičemž je Zeropa umístěna právě u této antény a samotná anténa je vysunuta.

Výsledky získané s ostatními telefony bez vysouvací antény dávají znát, že tyto telefony mají z berušky menší užitek. Zde se úbytek záření, které jde směrem do hlavy pohybuje kolem 17%.

Testy potvrdily následující úbytky záření:
Standardní telefony s vysouvací anténou - 5-47%
Standardní telefony s fixovanou anténou - 6-21%
Telefony "muší váhy" s flipem - 1-5%

 

Reference/Phone

pásmo

snížení SAR

kontrola telefonu

maximální hodnota SAR se Zeropou

Ref.2 Motorola 8900 vysunutá anténa

GSM 900

2%

běžné volání

0.43

Ref.2 Motorola 8900 zasunutá anténa

GSM 900

5%

běžné volání

1.04

Ref.2 Nokia 8110

GSM 900

21%

běžné volání

0.55

Ref.2 Motorola StarTac

GSM 900

1%

běžné volání

0.18

,
Témata: Nokia, Testování