Praha jako na dlani: Staroměstská radnice při pohledu z Týnského chrámu

Praha jako na dlani: Staroměstská radnice při pohledu z Týnského chrámu | foto: Michal Hron, Mobil.iDNES.cz

Praha z ptačí perspektivy aneb jak vidí srdce Evropy servisní technik Vodafonu

  • 42
Život servisního technika mobilních sítí není žádné peříčko. To, že kromě technických znalostí potřebuje i značnou fyzičku, jsem si ověřil na jedné z nejkrásnějších lokalit v Praze - přímo na Týnském chrámu.

Když jsem požádal Vodafone, aby mne vzal na nějakou čtenářsky zajímavou lokalitu, nikdy by mě nenapadlo, že se po pár dnech ocitnu na vrcholu Týnského chrámu. Tedy přesněji řečeno Kostelu Matky Boží před Týnem, jak zní pravé jméno tohoto architektonického skvostu v samotném centru Prahy - na Staroměstském náměstí.

Zde Vodafone ukrývá jednu ze svých základnových stanic, tzv. BTS. Ta je také jednou z klíčových, jelikož Staroměstské náměstí je jak známo centrem hromadné zábavy. Však vzpomeňme na počet lidí, kteří zde živě sledují finálové zápasy na každoročním mistrovství světa v ledním hokeji. A část z těchto tisíců musí obsloužit právě i tato základnová stanice.

Týnský chrám

Týnský chrám: na první ochoz stoupáme jižní věží, cílem je pro nás ale věž severní. Zde Vodafone ukrývá dvě ze čtyř svých BTS stanic

Krom toho jde o technologicky zajímavé řešení, které muselo brát ohled na kulturní památku a historický význam centra města. Mnohé technologie tak musely ustoupit od tradičních postupů, antény se musely před zraky běžného turisty ukrýt... Zkrátka při pohledu na Týnský chrám vůbec nepoznáte, že tu nějaká BTS vůbec je. Kde se ale antény skrývají, to vám odhalím právě v dnešní reportáži.

Staré oblečení podmínkou

Zadání znělo jasně: v deset se sejdeme v Celetné ulici, kde se nachází přístup k jižnímu portálu chrámu. Zde na mne již čekala Zuzana Doležalová z PR oddělení Vodafonu a také servisní technik Martin Borovička, náš hlavní průvodce. Po pár minutách čekání přichází i Jakub Hrabovský, tiskový mluvčí operátora.

V plné sestavě vyrážíme vstříc historické památce, která v sobě snoubí nejmodernější technologie. "Doufám, že jste si vzali nějaké staré oblečení. O špínu tam nebude nouze," upozorňuje ještě před vstupem Borovička. To už ale míříme k prvním schodům, které nás dovedou do prvního podlaží jižní věže. Kamenné točité schody však na dlouhou dobu vidíme naposled.

Na jejich konci jsou všichni zadýchaní. Tedy až na našeho průvodce, který je na podobné výstupy evidentně zvyklý. "Tady vidíte, že takový servisní technik musí mít i slušnou fyzičku," vtipkuje Hrabovský. To už ale kouká na další fázi výstupu - staré dřevěné schody sahající až ke dveřím na první ochoz. Obrovské trámy, na nichž se už viditelně podepsal čas, vypadají monumentálně.

Týnský chrám

Vytoužené dveře na první ochoz. Neobyčejný pohled nás ukonejšil a dodal sílu pro další stoupání - naštěstí jí ale prozatím nebylo třeba

"Některé jsou prý stále originální," komentuje náš obdiv Borovička. To už jsme ale sotva popadali dech - tedy, já jsem sotva popadal dech. Vysvobození v podobě dveří na první ochoz však nejspíše přichází vhod i Jakubovi Hrabovskému. Po ochozu přecházíme k severní věži, ve které na nás čeká vytoužený cíl - základnové stanice BTS. "Tak, a jsme tu," oznamuje při otevírání dveří severní věže Borovička.

Před námi se rozevírá pohled na nejmodernější elektroniku umístěnou v místnosti se silnou historickou aurou. Začínám zkoumat základnové stanice, které se nachází po mé pravici. "To jsou BTSky konkurence, na ty nekoukejte," upozorňuje s nadsázkou Hrabovský. Vodafone má v této místnosti umístěné hned dvě kompaktní BTS stanice.

Týnský chrám

Unikátní pohled: technologie "zítřka" vypadá vedle staletími ošlehaných krovů velice zajímavě

"Zde se nacházíme v jedné z místností, kde jsou naše technologie umístěny. Celkem tu máme čtyři BTS stanice - dvě v této věži a dvě v té protější," říká Borovička s tím, že jde o kompaktní BTS od společnosti Siemens, typ BS82. "Tato technologie byla zvolena díky malým rozměrům, standardní BTS by nebylo možné instalovat," dodává.

Týnský chrám

Jedna z použitých BTS. Jde o technologii od Siemensu označenou jako BS82. Ta umožňuje instalaci maximálně dvou TRXů (zasuvných karet s vysílačem/přijímačem). Na fotografii si můžete všimnout i konstrukce, na které jsou BTS uloženy.

Pozornost si zaslouží i uložení stanic. Ty stojí na kovové konstrukci, která chrání nejen samotnou elektroniku od vlhkosti a jiných vnějších vlivů, ale také je součástí splnění přísných norem, které musí operátoři při instalaci dodržovat. I proto v každé místnosti s elektronikou nacházíme také hasicí přístroj a záznamy o provedených revizích elektroinstalace. Za ty odpovídá dodavatel.

Týnský chrám

Na rozvody elektroinstalace jsme narazili snad na každém kroku. Servisní technik má však na starosti jen samotnou technologii. O revizi elektrických rozvodů se stará dodavatel. V Týnském chrámu najdete dokonce i optické kabely (na fotografii)

A jak to sem všechno dostali? "Při instalaci se muselo všechno stěhovat ručně, žádnou mechanizaci nebylo možné použít," odpovídá bez zaváhání Borovička. Upozorňuje přitom na nemalou váhu i těchto kompaktních BTS stanic. Při pomyšlení na první točité schody je až s podivem, že tu nakonec technologie stojí.

Týnský chrám

Výhled z prvního ochozu na Staroměstskou radnici: do této výšky musel dodavatel dostat technologii bez jakékoli mechanizace

Specifické řešení má ale i své stinné stránky. "Máme tu poměrně malou bateriovou zálohu, která v případě přerušení dodávky elektrické energie vydrží jen v řádech desítek minut," říká Borovička. Druhá nevýhoda plyne z kompaktních rozměrů samotných stanic. Je jí omezená kapacita na TRX moduly - jakési zásuvné karty obsahující vysílač a přijímač mobilní sítě.

Týnský chrám

Detailní pohled na otevřenou BTS: na fotografii lze odlišit jednotlivé TRXy (dva). Kvůli kompaktním rozměrům je omezena i bateriová záloha, která vydrží jen v řádu desítek minut. Standardní BTSky mají zálohy na 4-12 hodin, výjimečně i na dobu delší

"Použité stanice umožňují instalovat maximálně dva TRXy," pokračuje s popisem náš průvodce. Každá BTS se přitom stará o jinou vysílací oblast a každý TRX má přidělen svůj kanál - kmitočet. Ten se dále dělí na osm časových úseků - timeslotů, které jsou přidělovány pro jednotlivé hovory. Jeden TRX jede na plný výkon stále, ostatní se zapínají až podle vytížení dané "bé-té-esky".

Kde se skrývají antény? Kabely napoví = další výstup je před námi

Týnský chrám představuje jeden "site" (čti 'sajt'). Tento termín lze do češtiny přeložit jednoduše jako jeden "strategický bod." Nezáleží na tom, kolik BTS, TRXů či timeslotů obsahuje. Všechny BTS jsou pak propojeny do jednoho mikrovlnného spoje, který umožňuje spojení s BSC (Base Station Control). Ta řídí přidělené BTS a jejich komunikaci s mobilním telefonem.

Týnský chrám

Povinná výbava servisního technika - hygienické gumové rukavice. Ptáte se proč? Brzy to zjistíte

Aby však základnová stanice mobil "slyšela", chybí nám k popisu celé technologie antény. Kabely vedoucí od BTS směrem vzhůru již napovídají, kde je hledat. "Chcete?" obrací se na mne Borovička s krabicí gumových rukavic. Nejdříve váhám, po převyprávění budoucí situace se však rozhoduji kladně. Brzy také zjistím, že správně.

Týnský chrám

Nad použitím rukavic jsem dlouho váhal, nakonec jsem se ale rozhodl správně. Dal jsem na správnou radu našeho průvodce, Martina Borovičky (v pozadí)

Vydáváme se na poslední část cesty k samotnému vrcholu severní věže. Cesta na druhý ochoz je však mnohem náročnější už kvůli stísněným podmínkám. Je třeba si dávat pozor na to, kam šlapete - a především, kam saháte. Cesta je totiž lemována všudypřítomným holubím trusem. Za ony rukavice jsem skutečně rád.

Náhle se před námi rozprostírají obrovské dobové okenice z masivního dřeva. Těžko popisovat jejich velikost, ale jsou zkrátka velké. Na nich najdeme dvojici RF antén - jedna je "růžové" konkurence, druhá Vodafonu. "Zvenku nejsou přes okenice se žaluziemi vidět," komentuje řešení Borovička. Dřevo přitom anténám nijak v příjmu signálu nepřekáží.


Týnský chrám

Přístup k anténám je více než problematický. K této dvojici se servisní technik dostane jen s použitím nepříliš stabilního žebříku. Občas jim to zaměstnání vážně nezávidím...

Týnský chrám

Týnský chrám

RF antény jsou umístěny na okenicích z vnitřní strany...

Týnský chrám

...zvenčí je tak na chámu nespatříte.

Po pár minutách se dostáváme k posledním schodům. Prostory jsou stále těsnější a těsnější, na mé dva metry možná až příliš těsné. Dveře na druhý ochoz ani nelze nazvat dveřmi, jde spíše o jakési vikýřové okénko. Ve chvíli, co naň vstupujeme, přecházíme v němý úžas - tedy opět kromě Martina Borovičky. Právě hledíme na srdce Evropy z ptačí perspektivy.

Cílová rovinka: už jen pár schodů nás dělí od nejvyššího přístupného bodu na Týnském chrámu

Týnský chrám

Nevšední výhled na vrcholek sousední (jižní) věže

Na nejvyšším přístupném bodu Týnského chrámu nacházíme i poslední článek celého technického řešení Vodafonu. Mikrovlnný spoj, který je řešen se stejnou nenápadností jako výše popsané antény. Spojuje celý "site" s BSC stanicí umístěnou na obchodním domě Kotva. Na malé bílé anténě však není co zkoumat a všichni si tak užíváme nevšedního výhledu.

Týnský chrám

Mikrovlnný spoj je konstrukčně řešen tak, abyste jej zdola vůbec nezahlédli a nerušil významnou kulturní památku

Týnský chrám

Výhled z Týnského chrámu je doslova impozantní: má maličkost se Staroměstskou radnicí v pozadí. Všimněte si, že se před Orlojem právě hromadí turisté

"Pozor na hlavu," upozorňuje mne Zuzka Doležalová na prvních schodech při cestě zpět. Ani se nenadějeme a dřevěné schody střídají staré známé schody kamenné, točité. Před portálem, u kterého jsme se v deset ráno vítali, se po více než dvou hodinách zas loučíme. S díky odcházím a doufám, že tato lokalita není mou poslední navštívenou zajímavou "bé-té-eskou".

Speciální poděkování patří našemu průvodci, Martinovi Borovičkovi

Jak fungují servisní zásahy?

Každou lokalitu navštíví servisní technik Vodafonu jednou ročně v rámci preventivní kontroly. Při ní se kontroluje stav technologie, měří se stav záložních baterií. Technik také prohlédne kabely. Kontroluje se i nastavení antén (azimut a náklon). Další preventivní kontrolu provádí dodavatel, který se zaměřuje na elektroinstalaci, hromosvody a bezpečné přístupy k anténám.

Kromě toho má servisní technik na starosti i odstraňování závad na technologii. Závady se přitom dělí na skupiny, které udávají i maximální dobu pro odstranění závady:

  1. Závady mající vliv na zákazníka - kritické (např. výpadek celého situ) - ztráta pokrytí na celé lokalitě, čas na odstranění 4 hodiny včetně cesty
  2. Závady mající vliv na zákazníka - minoritní (např. vadný TRX modul) - snížení kapacity nebo zhoršení pokrytí, čas na odstranění 16 hodin
  3. Závady nemající vliv na zákazníka - kritické (např. klimatizace) hlavně v létě hrozí přehřátí a následný výpadek technologie, čas na odstranění 8 hodin
  4. Závady nemající vliv na zákazníka - minoritní (např. vadné čidlo) - čas na odstranění 24 hodin
  5. Závady nemající vliv na zákazníka - nejnižší priorita (např. úpravy v konfiguraci) - čas na odstranění 7 dní

Každý technik, kterých je v rámci hlavního města 12, má na starosti přibližně 80 lokalit. Během pracovní doby se každý stará o "své" lokality, v nocích a během víkendu mají pohotovost dva lidé.

Jak vidí Prahu servisní technik Vodafonu?

Týnský chrám Týnský chrám Týnský chrám

Týnský chrám Týnský chrám Týnský chrám

Týnský chrám Týnský chrám Týnský chrám

Týnský chrám Týnský chrám Týnský chrám

Týnský chrám Týnský chrám Týnský chrám

Týnský chrám Týnský chrám Týnský chrám

Týnský chrám Týnský chrám Týnský chrám

Týnský chrám Týnský chrám Týnský chrám