Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PPPset aneb Palm/Ericsson/Paegas GPRS snadno a rychle

aktualizováno 
Možná si většina čtenářů všimla, že informace o této aplikaci se objevily již na začátku týdne. My vám sice informace přinášíme až dnes, ale jak už se na Palmare.cz stalo zvykem, máme pro vás něco víc v podobě exkluzivního rozhovoru s autorem této aplikace, takže se pusťme do toho.

Problém s propojením Palmu, mobilních telefonů Ericsson novější generace a podporou GPRS přenosů a naším operátorem RadioMobilem se sítí Paegas byl trnem v oku mnohým uživatelům. Někteří se rozhodli emigrovat k jinému operátorovi, jiní stále čekali, zda Paegas vyřeší chybu komprese hlaviček ve své síti, bohužel bezúspěšně. Snad proto Ondřej Palkovský napsal krátkou utilitku, která “umravní” Palm a mobilní telefony Ericsson ke spolupráci.

PPPSet je možné stáhnout již od neděle 3.2. 2002 na proslulém serveru PalmGear.com.

Aplikace PPPSet deaktivuje v Palmu Van Jacobson Header Compression a majitelé mobilních telefonů Ericsson R520, T39 a T68 se mohou připojit přes technologii GPRS i v síti Paegas či německé D1.

Pohyb v aplikaci je velice jednoduchý a jedná se pouze o jedinou obrazovku, takže by neměla činit problémy. Na výběr tu jsou dva protokoly – PPP0 a loop0. Pro síť Paegas je nutné vybrat PPP0. Checkbox “VJ Compression” je zaškrtnutý, a proto jej deaktivujte. Nyní je veškerému nastavování konec a můžete se vesele připojit. Nezapomeňte mít správně nastaven mobilní telefon. Tlačítkem IfaceUp se připojíte. Po tomto připojení opusťte aplikaci PPPsetup a používejte jakékoliv datové přenosy jako prohlížení internetu, stahování e-mailů, ICQ, Web Clipping atp. Pokud se budete chtít odpojit, můžete tak učinit opět v aplikaci PPPSet tlačítkem IfaceDown nebo také tlačítkem Disconnect v jakékoliv aplikaci.

V nastavení je možné zaškrtnout ještě jeden checkbox, a to Remember Settings neboli zapamatování nastavení. Do paměti Palmu se uloží knihovna NetLib a je vypnuta VJ komprese. Následkem toho po vypnutí Palmu zůstane nastavení PPPSetupu beze změny a komprese je trvale deaktivována. Pokud není tento checkbox zaškrtnut, je nutno po každém zapnutí Palmu kompresi v PPPSetu vypnout. Zaškrtnutí tohoto checkboxu je tedy dobré pro ty, co používají připojení pouze přes GPRS.

Celá aplikace zabírá pouhých 5kB v paměti; řadí se tedy mezi drobky, ale její poměr cena/výkon je nedocenitelný.

Nyní následuje rozhovor s autorem této skvělé aplikace, který jsme pořídili exkluzivně pro vás, naše čtenáře.


 

 • Co tě vedlo k napsání aplikace PPPset?
  Bavil jsem se s Adamem Koppelem o tom, co všechno Palm s novými mobilními telefony umí, no a došli jsme ke GPRS, které prostě ne a ne chodit kvůli nějaké chybě v domluvě komprese (buď na straně telefonu nebo sítě). Tak jsem napsal prográmek, který dokáže kompresi zakázat.
 • Proč je vlastně tato aplikace nutná a pro koho je určena?
  Protože spojení Palm -> Ericsson -> Paegas GPRS standardně nefunguje. Je
  určena pro ty, kteří chtějí používat Palm s telefony Ericsson k přístupu pomocí GPRS v síti Paegas (nebo D1 v Německu).
 • Jak se cítíš po napsání aplikace, která umožní spoustě uživatelů v ČR přístup přes technologii GPRS a providera Paegas k datům?
  Mám Eurotel, GPRS zatím nemám povolené, takže nic moc. Ale na to, že to má celé asi 300 řádek, tak to má docela úspěch ;-)
 • Máš v plánu napsat nějaké další aplikace?
  Určitě. Ale nevím co a kdy...
 • Je to už konečná verze, nebo se už našly za tak krátkou dobu nějaké "bugy"?
  V každém programu je chyba. Jejím odstraněním vzniknou nejméně 2 další.
 • Spousta čtenářů určitě zná Tvoji skvělou aplikaci EasyCalc. Jaká je její poslední verze? Pracuješ na nějakých vylepšeních, nebo to už je finální verze?
  Ono se samozřejmě dá najít spousta možností, jak EasyCalc vylepšit (už i jistě komerční aplikace konečně dosáhly stejné funkcionality jako EasyCalc), ale momentálně nemám čas si s tím hrát. Jinak poslední verze viz http://easycalc.sourceforge.net.
 • Možná si nekteří všimli, že některé tvé aplikace jsou free. Proč to děláš, vždyť se jedná o výborně aplikace na trhu a mohl bys na nich popř. vydělat? Asi je to tak trochu tvůj koníček, že?
  Veškeré mé aplikace, o kterých se ví, jsou free. Mám pro to několik důvodů - jednak používám pro jejich vývoj free software (GCC, emacs, Linux....) a jednak se z Palmu stala podobná platforma jako kdysi z DOSu - i za velmi hloupé a podprůměrné aplikace si lidé nechávají platit, většinou proto, že je to strašně jednoduché (nechávat si posílat šeky od PalmGearu je otázka několika kliků). Další důvod je, že psaní pro Palm beru jako procvičení programování a nějak nevidím důvod si za to nechat platit - pokud bych za to chtěl peníze, tak bych asi sám od sebe vyžadoval úplně jinou kvalitu.

  Děkuji za rozhovor...
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...Najdete na iDNES.cz