Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PPF zbrojí na svého operátora. Má zálusk na krachujícího U:fona

aktualizováno 
O koupi zkrachovalé společnosti MobilKom, provozovatele operátora U:fon, projevily zájem dvě firmy. U obou z nich lze přitom dohledat nepřímou vazbu na investiční skupinu PPF, v jejíchž rukou by nakonec mohl operátor skončit.

Logo operátora U:fon | foto: U:fon

Nabídku na koupi zkrachovalého mobilního operátora podaly dvě společnosti: Air-Telecom a Ultranet. Druhá jmenovaná patří Tomáši Budníkovi, bývalému šéfovi U:fonu. Budníkova firma nabízí 20 milionů korun, a překonala tak původní nabídku 14 milionů od Air-Telecom. Jenže konkurenční společnost nabídku nakonec navýšila na 21 milionů korun, takže je prozatím nejasné, kdo MobilKom (firma, která U:fon provozuje) získá.

Ať už to ale bude kterákoli z firem, je velmi pravděpodobné, že mobilní operátor nebo jeho části skončí v rukou finanční skupiny PPF. Ta je po boku našich tří velkých operátorů čtvrtým zájemcem o licence v připravované aukci kmitočtů pro sítě LTE v Česku. A koupě U:fonu by pro PPF znamenala snadnější vstup do odvětví, se kterým nemá firma zkušenosti.

Asi nejsnáze by se mohl MobilKom nebo jeho části do rukou PPF dostat přes firmu jeho bývalého šéfa. Budník totiž podle informací Hospodářských Novin momentálně pro skupinu PPF pracuje a připravuje s ní vstup do aukce i na samotný telekomunikační trh. Tuto spolupráci deníku potvrdil investiční ředitel PPF Robert Ševela s tím, že Budník není zaměstnancem a může mít vlastní podnikatelské aktivity.

Ostatně i sám Budník popírá, že by MobilKom kupoval pro PPF. Lidovým Novinám na dotaz řekl: "Obecně, podnikám v oblasti telekomunikací a ke svým aktivitám a záměrům na trhu se nebudu vyjadřovat. Ale MobilKom se nesnažím koupit pro nějakou konkrétní společnost."

Vyjádření pochopitelně nemusí znamenat, že zbytky U:fonu v jeho držení nebudou s PPF spolupracovat. Naopak, firmu vůbec nemusí nijak s Kellnerovou skupinou majetkově propojovat. Stačí, kdyby jí pronajal stávající vysílače a třeba zaměstnance. To by pro PPF byla jednoduchá cesta, jak rychle začít podnikat v telekomunikacích. Firma by nemusela přetahovat tolik zaměstnanců od konkurence, což je levnější a rychlejší postup.

Rovněž by PPF nemusela stavět tolik vysílačů, jako kdyby začínala zcela bez nich. A to navzdory tomu, že podle informací, které má redakce Mobil.cz k dispozici, má skupina PPF spolupracovat i s Českými Radiokomuniakcemi. Ty mají Kellnerovi rovněž poskytnout své vysílače a také potřebnou konektivitu páteřní sítě. Ani to ale pochopitelně na vybudování sítě nestačí a PPF bude muset hledat další způsoby rychlé expanze.

I kdyby MobilKom nezískala společnost Tomáše Budníka, určitá možnost spolupráce s PPF zůstává. Majitelem druhého zájemce je totiž podnikatel Martin Hes. Lidové Noviny na síti LinkedIn objevily Hesovo tvrzení, že mimo jiné pracuje pro Sazku, kterou PPF vlastní společně se skupinou KKCG.

V obou případech může mít PPF kromě vysílačů a zaměstnanců zájem i o zhruba 110 tisíc zákazníků, které U:fon v současnosti ještě má. Naopak zcela vyloučený je zájem o současnou síťovou techniku nejmenšího českého mobilního operátora. Ta totiž není schopna naplnit potřebná rozvojová kritéria pro stavbu sítí a navíc funguje na zcela jiných frekvencích, než jaké bude stát dražit.

Určitý vstup PPF do U:fonu je pak zajímavý ještě z jednoho hlediska. Největším věřitelem operátora v insolvenci je totiž China Development Bank (CDB). Z celkových 2,2 miliard dluhů připadá na čínskou banku 0,5 miliardy. Za daných podmínek z nich banka uvidí jen mizivou část. PPF ale s China Development Bank spolupracuje už od roku 2008, kdy čínské úřady povolily Kellnerově firmě vstup na tamní trh spotřebitelských úvěrů prostřednictvím značky Home Credit.

Skupina se v poslední době snaží v Číně expandovat, pravidla ale zatím nedovolují její působení na celonárodním trhu. Zlepšení vztahů s China Development Bank, například formou nějakých kompenzací za ztráty v U:fonu, by mohlo pomoci situaci změnit. K tradičním chráněncům CDB přitom patří třeba giganty Huawei a ZTE, takže PPF rozhodně nemusí bance vyplácet náhrady přímo, ale třeba prostřednictvím nákupu techniky i terminálů od těchto ambiciózních firem.
Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone

Samsung Galaxy S9+

Už poněkolikáté v řadě sáhl Samsung u špičkových modelů řady Galaxy S k postupné evoluci. Letošní modely S9 a S9+ se od...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Toto jsou tajné tarify operátorů. Pro děti je i tarif zdarma

Ilustrační snímek

Operátoři se dlouhodobě snaží o zjednodušení tarifní nabídky, a to třeba i vyřazením starších či zákazníky méně...

Patnáct let dávají T-Mobilu a Vodafonu pokuty, soud je pokaždé zruší

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Krajský soud v Brně opět zrušil pokuty za údajnou kartelovou dohodu mezi T-Mobilem a Vodafonem. Případ se táhne už 15...Najdete na iDNES.cz