Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozoruhodný kompromis – recenze Nokia C3-01 Touch and Type

aktualizováno 
Nokia C3-01 kombinuje "hloupou" platformu S40 s dotykovým displejem a klasickou numerickou klávesnicí. Je to překvapivě dobře použitelná kombinace, která uživatele potěší dlouhou výdrží baterie. Cenou se ale rovná dobře vybaveným smartphonům.

Nokia C3-01 je jednou z mála dotykových nokií bez symbianu. Je to velmi zajímavá alternativa pro ty, kteří si nejsou jisti, zda jim bude vyhovovat plně dotykový model. Solidní výbava včetně wi-fi znamená, že tahle nokia zvládne i bez operačního systému řadu úkolů, které většinou očekáváme od smartphonů.

Kapitoly recenze

Velkou výhodou C3-01 je dlouhá výdrž baterie, která může převýšit i jeden týden. Uživatelé starších telefonů s "hloupou" platformou S40 budou jako doma v případě ovládání telefonu. Změnou je jen fakt, že se některé prvky přesunuly z klávesnice na dotykový displej. C3-01 rozhodně není vhodným kouskem pro náročné zájemce o chytré telefony, oproti nim je ovládání trochu nedotažené a možnosti telefonu jsou omezené.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • dobrá výbava včetně wi-fi
 • snadné ovládání
 • kvalitní konstrukce
 • elegantní design

Proč nekoupit?

 • vyšší cena
 • kompromis, který není pro všechny
 • jen průměrný fotoaparát

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

4 450 Kč

C3-01 je jednoduše určena uživatelům, kteří hledají jistotu známého prostředí nokie a nejsou si jisti, zda by zvládli používat plně dotykový telefon. Zaměření vcelku odpovídá i cena, která není zrovna nejnižší. Za čtyři a půl tisíce lze totiž koupit i velmi schopné dotykové chytré telefony.

Vzhled a konstrukce – kovová elegance

Jedním z dalších faktorů, který bude k C3-01 lákat zákazníky, je její design a také zpracování. Model totiž navazuje na tradici tenkých elegantních kovových mobilů značky střední a nižší třídy. A navazuje na ni opravdu výborně. Jednoduchý a oblý design je ztělesněním nenucené elegance. Chybějící navigační tlačítka ještě umocňují hladké vzezření telefonu.

Příkladné je i zpracování tohoto kousku. Téměř celé tělo mobilu je kovové, z plastů je jen klávesnice a malá část vespodu telefonu. Vše skvěle lícuje, kryt baterie, který zabírá drtivou většinu zadní plochy i boků, sedí na svém místě jako přibitý a přitom se dá stále při použití rozumné síly snadno sejmout. Na danou kategorii je C3-01 docela těžký telefon, to ale jen umocňuje pocit solidnosti.

Displej a ovládání – dotyková S40

Hlavní změny oproti řadě běžných přístrojů značky se udály v oblasti displeje a ovládání. Nokia se podobně jako u sesterského modelu X3-02 rozhodla odložit navigační tlačítka a samotné ovládání telefonu nechat na dotykovém displeji.

Nokia C3-01
Nokia C3-01

Ten má pro danou kategorii standardní úhlopříčku 2,4 palce a běžné rozlišení 320 x 240 pixelů. Displej je rezistivní, takže kromě dotyků prsty zaznamená i jiné předměty. Dotykové pero ale k ovládání potřeba není. Nokia sice použila prostředí S40 známé z řady běžných mobilů, mírné úpravy ale umožnily vcelku snadné ovládání prsty. Hlavními změnami oproti běžným mobilům tak jsou zámek displeje na pravém boku telefonu, odemykací obrazovka po vzoru řady dotykových telefonů a zvětšená kontextová tlačítka ve spodní části displeje. Kdo zná S40, bude tu jako doma a ovládání C3-01 mu nebude dělat žádné problémy. I my jsme si na toto uspořádání zvykli podstatně rychleji, než jsme si původně mysleli.

Displej Nokie C3-01
Displej Nokie C3-01
Displej Nokie C3-01
Displej Nokie C3-01

Systém má samozřejmě i své nedostatky, třeba posunování v textu není na této úhlopříčce zcela příjemnou záležitostí. Ale vcelku lze říci, že se Nokia s úkolem dotykové S40 vypořádala se ctí a dopadlo to vlastně lépe, než první takové kroky u symbianu. Nokia pochopitelně není první, kdo podobný koncept použil. Již před několika lety takto Samsung experimentoval s modelem S8300 Ultra Touch, který ale kdovíjak velký úspěch neměl. V případě Nokie si dovolíme předpovídat lepší výsledky.

Telefonování a zprávy – textovky v konverzacích

Práce s nejběžnějšími funkcemi mobilu se i přes zavedení dotykového displeje mnoho nezměnila. Třeba v telefonním seznamu se Nokia stále nenaučila u S40 vyhledávat pomocí slovníku T9, tlačítka je tak nutné tisknout vícekrát. Pro vyhledávání je nutné vejít do seznamu, nefunguje z úvodní obrazovky se zkratkami k několika nejdůležitějším funkcím.

Displej Nokie C3-01
Displej Nokie C3-01
Displej Nokie C3-01
Displej Nokie C3-01

Vcelku standardní je i práce s textovými zprávami. K psaní nové se lze snadno dostat pomocí ikony ve spodním řádku zkratek. Pro odeslání telefon nabízí výběr z kontaktů v adresáři nebo třeba poslední použitá čísla. Zprávy se řadí do konverzací, ty ale nejsou tak pohodlné jako u řady chytrých mobilů. Především při čtení nově příchozí zprávy jsou konverzace trochu otravné. Odklepnutí upozornění totiž otevře celou konverzaci, nikoli právě příchozí zprávu. Uživatel tak vidí jen začátek textu a zprávu musí definitivně otevřít klepnutím na ni.

Nokia C3-01
Nokia C3-01

C3-01 také přišla o snadné přepínání profilů pomocí vypínacího tlačítka. Jeho funkci totiž zastává klávesa pro ukončení hovoru, která uživatele navrací odkudkoli na úvodní obrazovku. Inženýři Nokie mu asi nechtěli přisoudit ještě další funkci. Proto je nutné profily přepínat v menu nebo nastavit zkratku k nim na pohotovostní obrazovku. Tlačítko na pravém boku také ovládá hlasitost vyzvánění a tu lze měnit prakticky kdykoli.

Organizace a data – wi-fi a synchronizace s Ovi

V datové oblasti najdeme v dnešní době obvyklou výbavu, ve které překvapí snad jen přítomnost wi-fi. Telefon podporuje 3G sítě včetně HSPA, relativní novinkou u S40 je také možnost synchronizace kontaktů s účtem Ovi. Nokia tak následuje současný trend, kdy uživatelé kontakty namísto s Outlookem synchronizují s různými on-line službami. Synchronizace s počítačem přes Ovi Suite zůstala zachována.

Displej Nokie C3-01
Displej Nokie C3-01
Displej Nokie C3-01
Displej Nokie C3-01

Internetový prohlížeč postačí pro základní brouzdání internetem, pro lepší uživatelskou zkušenost ale doporučujeme používat Operu Mini, která je v telefonu trochu ukryta, ale mezi aplikacemi ji najdete. Telefon dále poskytne řadu aplikací jako převodník měn a jednotek, velikostí nebo světový čas. Ani v hloupém mobilu nechybí obchod Ovi pro nákup aplikací a Nokia počítá i se zapojením Facebooku nebo Twitteru. Modelu C3-01 chybí GPS a ani v něm nenajdeme předinstalované Google mapy.

Zábava – průměrných pět mega

Ani v zábavní oblasti Nokia C3-01 ničím výrazně nevyniká, ale zároveň také nepropadá. Je tu slušný hudební přehrávač a 3,5 mm jack konektor, telefon má i FM rádio. Telefon nabídne i tři hry, všechny víceméně logického zaměření.

Fotografie pořízená Nokií C3-01
Fotografie pořízená Nokií C3-01
Fotografie pořízená Nokií C3-01
Fotografie pořízená Nokií C3-01

Fotoaparát s rozlišením pět megapixelů postrádá automatické ostření, ale nechybí mu přisvětlovací dioda. Výsledné snímky jsou spíše v horším průměru a fotoaparát tak rozhodně není kdovíjakým lákadlem při koupi tohoto mobilu.

Displej Nokie C3-01
Displej Nokie C3-01
Displej Nokie C3-01
Displej Nokie C3-01

Shrnutí – zajímavý kompromis

Nokia C3-01 je vcelku neobvyklý přístroj pro specifickou skupinu zákazníků. Nakonec ale může slavit poměrně velký úspěch. Je to zajímavý kompromis mezi chytrými dotykovými mobily a obyčejnými telefony bez operačního systému a dotykového displeje. Je možná trochu dražší, než by se na daný segment slušelo, ale zákazníci jistě ocení jeho robustní konstrukci a elegantní design. C3-01 má také relativně málo přímých soupeřů. Stejnou filosofii ovládání totiž dne používá jen stájová kolegyně, hudební X3-02. Velmi podobnou výbavu ale poskytne třeba Sony Ericsson Elm s výrazně nižší cenou.

Nokia C3-01 a konkurence

 • Nokia C3 Touch and Type

  Nokia C3 Touch and Type Nokia C3 Touch and Type je telefon s klasickou konstrukcí, který sází na kvalitní zpracování a přitažlivý a zároveň decentní vzhled. K dispozici je podpora sítí třetí generace včetně datových přenosů HSDPA a HSUPA, fotoaparát nabídne rozlišení 5 megapixelů.

  4 450 Kč

 • Nokia X3 Touch and Type

  Nokia X3 Touch and Type Nokia X3 Touch and Type je dotykový mobil s uživatelským prostředím Series 40. Komfort pro psaní zajistí hardwarová klávesnice. Výbava telefonu nepostrádá nic důležitého. K dispozici je podpora datových přenosů HSPA nebo možnost připojení na internet přes wi-fi.

  4 250 Kč

 • Sony Ericsson Elm

  Sony Ericsson Elm Sony Ericsson Elm je ekologický telefon, je vyroben z recyklovaných plastů, má úspornou nabíječku a jeho manuál je v elektronické formě uložen přímo v telefonu. Bohatá výbava nepostrádá 5 megapixelový fotoaparát, wi-fi nebo plnohodnotnou navigaci.

  3 650 Kč


Nejčtenější

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 2
Levná Nokia bude bodovat nízkou cenou a velkou výdrží baterie

Pod značkou Nokia se dosud představily čtyři smartphony. Zanedlouho přibude pátý. Ten bude ze všech nejjednodušší a nejlevnější, ovšem s velkou výdrží baterie.   celý článek

Nokia 9
Špičková Nokia 9 by mohla vypadat jako loňské nejlepší samsungy

Nokia prakticky ještě nezačala prodávat model 8 a už se spekuluje o ještě lepším smartphonu. Měl by se jmenovat Nokia 9 a snad by ho výrobce měl ukázat ještě...  celý článek

Nokia 8
Nejlepší Nokia 8 má skvělý výkon a je to první „obojíčkový“ smartphone

Nový vlastník značky Nokia konečně představil svůj top model. Novinka s označením 8 je špičkový smartphone, který ctí tradice. Nemá displej přes celé čelo, ale...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.