Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pozor. Voláte v Česku, přesto již platíte roaming

aktualizováno 
Turisté, pozor! U hranic mají převahu němečtí operátoři. Vážený zákazníku, vítejte v Německu. Váš mobilní operátor. Podobné esemesky přicházejí lidem, kteří se ocitnou blízko hranic se sousedními zeměmi, aniž by vstoupili na jejich území.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Oznamují jim, že se nacházejí v síti zahraničních operátorů, a také to, že za služby zaplatí několikanásobně více, jelikož jim "jejich“ společnost účtuje takzvané roamingové ceny jako při volání ze zahraničí.

"Těsné příhraničí mají čeští mobilní operátoři nedostatečně pokryté. Signál Vodafone u nás například není vůbec. Co se týče sítě T-mobile, tak tu lze na několika místech, jako je například Malý Háj, chytit pouze německou,“ říká místostarosta Hory Svaté Kateřiny Petr Pakosta. Lidé žijící v těchto oblastech Ústeckého kraje už jsou na převahu německých telefonních sítí zpravidla zvyklí a vědí, jak se vysokým platbám za služby vyhnout.

Nastavit ruční vyhledávání. "Zákazníci si musejí ve svém telefonu nastavit ruční vyhledávání operátora a vybrat si domácí síť. Mobil pak bude vyhledávat pouze ji,“ vysvětluje mluvčí společnosti T-mobile Jitka Pacolová.

Ovšem mnozí lidé to naopak netuší a platí zbytečně i za příchozí hovory. Mnohdy to zjistí až v momentě, kdy se podívají do svého výpisu. "Jezdím na houby do Dolního Žlebu, v lesích u hranic mi běžně na mobilu naskočí německý operátor. Než jsem to zjistila, stál mě hovor několikanásobně více než normálně. Od té doby si tam telefon vypínám,“ říká například Vlasta Bočková z Ústí nad Labem.

Roamingové ceny jsou poplatky, které pokrývají provoz služeb českých operátorů v zahraničních sítích. Tyto poplatky ovšem platí zákazník v celé výši, a to tak, že na nich čeští operátoři ještě vydělávají. Proto jsou pro tyto společnosti roamingy velmi výhodné. To potvrzují i odborníci.

"Náklady mobilních operátorů na tyto služby jsou minimální. Je to pro ně lukrativní byznys,“ řekl pro MF DNES Emir Halilovič, analytik společnosti IDC, která se zabývá sledováním trhu telekomunikací.

Evropská komise hodlá výši těchto poplatků zásadně snížit, a to už možná tento rok v rámci takzvaného eurotarifu, který roamingům sníží cenový strop. To by ovšem pravděpodobně přineslo zvýšení cen za ostatní služby.

I přesto však budou roamingové ceny stále nadstandardně vyšší oproti cenám za služby v rámci dané země. Lidé v příhraničí, kteří pravidelně navštěvují sousední země, tak mají ještě jednu možnost. Založit si tarif u zahraničního operátora a střídat jej s českým podle toho, v jaké zemi se zrovna nacházejí.

"Sám jsem to tak praktikoval několik let. Zejména v době, kdy u nás nebylo žádné pokrytí, jsem využíval výhradně zahraniční sítě,“ prozradil starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Rodiny ušetří za volání a internet konečně u všech operátorů

Ilustrační snímek

Ryze rodinný tarif, který přináší finančně výhodnější služby pro vícečlenné rodiny, byl dlouho výsadou pouze Vodafonu....

Chcete změnit operátora? Vyčkejte, od února to bude snazší a rychlejší

Ilustrační snímek

Pouhých deset dnů od podání žádosti budou mít od 1. února operátoři na přenos čísla k jinému poskytovateli...

T-Mobile začne rozdávat slevy až 25 % a k tomu přidá 10 až 15 GB dat

T-Mobile Magenta 1

T-Mobile spustí novou službu Magenta 1. Je to jakási varianta rodinných tarifů, ale v principu funguje úplně jinak a...Najdete na iDNES.cz