Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na prsty, blíží se nabroušená žiletka Motorola V3x

aktualizováno 
Motorola přichází na trh s dalším modelem, který pokračuje v úspěšném designu původního Razru. Novinka označená jako V3x nabídne dvoumegapixelový fotoaparát, Bluetooth a především podporu sítí třetí generace. Kvůli ní ale značně přibrala.
Motorola V3x

Motorola V3x | foto: Michal Hron, Mobil

Do jisté doby nebyla Motorola na evropském trhu nijak významným hráčem. Její domovinou bylo vždy USA, kde slavila nemalé úspěchy. S uvedením nového modelu Razr V3 se ale prosadila i na starém kontinentu a její inovativní design zajistil výrobci doslova finanční injekci. Prodej Razru tak překonal i ta nejdivočejší očekávání. - více zde...

Není se tak čemu divit, že Motorola ve svém úspěchu hodlá pokračovat. V uplynulém roce získala mnoho nových zákazníků, které se teď bude snažit oslovit novými žiletkami nejrůznějšího zaměření. Už dnes nenaleznete v portfoliu výrobce snad jediný model, na kterém není alespoň otisk nového designového směru. Jelikož se ale k němu přiklonili i ostatní světoví výrobci, začíná být již tak trošku okoukaný. - více zde...

 Motorola V3x Razr Motorola RAZR V3i Motorola L6 Motorola SLVR L7
Nová generace žiletek navazujících na Motorolu V3 Razr

Vzhled - šetřilo se na materiálu

Právě novinka nesoucí označení V3x je dalším zástupcem, který sází především na design. Bohužel se už nejedná o tak tenký přístroj, jeho přesné rozměry jsou 99 × 53 × 20 milimetrů a váha velmi nadprůměrných 125 gramů. Díky těmto parametrům se ale s přístrojem pracuje docela příjemně, ač lidé s menšími dlaněmi již mohou mít s ovládáním problém.

  

Přístroj se nesnaží své rozměry ani opticky maskovat. Po rozevření tak tahle Motorola působí trochu monstrózně. Původní žiletka měla totiž vyšší charakteristickou bradu a horní vyklápěcí díl byl tak o několik klíčových milimetrů kratší. Na první pohled by si novinka nálepku unisex nezasloužila. Naše domnění, že se něžnému pohlaví nebude líbit, ovšem bylo liché. V okolí jsme se setkali i u žen s velmi kladnými ohlasy.

  

Razr V3x je celý vyroben z obyčejného plastu. Po luxusním kovu ani památky, ale až na zadní kryt baterie a nepříliš povedený kloub mu nelze konstrukčně vytknout téměř nic. Jednotlivé části přesně lícují a telefon působí kompaktně. K testování jsme dostali metalicky modrou variantu v kombinaci s klasickou stříbrnou barvou. Modré části jsou přitom pogumovány a tím jsou i na omak velmi příjemné.

  

Povrchová úprava s sebou přináší ale i velkou nevýhodu. Při běžné práci s telefonem se na na modrých částech či plastových sklíčkách displeje a fotoaparátu velmi nápadně usidlují otisky prstů. Předpokládáme, že Motorola nedělá telefony pro detektivy, a proto si u nás vysluhuje mínus. Skutečně se připravte na pravidelné leštění.

  

Pod kritizovaným krytem baterie naleznete Li-ion článek s kapacitou 850 mAh, se kterým dokáže tahle Motorola ustát 240 hodin pohotovosti či 300 minut hovorového času. Najdete tu i slot pro paměťovou kartu MicroSD (TransFlash), kterou lze vyměnit i za chodu. Zadní část přístroje dostala do vínku i mřížku hlasitého reproduktoru, který hraje překvapivě čistě a hlasitě.

  

Motorola si zaslouží pochvalu za standardní datový konektor miniUSB. Naleznete jej společně s kolébkovou klávesou pro úpravu hlasitosti či změnu vyzváněcích profilů na levém boku přístroje. Poslední klávese na této straně můžete přiřadit libovolnou funkci, v našem případě spouštěla aplikaci pro nahrávání videa. Fotoaparát pak spustíte jednou ze dvou kláves na straně protější.

  

I Razr V3x používá véčkovou konstrukci s bradou, na které se usídlil nenápadný proužek. Ten modře pulzuje při příchozím hovoru či nabíjení a svítí v případě, že je telefon připojen k počítači pomocí datového kabelu. Čelní strana je pak vyhrazena kromě loga výrobce dvěma černým rámečkům. První skrývá vnější displej (pasivní, 96 × 80 pixelů, 4096 barev), druhý pak optiku dvoumegapixelového fotoaparátu. Ten je doplněn i přisvětlovací diodou.

Displej, klávesnice, ovládání - chtělo by to změnu

Po rozevření přístroje na vás dýchne především jeho masivnost. Je dána mohutným kloubem, který obsahuje VGA fotoaprát a velmi nezvyklý posuvník, jenž zajistí hlavnímu fotoaparátu makro režim. Horní polovina véčka je pak tradičně obsazena velkým kvalitním displejem. Je aktivní (TFT) s rozlišením 240 × 320 obrazových bodů a podporou až 262 tisíc barevných odstínů. Displeji tak nelze nic vytknout, výtku ale směřujeme ke kloubu. Při tisknutí horní poloviny telefonu k uchu při telefonování totiž vydává velmi nepříjemné zvuky.

   

Klávesnice je opět vyrobena speciální technologií leptání kovu, oproti čistokrevnému Razru už ale nepůsobí tak surově. Jednotlivé cestičky sloužící k orientaci prstu se změnily a jsou mnohem konzervativnější. Až na špatně hmatatelné potvrzovací tlačítko uprostřed kurzorového kříže ale nemáme ke kvalitě klávesnice sebemenší výtku. Pochvalu si zaslouží speciální klávesa pro uskutečnění videohovoru i velmi rovnoměrné - sytě modré - podsvícení.

  

Ovládání telefonů Motorola se již léta nemění a opět vás tak na hlavním displeji uvítá čtveřice ikonek, jež představují funkce přiřazené jednotlivým směrům navigační klávesy. Jejím středem se pak dostanete do hlavní nabídky, kterou si u Motoroly můžete velkoryse přizpůsobit. Lze ji zobrazit jako seznam či matici dvanácti ikon a jednotlivé volby libovolně zpřeházet. Samozřejmostí je možnost uložení obrázku na pozadí či změna témat.

  

Z pohledu ovládání je zajímavý i vnější displej. Dokáže vás informovat nejen o čase, stavu signálu a baterie, ale lze na něm jednoduše změnit i vyzváněcí profil. Při príchozím hovoru pak dokáže zobrazit krom čísla a jména volajícího i obrázek, který máte ke kontaktu uložen. Použít ho můžete i pro náhled scény při fotografování se zavřeným telefonem. Zde ale zabrečíte, stejně jako my, nad jeho mizernou kvalitou.

 

Telefonování a zprávy - ve znamení videhovorů

Motorola V3x je quadbandový (850/900/1800/1900 MHz) GSM telefon s podporou sítí třetí generace UMTS (2100 MHz). Oproti svým předchůdcům tak nabízí navíc videohovory. K jejich uskutečnění výrobce vyčlenil samostatnou klávesu, což jejich použití jedině usnadňuje. Díky větším rozměrům se s přístrojem i velmi komfortně telefonuje, což podtrhuje kvalita reproduktoru u běžného volání, i při hlasitém odposlechu.

  

Telefonní seznam je omezen pouze dostupnou sdílenou pamětí, která má velikost 61 MB. Do telefonu tak uložíte nespočet vícepoložkových záznamů, které mohou obsahovat nejrůznější telefonní čísla, emailovou adresu či datum narození. Možnosti seznamu jsou navíc výborné. Vyhledávat lze dle více znaků, kontakty můžete filtrovat dle zvolené položky, řadit je do kategorií, přiřazovat fotografie.

  

Kontakty se mohou zobrazovat jako jednoduchý seznam nebo seznam s obrázky. Zvolit si můžete i používanou paměť - karta SIM i telefon nebo každé umístění zvlášť. Chválíme i možnost výběru více kontaktů naráz či přímé odeslání zprávy na vybraný kontakt. Samozřejmostí je nabídka vyzváněcích profilů a přehledný výpis volání včetně časů jednotlivých hovorů.

  

Zprávy jsou u novinky zastoupeny všemi možnými typy, od SMS až k emailu. Používají shodný editor, který je unikátní nabízením slov ze slovníku zašedlým textem přímo při psaní zprávy. Pokud jste už dané slovo použili, bude vám ho telefon nabízet všude tam, kde vyžaduje zadávání znaků. Takovým příkladem je ukládání kontaktu. Při psaní se navíc viditelně odečítají znaky i počet zpráv, do kterých bude výsledný text rozdělen. Praktický je dotaz telefonu při zrušení zprávy, zda skutečně chcete editor opustit.

  

Slovník iTAP píše bez diakritiky a dokáže se automaticky učit nová slova. V nabídce jej lze nastálo vypnout. Paměť na zprávy je omezena opět pouze dostupnou pamětí telefonu, v přístroji naleznete i několik šablon pro jejich tvorbu. Emailový klient je jednoduchý a poradí si s POP3 i IMAP4 schránkou. Dokáže zprávy kontrolovat v zadaném intervalu a v případě příloh umí soubory uložit do paměti telefonu - bohužel tím jeho možnosti končí.

Organizace a data - standardní nadílka

Organizační funkce nové Motoroly nijak nepřekvapí. V čele je samozřejmě velmi dobrý kalendář, který je díky velmi kvalitnímu displeji i dokonale přehledný. Umožňuje denní, týdenní i měsíční pohled a uložení dvou typů položek - událost a úkol. Liší se pouze v možnostech připomenutí. Chybět nesmí samozřejmě ani budík, který sice není opakovaný, zato lze nadefinovat nespočet dílčích budíčků na každý den. Z doplňujících aplikací pak V3x obsahuje už jen kalkulačku.

  

Z pohledu datové komunikace je na tom nová žiletka velmi dobře. S počítačem ji propojíte pomocí standardního USB to miniUSB kabelu či bezdrátovou technologií Bluetooth. S příslušným softwarovým vybavením pak telefon můžete synchronizovat či spravovat jeho obsah, velmi dobře poslouží i jako datový modem. K tomuto účelu je dobré zmínit podporu GPRS třídy 10 a mnohem zajímavějšího UMTS. Na internet se lze dostat i přímo z telefonu pomocí internetového prohlížeče, případně se můžete podívat na Wapové (2.0) stránky.

  

Zábava - foto, video i hudba

Multimediální vlastnosti přístroje podtrhuje především velkorysá paměť 61 MB s možností rozšíření pomocí paměťových karet MicroSD. Díky ní lze z telefonu udělat uspokojivý přehrávač hudby ve formátu MP3/AAC, ač výchozí aplikace moc funkčnosti nenabídne. Díky podpoře Javy MIDP 2.0 ale naleznete v telefonu javový hudební přehrávač, který vše napraví. Umožňuje práci s playlisty, třídění hudby dle alb či interpretů a mnoho dalších funkcí. Bohužel nedokáže hudbu přehrát na pozadí.

  

Hlavním lákadlem je ale bezesporu integrovaný dvoumegapixelový fotoaparát. Je doplněn o přisvětlovací diodu, jejíž světlo je sktečně intenzivní a v noci dostatečně pomůže. Maximální rozlišení fotografií je 1600 × 1200 obrazových bodů, lze si zvolit i nižší. Fotoaparát se navíc vyznačuje i jednou zvláštností, kterou je již zmiňovaný posuvník k volbě režimu makro. Ten známe spíše z kompaktních fotoaparátů a v redakci vyvolával spíše skeptické úsměvy. To vše ale do doby, než jsme začali fotit...

  

Nastavit můžete expozici, vyvážení bílé a fotografie si s sebou nesou i informace EXIF. Zvuk závěrky lze vypnout a s přáteli můžete být na fotce i vy díky samospoušti. Výsledné fotografie jsou pak poměrně kvalitní, na trhu nalezneme ale telefony s mnohem lepšími výsledky. Pochválit musíme právě zmiňovaný makro režim, jehož účinnost můžete posoudit sami. Fotoaparát si samozřejmě poradí i s nahráváním videa. Jeho maximální rozlišení je ale pouze 176 × 144 obrazových bodů, přehrávač však umožňuje i fullscreen zobrazení.

 

 
Režim Makro funguje více než dobře

Pokud vám nebudou stačit obrázky, video či hudba, můžete se obrátit i na dvě předinstalované hry. Obě jsou velmi zábavné, kvalitou grafiky ale moc neoplývají. Bude tak lepší, když se odkážete na možnosti jazyka Java MIDP a naleznete si nějaký novější herní trhák, se kterým si tahle Motorola bez sebemenších potíží poradí.

  

Suma sumárum

Proč ho koupit?
  • stále lákavý styl
  • skvělý displej
  • podpora 3G sítí
  • makro režim
Proč ho nekoupit?
  • povrchová úprava
  • nedostatky v konstrukci
  • chabý hudební přehrávač
  • startovací cena
Kdy?
květen 2006
Za kolik?
cca 12 500 Kč včetně DPH

Motorola V3x je prozatím nejvybavenější přístroj výrobce ve stylu původního Razru. Svého staršího sourozence strčí do kapsy nejen mnohem lepší výbavou, ale také drobnými, i když velmi podstatnými změnami v nabídce.

Nemůžeme se ovšem ubránit pocitu, že úspěch žiletky je postaven převážně na luxusním materiálu a tenkém vzhledu. V těchto směrech bohužel novinka prohrává souboj na celé čáře. Vytknout bychom jí mohli nedostatky v konstrukci a především nepříliš povedenou povrchovou úpravu.

Ideálním cílovým zákazníkem pro tento telefon bude náročný uživatel, který dbá na design svého přístroje, ale zároveň nemá rád kompromisy. Motorola V3x už přesto od svého prvního představení ztratila mnoho ze svého lesku a v polovině roku už jí bude čekat tvrdá konkurence.

Autor:
Nejčtenější

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Další z rubriky

Údajný snímek nástupce OnePlus 5
OnePlus 5 hlásí vyprodáno. Nástupce přijde nečekaně brzo

OnePlus 5 patří k nejpovedenějším přístrojům sezony. Má výbornou výbavu a příznivou cenu. Podle serveru GizmoChina by již brzy měl přijít jeho nástupce, který...  celý článek

Honor 9i
Špičkový huawei se čtyřmi foťáky má stát jen devět tisíc korun

Řada Mate 10 bude mít premiéru v pondělí 16. října. Obsahovat má tři modely, kdy ten nejlepší má stát přes 30 tisíc korun. Naopak ten základní s přídomkem Lite...  celý článek

Ilustrační snímek
Smartphony za hubičku koupíte i v Česku. Připravte se ovšem na ústupky

Pořízení chytrého telefonu nemusí být nákladnou záležitostí, jste-li ochotni učinit řadu ústupků. Výběr je velmi široký, levných modelů, které zůstávají ve...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.