Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PowerOne Finance Combo

aktualizováno  1. ledna 0001 
Dobrý finanční kalkulátor není aplikace, kterou upotřebí jen profesionál v bankovnictví či účetní manager. Různé finanční propočty nás všechny provázejí celý život a jednou z možností, jak nešetřit na nepravém místě, je program PowerOne Finance. Jeho tvůrce včera představil další verzi.

 

Potřebujeme finanční kalkulačku?

Historie finanční kalkulačky PowerOne Finance se začala psát před několika lety, kdy její předchůdce FCPlusPro soupeřil v této kategorii s programem Financial Consultant od Landware. FCPlusPro v tomto souboji jasně vyhrál a firma Infinity Sotworks pochopila, že dobrá finanční kalkulačka může být na trhu PDA software komerčním trhákem. 

Jsou pro to přinejmenším dva dobré důvody:

 • v současném světě, kde peníze jsou vždy "až na prvním místě", je takovýto program použitelný nejen pro finanční a realitní profesionály. Propočty splátek úvěrů, úroků z termínovaných vkladů, výnosů z obligací, optimálního rozložení leasingu/půjčky a další a další jsou něco, co provází celý život i běžného člověka. Trh je tedy docela veliký!
 • Máte-li ve svém PDA finanční kalkulátor, nepotřebujete kupovat specializovaný finanční kalkulátor od "Packardů". A vzhledem k tomu, že ceny finančních kalkulaček se pohybují od $50 výš (ty lepší začínají spíš na $100), může si výrobce kvalitního software "říct" i o vyšší cenu, než je obvyklých $20-$30. Kupující i tak ušetří a nebude ošizen o žádnou podstatnou funkci, naopak.

Jestli se teď neznalý profík ušklíbne a pomyslí si, že HP19B je prostě HP19B, musím ho vyvést z omylu - PowerOne Finance (dále jen "POF") není v přímém porovnání s těmito špičkovými produkty žádný usmrkanec a přináší i pořádnou porci "něčeho navíc"! Ostatně srovnávací tabulku schopností POF a kalkulátorů HP19B, HP17B a HP12C můžete shlédnout tady a budete příjemně překvapeni! Kromě grafů nechybí POF oproti nekorunovanému králi "profi" finančních kalkulaček (cena=$129) nic podstatného, a navíc získáte barevný dotykový displej (máte-li barvu), skiny tlačítek, tisk amortizační tabulky, výpočty Black-Scholes, šablony a spolupráci s desktopem. A ostatní kalkulátory vycházejí z tohoto souboje ještě s daleko většími šrámy...

 

Co je na kalkulačkách PowerOne Finance tak přitažlivé?

Design a ovládání
Firmě se velmi podařilo skloubit zdánlivě neslučitelné - komplexnost a bohaté možnosti aplikace s jednoduchým ovládáním, které umožní pracovat i v těžkých podmínkách v terénu a ovládat kalkulátor prsty.

Základ kalkulačky tvoří jednoduchý design s velkými tlačítky, do kterých se trefíte dobře i prstem. V nové verzi 4.1 si navíc můžete uzpůsobit i vzhled kalkulátoru pomocí skinů, které umožní nejen změnit barevná schémata, ale především přizpůsobit kalkulátor různým podmínkám. Pro koho je důležité ovládání prsty, může úplně odstranit "programovatelná"  tlačítka a nechat zobrazit jen numerická tlačítka. Kdo má radši více funkcí, může si zmenšit numerická tlačítka a zobrazit jednu až dvě řady programovatelných tlačítek. Tato tlačítka si můžete rovněž předefinovat v preferencích a dát si tam vámi často používané funkce. Můžete si rovněž nastavit kalkulačku pro použití "leváky".

 

Horní lišta obsahuje klasické menu i další menu se skrytými dalšími funkcemi a nastaveními. Za ním je volba modulů (viz dále) a zobrazení seznamu všech modulů (ikonka s červeným křížkem).

Problematiku přehledu nad složitými výpočty a vstupy řeší firma pomocí tzv. sheetů - to jsou tabulky, kdy v levé straně jsou zobrazeny jednotlivé veličiny propočtu, napravo vkládáte hodnoty a jednu z nich můžete nechat vypočítat. Čísla vkládáte pomocí pohodlné vestavěné klávesnice, která ctí rovněž vašeho nastavení skinu.

Displej kalkulátoru je velký a přehledný. Kromě čísel zobrazuje ještě několik dalších obvyklých údajů a přepínačů.

Kalkulátor podporuje RPN i normální logiku, významná je i podpora vkládání čísel i operátorů pomocí Graffiti. Lze jej spouštět z paměťové karty.

Díky tomuto systému se s kalkulátorem pracuje velmi pohodlně a nemusíte se bát složitých nepřehledných obrazovek s pěti funkcemi na jednom tlačítku, což je pravý postrach všech náročnějších kalkulátorů...

 

Schopnosti
Těžko nezačít tím, co již částečně vyplynulo z předchozího odstavce.  POF dostanete nadupaný funkcemi, rozdělenými do modulů:

 • Finanční modul
  Black-Scholes - výpočty akcií
  Bond - výpočty obligací
  Cash Flow - investiční finanční matematika
  Deprecations a Deprec ACRS - odpisy dle různých metodik
  Interest Conv - přepočty úrokových sazeb
  Simple Interest a TVM - finanční matematika - jednoduché i složité úročení
 • Obchodní modul
  Breakeven - výpočty bodu zvratu, včetně parametru zisku
  Discount, Markup, Sales Tax, Profit Marginm Tip - různé přirážky, srážky, marže apod.
  Perc Change, Perc Total - procentní výpočty
 • Konverze jednotek
  Konverze mezi jednotkami pro plochu, menu, délku, hmotnost, teplotu a objem
 • Statistika
  Kompletní statistika pro 1-2 proměnné se základními statistickými, regresními a korelačními výpočty
 • Kalendářní funkce
  Výpočty datové i časové
 • Solver
  Definovatelné výpočtové šablony

Kromě těchto "odborných" modulů (které si můžete rovněž přizpůsobovat či vytvářet nové) je zde ještě slušná výbava matematickými, logaritmickými a trigonometrickými funkcemi - program si umí zavolat z MathLib kteroukoliv podstatnou funkci pomocí magického tlačítka f(x). Zmínit musím ještě slušnou zásobu paměťových registrů a pohodlnou práci s nimi.

Solver a sheety
Právě Solver a šablony jsou jedny z nejpřitažlivějších možností  kalkulátoru a ukrývá bohaté možnosti dalšímu přizpůsobení a vybavení tohoto programu. Umožní definovat si vlastní výpočty (sheety) či si stáhnout a doinstalovat některý z desítek dostupných výpočtů ze stránek firmy.

 

 

Firma poskytuje 30-denní trial verzi pro PalmOS, PocketPC a Windows - vyzkoušejte ji, stojí to za to. Plná verze stojí $59,95 (jednotlivě), či $99,95 jako "Combo" za všechny tři verze. Cena není nejnižší, ale schopnosti programu jsou opravdu velké.Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Operátor chtěl 37 tisíc, jenže smlouva byla uzavřena na ukradený průkaz

Ilustrační snímek

Operátoři by podle Českého telekomunikačního úřadu měli kontrolovat databázi neplatných dokladů. Informuje o tom v...

Další z rubriky

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz