Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povodně lidem ubraly čas připravit se na nová čísla

aktualizováno 
Víkendová příloha Mobil.cz o přečíslování: rozvodněné řeky narušily chod desítek firem v zemi. V nejvíce postižených místech se ještě jejich zaměstnanci nemohou vrátit do kanceláří, nefunguje v nich telefonní spojení.

Příprava na změnu telefonních čísel v noci z 21. na 22. září tak s velkou vodou dostala náhlé zpoždění. Prioritou při záplavách bylo zachránit budovy, zásoby a nákladné technologie, ostatní muselo jít stranou.

„Vzhledem k povodním jsme ještě neměli čas se na to zaměřit. Nové materiály pro zákazníky tiskneme už od srpna s novými čísly, abychom zbytečně neutráceli. Máme teď spoustu starostí s čistírnou a podobně, takže jsme to zatím vůbec neřešili. Budeme zřejmě ještě tisknout nové vizitky, a to zejména v závodech Želivka a Káraný,“ říká tisková mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková.

Příprava na přečíslování musela počkat i v dceřiných firmách chemického holdingu Unipetrol, jehož výrobní provozy budou následky povodní odstraňovat ještě mnoho měsíců. „Samozřejmě, že počítáme s výdaji na změny firemních materiálů. Budeme muset změnit všechny, v nichž je uvedeno telefonní číslo. Náklady odhadujeme na desítky tisíc korun,“ říká mluvčí Tomáš Zikmund.

Nová čísla budou české firmy stát stamiliony. Budou nuceny změnit nastavení svých koncových zařízení - ústředen, telefonů a faxů či modemů. Největší náklady ovšem musejí vynaložit na to, aby se neztratili svým klientům a obchodním partnerům - vytisknout znovu všechny firemní materiály, kde jsou uvedena stará telefonní čísla.

Už měsíce se na „noc dlouhých čísel“ připravují hlavně banky a obří podniky, jejichž firemní databáze čítají tisíce položek a množství nejrůznějších marketinkových materiálů se počítá na tuny.

Například elektrárenský ČEZ odhaduje, že přečíslování v jeho případě spolkne sumu v řádu desítek milionů korun. Banky, které jsou v častém telefonickém kontaktu s miliony klientů, dokonce kvůli blížícímu se přečíslování sestavují expertní týmy. „Přečíslování si vyžádá nové marketinkové materiály za 1,8 milionu. Celkové náklady dosáhnou asi sedmi milionů,“ shrnuje mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Některé podniky vydělají na tom, že přečíslování přichází v době, kdy stejně musely tiskové materiály předělávat. Komerční banka například snovým vlastníkem chystá úplně nové logo, takže na vrub přečíslování telefonů připisuje jen desítky tisíc korun za technické zabezpečení přechodu na nová čísla.

U malých firem však žádné velké manévry v souvislosti s přečíslováním nenastaly. „Co se týče vizitek nebo firemních papírů, jsme taková skromná firma, všechno máme v počítači, takže to normálně přepíšeme. Nebudeme tisknout nic nově, byly by to stovky nebo tisíce korun a my hospodaříme selským rozumem. Klientům pošleme dopis, v němž bude naše nové číslo,“ říká třeba šéf pivovaru Polička Karel Witz.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...Najdete na iDNES.cz