Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povedený vstup značky Huawei do střední třídy. Recenze Ideos X5

aktualizováno 
Čínská společnost Huawei se rozhodla vystoupit z anonymity a naplno se prosadit nejen v oblasti chytrých telefonů přímo se svou produktovou linií. Otestovali jsme první smartphone střední třídy Ideos X5. Přístroj boduje velkým jemným displejem, rychlým hardwarem i poctivým dílenským zpracováním. Největším lákadlem ale zůstává skvělá cena.

Huawei Ideos X5 může konkurenci zamotat hlavu | foto: Radek Mikudík, Mobil

Huawei se prozatím v silné konkurenci lépe vybavených smartphonů docela ztrácel. Abychom to uvedli na pravou míru, asijský výrobce totiž své štěstí zkoušel pouze v segmentu těch nejlevnějších přístrojů a brandovaný model 845, který byl vůbec prvním levným androidem v nabídce Vodafonu, ukazuje, že rozhodně ne neúspěšně.

Huawei se ale rozhodl, že nadále nebude svou identitu skrývat a své portfolio novinek nabídne na vybraných trzích přímo pod svým jménem. První várka sestává z dvojice smartphonů, z nichž jeden cílí opět do nižší třídy, ovšem lépe vybavený Ideos X5 rozhodně má co nabídnout a výbavou může srovnatelným konkurentům pořádně zkomplikovat život.

Počáteční obavy pramenící z původu výrobce krátce po vybalení telefonu rychle vyprchaly a přístroj se ukázal být velmi dobrým společníkem. V cenové relaci kolem šesti tisíc korun jsme totiž z produkce zavedených výrobců zvyklí na smartphony střední třídy, které se vyznačují slabším hardwarem, v nejlepším případě HVGA displejem a řadou dalších kompromisů.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • příznivá cena
  • velký displej
  • výkonný hardware
  • dílenské zpracování
  • blesk (svítilna)

Proč nekoupit?

  • displej je špatně čitelný na slunci
  • slabší fotoaparát
  • Swype nepodporuje češtinu

Kdy?

  • V prodeji

Za kolik?

  • 6 200 Kč

Ne snad, že by Ideos byl zařízením s bezchybnou výbavou, ale ústupků je vzhledem k ceně až překvapivě málo. Pochvalu si zaslouží jemný velký displej, a také hardwarová výbava přístroje může soupeřit s telefony, které ještě zhruba před rokem obývaly trůn systému Google Android.

Recenzovaný telefon je první zkouškou výrobce prosadit se i mimo segment těch nejlevnějších smartphonů a zkušenosti ukazují, že jde o premiéru dosti povedenou. Huawei navíc neřekl poslední slovo a na předvánoční trh chystá další zajímavá zařízení, která byla k vidění na veletrhu v Singapuru.

Vzhled, konstrukce a zpracování

Ideos X5 je dalším ze záplavy dotykových smartphonů, u kterých velikost velkou měrou určuje úhlopříčka dotykového displeje. Nejinak tomu je zde, panel vytíná na čelní ploše drtivou část, boční okraje tak mají sotva půl centimetru. 

Horní a spodní hrana je poměrně zřetelně zaoblená, podobně jako některé Xperie od Sony Ericssonu. Nad displejem je telefonní reproduktor a dnes již nezbytná čidla: osvětlení a přiblížení, které vypíná displej při telefonování.

Myslelo se také na notifikační diodu, a není tak nutno neustále zapínat displej a kontrolovat, zda vás někdo nesháněl. Pokud LED nebliká, nic jste nepropásli.
Pod displejem je klasická sestava tlačítek ve složení: zpět, menu, domů a hledat. Jsou sice dotyková, jenže už nám to i přestává vadit. Navíc klasická mechanická tlačítka by možná designu i trochu uškodila.

Huawei Ideos X5
Huawei Ideos X5

Vzhled přístroje je elegantní a povedeným prvkem je obvodový rámeček, který poměrně zdařile imituje kov. Škoda jen, že výrobce displej nepotáhl oleofobním filmem, který eliminuje nasbírané otisky. Přední plocha je neustále upatlaná.

Huawei Ideos X5
Huawei Ideos X5

Zadní část krytu je ale vyhotovena z příjemného materiálu s měkčenou antibakteriální úpravou, kde otisky nejsou zdaleka tolik vidět. Z tohoto materiálu na horní hraně vyčnívá vypínací tlačítko a sluchátkový 3,5 mm jack, vlevo je to pak dvojtlačítko k regulaci hlasitosti, ať už během hovoru nebo systémových zvuků.

Huawei Ideos X5
Huawei Ideos X5

Nejdůležitějším prvkem zad telefonu je bezpochyby 5.0 MPix fotoaparát, jehož objektivu po pravé straně sekunduje blesk a systémový reproduktor. Kryt baterie pak obývá nápis with Google, který signalizuje, že jde o přístroj oficiálně posvěcený internetovým gigantem, což pro uživatele znamená kompletní balíček Google aplikací přímo v telefonu. Právě ten bychom u řady levných tabletů čínské výroby marně hledali.

Huawei Ideos X5
Huawei Ideos X5

Co se týká konstrukčního zpracování, nejsou obavy o kvalitu ani trochu na místě. Celý kryt telefonu je vyroben z velmi kvalitního plastu a jednotlivé díly této skládačky do sebe ukázkově zapadají, kryt baterie na svém místě drží bez viklání a konstrukce jako celek nevydá i při důkladnějším prohmatání ani hlásku.

Huawei Ideos X5
Huawei Ideos X5

Výtka ale směřuje k uchycení baterie, její vyjmutí z telefonu bylo u testovaného kousku opravdovým uměním. Jistému zlomení nehtů jsme předešli jen použitím menšího šroubováku, jehož pomocí šel akumulátor velmi snadno vyjmout.

Displej a ovládání

Displej novinky nás stejně jako dílenské zpracování příjemně překvapil. Je to kapacitní LCD TFT panel s úhlopříčkou 3,8" a rozlišením WVGA, tedy 480 x 800 bodů. To při dané diagonále vychází na 244 DPI (dots per inch), což znamená velmi pěknou kresbu bez znatelného rastru.

Displej je třeba oproti Sony Ericssonu Xperia Neo (3,7" WVGA) stejně vysoký, ale je citelně širší, v tomto ohledu je samozřejmě znát každý milimetr. Pro úplnost dodáváme, že je panel multidotykový a rozezná v jednom okamžiku dva dotyky, což pro plynulé zoomování na fotografii nebo webu bohatě stačí.

Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5

Mírným zklamáním je čitelnost na přímém slunci, kde Huawei za konkurencí zaostává, ani při nastaveném nejvyšším jasu totiž není snadné s telefonem pod přímým dopadem slunečních paprsků pracovat.

Huawei Ideos X5
Huawei Ideos X5

O kvartetu dotykových tlačítek již padla zmínka v předchozí kapitole. Delším stiskem tlačítka domů aktivujete nabídku nedávno spuštěných aplikací a jedním klepnutím přejdete do libovolné z nich. Tlačítko hledat pak pátrá po zadaném hesle právě v aplikaci, v níž se právě nacházíte. Každý dotek tlačítka je doprovázen vibrační odezvou. Přehmaty jsou díky na absence fyzické oddělení běžné, ale to je vlastnost drtivé většiny dnešních smartphonů.

Technická specifikace:

Procesor a paměť. Výdrž a výkon

Pracovat s X5kou je poměrně příjemná zkušenost, za kterou kromě velkého displeje telefon vděčí výkonným hardwarem. Pověstný gigahertz, který si cestu do chytrých telefonů našel již koncem roku 2009, to sice není, nicméně čipová sada Qualcomm MSM7230 s 800 MHz mikroprocesorem (45 nm výrobní proces) se rozhodně nemá zač stydět. Ostatně stejný použilo tchajwanské HTC u svého Desire Z. Procesoru sekunduje 512 MB operační paměti a grafická jednotka Adreno 205 s podporou OpenGL ES 2.0 i DirectDraw 3D Mobile.

Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5

Uvedená hardwarová sestava stačí plnit pokyny velmi rychle, škobrtnutí není při běžné práci znát a nemusíte se bát ani náročnějších her. Ideos X5 jsme tradičně podrobili sérii syntetických výkonnostních testů, jak dopadl v porovnání s dalšími smartphony napoví přiložená tabulka.

Název Huawei Ideos X5 (U8800)
Rozměry [mm]

62 × 120 × 11,4

Hmotnost [g] 130 g
Platforma Google Android 2.2.1
Procesor Qualcomm MSM7230, 800 MHz
RAM 512 MB
FlashROM 2 GB (na některých trzích i 4 GB verze)
Paměťový slot microSD (podpora SD 2.0)
Sítě Quadband GSM, Dualband UMTS
Data GPRS, EDGE, HSPA
Displej - rozlišení 480 × 800 pix
Displej - úhlopříčka 3,8" (96,5 mm)
Satelitní navigace ano
Wi-fi 802.11 b/g/n
Bluetooth verze 2.1, A2DP
Digitální fotoaparát 5.0 MPix, 720p videa, geo-tagging
Další akcelerometr, 3.5 mm audio jack, senzor přiblížení
Baterie 1 500 mAh
Zařízení Neocore [FPS] Linpack [MFLOPS] Quadrant [-]
LG Optimus 2X 78,6 36,45 2489
Sony Erisson Neo 48,4 26,94 1628
Samsung Galaxy S 56,2 13,51 1148
Huawei Ideos X5 44,7 27,518 1645
HTC Desire HD 59,8 30,41 1890

Uvedené hodnoty jsou průměrem pěti naměřených hodnot, ve všech případech platí: čím vyšší číslo, tím lepší výsledek.

S výkonem souvisí také výdrž, o kterou se stará akumulátor kapacity 1 500 mAh. To je vzhledem k hardwaru i displeji nadprůměrná hodnota, výdrž ale nakonec nijak nevybočuje z řady. Pokud budete X5ku využívat hlavně k volání, psaní zpráv a k občasnému vyřízení emailů, pak bude telefonu stačit dvouhodinová schůzka s nabíječkou a elektrickou zásuvkou co tři dny.

Huawei Ideos X5
Huawei Ideos X5

Pokud ale přidáte hodinu brouzdání po webu, stejný čas strávený aktivní konverzací na messengeru a trochu hudby, budete nabíjet každý den. Jiné schéma do příchodu efektivnější techniky ani nepřichází v úvahu.

K uložení uživatelských dat je připravena 2 GB vnitřní paměť, takže se časem nevyhnete investici alespoň do 8 GB microSD karty. Předinstalován je Google Android 2.2.1 a již dnes je jasné, že přijde upgrade na verzi Gingerbread. Oproti konkurenci, která systém často opatří svými nadstavbami, které jsou v některých případech (Sense od HTC) skutečně komplexní, je zde systém ve své čiré podobě bez jakýchkoli úprav.

Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5

V mřížce aplikací tak zaujme prostorový efekt, kdy jsou předešlé i následující "stránky" s aplikacemi uložené v ploše kolmé na displej a z ní při rolování vystupují. Totéž jsme pozorovali u Nexus S, prvním telefonem s čistým Gingebread. Důležitou a příjemnou zprávou je, že je telefon plně lokalizován do češtiny.

Telefonování a textová komunikace

Telefonní aplikace se řídí pravidly čistého Androidu, v horní části tak nabízí čtyři záložky (telefon, hovory, kontakty a oblíbené), zbytek plochy uzmula numerická klávesnice s obřími tlačítky, samozřejmostí je černošedé grafické pojetí.

Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5

Při telefonování oceníte, že se přiblížením telefonu k hlavě automaticky vypíná displej a nehrozí tak nechtěné stisknutí virtuálního tlačítka. Příjem signálu byl bez problému, zvuk z reproduktoru čistý a nezlobil ani mikrofon. Naopak telefonní klávesnice při manuální zadávání čísel nenabízí jména z telefonního seznamu, což bývá samozřejmost.

Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5

K textové komunikaci Ideos X5 nabízí hned tři způsoby zadávání, tedy přesněji klávesnic. Kromě běžné QWERTY klávesnice integrované v systému zaujme TouchPal a zejména Swype.

Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5

První jmenovaná u finálních vzorků nahradila klávesnici Huawei IME, která nabízela čínské znaky. TouchPal ovšem boduje českým našeptávačem. Výslovně nás potěšila přítomnost oblíbené  klávesnice Swype, to ovšem pouze do okamžiku, kdy se zjistilo, že český slovník není a zřejmě ani nebude.

Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5

Největší výhoda Swype v podobě zadávání textů přejížděním po jednotlivých písmenech je tak při psaní českých slov nepoužitelná. To je veliká škoda, jelikož na virtuální klávesnici není rychlejší metody psaní textu.

Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5

Psaní je díky širokému displeji pohodlné i v režimu portrét, po přetočení telefonu o 90 stupňů se míra komfortu ještě zvýší. Z použitého systému plyne plná podpora synchronizace s Exchange účty, pracovat samozřejmě můžete i s účty běžných poskytovatelů na POP3/IMAP serverech.

Konektivita

Možnosti jsou v tomto ohledu prakticky stejné jako u ostatních telefonů se systémem od Google. Nabízí se tedy prověřená cesta, kdy telefon s počítačem propojíte pomocí USB kabelu a následně jedním klepnutím můžete aktivovat režim mass storage a spravovat tak obsah jak vnitřní paměti, tak i microSD karty.
Zajímavá je ale skutečnost, že se po připojení telefon hlásí jako virtuální DVD mechanika, která obsahuje důležité ADB ovladače, jejichž správná instalace dá leckdy zabrat. Huawei ale tímto vše podstatně usnadňuje.

Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5

Wi-fi jsme otestovali na několika hotspotech ve městě i domácí síti. Citlivost byla srovnatelná s prvním Galaxy S nebo iPhonem 3G, ze stejné pozice telefony viděly stejné přístupové body, mírně horší měl Huawei míru signálu.

Potěší možnost použít telefon jako wi-fi hotspot a ideálně 3G konektivitu poskytnout dalším telefonům, tabletům nebo notebooku. K prohlížení webu je připraven vestavěný prohlížeč od Google, opět ale doporučujeme pro brouzdání v místech bez 3G pokrytí, ale také k šetření baterie, instalaci nějaké úspornější varianty, ideálně Opery Mini. Vestavěný prohlížeč je navíc při skrolování stránkou pomalý, podporuje ale Flash pro zobrazení dynamických prvků.

Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5

Bluetooth ve verzi 2.1 lze použít jednak k transferu menších souborů mezi telefony nebo počítačem a nebo k poslechu hudby na bezdrátových sluchátkách. Stejně tak využití najde také při telefonování za volantem, vůz ale musí být patřičně vybaven.

Multimedia a GPS

V tomto ohledu nabízí novinka tradiční přehrávač hudby, který bude většině uživatelů bohatě stačit. To se ovšem nedá říci o přehrávači videa, který zvládne H.263, H.264, MP4 a WMV, ale bohužel nikoli oblíbené DivX/XviD.

Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5
Displej Huawei Ideos X5

Pro tento účel doporučujeme instalaci výborného Rock Player, který si krom těchto koncovek poradí i s externími titulky. Stačí přitom dodržet jednoduché pravidlo, a sice pojmenovat je stejně jako samotný film.

V tomto přehrávači neměla X5ka problém přehrát dvouhodinový film s poměrně vysokým datovým tokem 1100 kbps. Škoda, že chybí microHDMI konektor, ten se v blízkosti velké televize a příslušného kabelu neztratí.

Huawei Ideos X5
Huawei Ideos X5

Fotoaparát se chlubí CMOS snímačem s pěti miliony buněk, kterýžto počet definuje také maximální velikost zachycené scény. Můžete zvolit ale i nižší rozlišení až po VGA. Kvalita snímku nepotěší, přinejlepším průměr. To se týká také schopnosti zachytit objekty velmi blízké objektivu (makro). Opět chybí spoušť foťáku, vše tedy probíhá přes dotykový displej, ostření je trochu zdlouhavé.

Pořízené snímky:

Fotogragie pořízená telefonem Huawei Ideos X5
Fotogragie pořízená telefonem Huawei Ideos X5
Fotogragie pořízená telefonem Huawei Ideos X5
Fotogragie pořízená telefonem Huawei Ideos X5

Údaj o pořizování HD videí svádí k urychlenému přepnutí z režimu focení do videokamery, ovšem jakmile si výsledný výtvor prohlédnete na PC, nadšení vezme za své. Rozlišení je sice 1 280 x 720 bodů, ale výsledný dojem kazí ani ne 20 snímků/s.

Je-li něco kromě brouzdání po webu, hraní her nebo přehrávání nových dílů oblíbeného seriálu velkým žroutem baterie, je to navigace. Ale proč rychlý telefon s pěkným displejem jako je Ideos X5 jako navigátora v neznámých místech nevyužít?

Huawei Ideos X5
Huawei Ideos X5

Během testování jsme zkusili navigaci Sygic a trochu mluvnější Navigon. Obě aplikace se ve službách novinky osvědčily, zaměření pozice bylo otázkou asi půl minuty, potíže s její ztrátou během jízdy nenastaly.

Netřeba připomínat, že ke komfortní navigaci nutno dokoupit stojan i nabíječku, ani jedno v balení nenajdete, ovšem to je případ drtivé většiny telefonů.

Konkurence

Desire S (v prodeji, 9 500 Kč)

HTC Desire S navazuje na oblíbený model HTC Desire. Stávající uživatelé nemusí tesknit, že by jejich draze zakoupený mobil byl k ničemu. Desire S totiž nepřináší zásadní vylepšení. Stejný je takt procesoru, rozlišení i úhlopříčka displeje.

HTC Desire (v prodeji, 8 000 Kč)

HTC Desire je stále zajímavou volbou,aktuálně využívá Android verze 2.2 (verze 2.3 není dostupná OTA). O rychlý chod se stará gigahertzový procesor Snapdragon, 576 MB RAM paměti a 512 MB ROM. Fotoaparát telefonu nabízí rozlišení 5 megapixelů, včetně funkce automatického ostření.

Sony Ericsson Xperia Neo  (v prodeji, 8 500 Kč)

Sony Ericsson Xperia Neo s operačním systémem Android zaujme spojením osmimegapixelového fotoaparátu se schopností natáčet HD video s HDMI portem. U fotoaparátu nechybí funkce automatického ostření a LED blesku.

Nejčtenější

Fotografické čipy Samsung ISOCELL
Už nebudou vykukovat. Samsung představil mobilní foťáky Isocell

Špičkové chytré telefony mnohým nahradí digitální kompakt. Z fotografických čipů pro smartphony se tak stává zajímavý segment a Samsung patří i v tomto směru...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhony 8 nejdou na odbyt. Lépe se prodávají i loňské modely

O nové iPhony 8 není ve Spojených státech velký zájem. Dokonce se lépe prodává rok starý iPhone, který výrobce s nástupem modelu 8 zlevnil.  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Další z rubriky

Honor 9i
Špičkový huawei se čtyřmi foťáky má stát jen devět tisíc korun

Řada Mate 10 bude mít premiéru v pondělí 16. října. Obsahovat má tři modely, kdy ten nejlepší má stát přes 30 tisíc korun. Naopak ten základní s přídomkem Lite...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.