Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

2015 byl rok závisláků. Mobily nám sebraly 2x více času než předtím

  • 1
Analytici ze serveru Flurry společně s internetovým vyhledavačem Yahoo publikovali závěry průzkumu používání mobilních telefonů za rok 2015. Ukázalo se, že v loňském roce jsme zase mobilům a tabletům věnovali ještě více času než v předchozích letech.

Podle posledního průzkumu serveru Flurry se celý svět stále více přikovává k obrazovkám mobilů a tabletů. Tento výzkum porovnával každý měsíc sebraná data z více než 2 miliard mobilních zařízení. Zaměřil se jak na rozměrový typ používaného zařízení, tak na typ aplikací, které jsme na něm používali.

Celkový dvojnásobek v nárůstu používání platí pouze v mobilních zařízeních jako celku, jednotlivé kategorie však nabídnou daleko zajímavější čísla. Předně rok 2015 zaznamenal masivní nárůst používání „phabletů“, tedy zařízení s úhlopříčkou displeje větší než pět palců a menší než sedm. Ty jsme v roce 2015 používali dokonce 4x častěji (o 334 %) než v předchozím roce.

Nárůst v používání středně velkých telefonů je téměř dvojnásobný (o 85 % více než v předchozím roce), naopak malé telefony zaznamenaly jen velice malý nárůst (8 %). Malé tablety jsme používali o 81 % častěji, velké o 26 % častěji. Všechna výše zmíněná čísla tak v průměru udávají, že jsme mobilní zařízení používali o 117 % (více než 2x) častěji než v roce 2014.

Výzkum se dále zaměřil na dobu používání konkrétních aplikací. Nejpoužívanější skupinou byly personalizační nástroje, tedy zejména vlastní zamykací obrazovky nebo klávesnice se smajlíky Emoji. Čas, který jsme s nimi strávili, narostl více než 4x oproti roku 2014. Více než dvakrát častěji jsme také během loňského roku používali zpravodajské aplikace a také nástroje pro usnadnění fungování zařízení.

Menší než dvojnásobný nárůst zaznamenaly i aplikace s lifestylovými tématy, satelitní navigace, sportovní aplikace, hudba nebo sociální sítě. Překvapivě jedinou kategorií, která se oproti roku 2014 používala méně častěji, byť o pouhý jeden procentní bod, byly hry.