Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potvrzeno: Od ledna je ADSL o 250 Kč levnější, ale jen někde

  16:00aktualizováno  16:00
Telefónica O2 zveřejnila velkoobchodní nabídku na testovací provoz ADSL bez hlasového paušálu. Zatím ale pouze ve vybraných lokalitách. Od ledna tak mohou ušetřit někteří uživatelé ADSL více než 200 Kč měsíčně.

Univerzal | foto: Profimedia.cz

Jak informoval Mobil.cz již v minulém týdnu (více zde), Telefónica O2 se konečně rozhodla nabídnout uživatelům ADSL bez nutnosti platit paušál za hlasový tarif na pevné lince (tzv. naked ADSL). Dnes došlo k námi avizovanému zveřejnění velkoobchodní nabídky. Počátkem roku mohou koncoví zákazníci očekávat první ceníky od alternativních operátorů, později pak nabídku samotného operátora O2. Vše ale záleží na vyhodnocení pilotního provozu.

Také konečná cena odpovídá našim původním předpokladům. V rámci velkoobchodní nabídky činí cena za 8Mb/s ADSL linku 580 Kč včetně DPH, cena pro koncového zákazníka se ale zřejmě nebude nijak zásadně lišit. Oproti současné nejlevnější nabídce O2 to znamená úsporu více než 250 Kč. Bohužel testovací provoz se týká jen 10 lokalit (Havířov, Jablonec nad Nisou, Kladno, Mělník, Opava, Prostějov, Říčany, Šumperk, Tábor a Třebíč).

V současné době nabízí Telefónica O2 připojení přes ADSL rychlostí 8 Mb/s za 475 Kč, k tomu je ale nutné platit paušál za hlasový tarif pro pevnou linku. Nejlevnější variantou je O2 Mini, které ve spojení s ADSL stojí 356 Kč. Mimo jiné, právě z rozdílu mezi O2 Mini s ADSL a bez něj (237 Kč) se dalo usuzovat na přibližné fixní náklady spojené s ADSL linkou.

Zveřejněná velkoobchodní nabídka tomu odpovídá – zákazník, který nechce platit paušál za hlasový tarif, si k ADSL připlatí něco přes 110 Kč, tedy zhruba tolik, kolik je rozdíl mezi variantami O2 Mini. Další možností je pořídit si balíček O2 Duo, ten je kombinací ADSL 8M a hlasového tarifu Volám Basic (300 minut měsíčně na volání na pevné linky zdarma) za 899 Kč měsíčně. Proti tomuto balíčku ušetří zákazník s naked ADSL přes 300 Kč.

O2 není první

K tomu, aby nabídlo ADSL bez hlasového paušálu za pevnou linku, vyzval O2 již počátkem roku Český telekomunikační úřad. Již před nějakou dobou přišli s nabídkou ADSL bez hlasového paušálu alternativní operátoři. Nabízejí ji ale pouze na vlastní infrastruktuře, takže dostupnost této služby je relativně omezená.

Nejdostupnější je zřejmě nabídka VOLNÝ Internet Extra, která pokrývá asi 40 % pevných linek v Česku. Volný nabízí tuto službu za 699 Kč s DPH. Oproti velkoobchodní nabídce O2 tedy zhruba o 120 Kč dráže. Lze ale očekávat, že pokud dojde k přeměně testovacího provozu ve standardní nabídku, cena poklesne. České radiokomunikace nabízejí ADSL připojení na své infrastruktuře bez volitelného hlasového paušálu za 469 Kč měsíčně. To znamená o více než 100 Kč levnější než je velkoobchodní nabídka ADSL od O2. Dostupnost služby je ale poměrně omezená.

Omezená dostupnost je největším handicapem také pro internet přes rozvody kabelové televize. Ten totiž zůstává stále výrazně levnější – připojení rychlostí 10 Mb/s přijde u UPC na 490 Kč. I oproti velkoobchodní nabídce O2 tak zákazník ušetří 90 Kč. Přitom kabelové rozvody jsou na pevné telefonní síti zcela nezávislé, takže pevnou linku lze zrušit úplně a kabeloví operátoři v drtivé většině nevyžadují žádné dodatečné paušály. Bohužel rozvody kabelových televizí jsou dostupné prakticky výhradně na větších sídlištích, takže je může využívat jen část domácností.

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Vodafone se v Česku pochlubil 5G sítí. Rychlosti jsou závratné

Veřejný test 5G sítí operátora Vodafone během filmového festivalu v Karlových...

Až 1,8 Gbit/s dokázala v prvním veřejném testu přenášet 5G síť Vodafonu. V praxi je však ještě důležitější nízká...

Banka si vás může proklepnout u operátora. Ptejte se, jak vás ohodnotil

Ilustrační snímek

Banky kromě obvyklých způsobů ověření bonity žadatele využívají nově i hodnocení TelcoScore. Vstupní data poskytují...

O2 půjčí 50 korun na měsíc, vezme si za to pětikorunu

O2 vrací službu Rezerva

Operátor vrací službu Rezerva, se kterou přišel poprvé na konci roku 2010. Potěší všechny zákazníky předplacených...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz