Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Potvrzeno: Od ledna je ADSL o 250 Kč levnější, ale jen někde

  16:00aktualizováno  16:00
Telefónica O2 zveřejnila velkoobchodní nabídku na testovací provoz ADSL bez hlasového paušálu. Zatím ale pouze ve vybraných lokalitách. Od ledna tak mohou ušetřit někteří uživatelé ADSL více než 200 Kč měsíčně.

Univerzal | foto: Profimedia.cz

Jak informoval Mobil.cz již v minulém týdnu (více zde), Telefónica O2 se konečně rozhodla nabídnout uživatelům ADSL bez nutnosti platit paušál za hlasový tarif na pevné lince (tzv. naked ADSL). Dnes došlo k námi avizovanému zveřejnění velkoobchodní nabídky. Počátkem roku mohou koncoví zákazníci očekávat první ceníky od alternativních operátorů, později pak nabídku samotného operátora O2. Vše ale záleží na vyhodnocení pilotního provozu.

Také konečná cena odpovídá našim původním předpokladům. V rámci velkoobchodní nabídky činí cena za 8Mb/s ADSL linku 580 Kč včetně DPH, cena pro koncového zákazníka se ale zřejmě nebude nijak zásadně lišit. Oproti současné nejlevnější nabídce O2 to znamená úsporu více než 250 Kč. Bohužel testovací provoz se týká jen 10 lokalit (Havířov, Jablonec nad Nisou, Kladno, Mělník, Opava, Prostějov, Říčany, Šumperk, Tábor a Třebíč).

V současné době nabízí Telefónica O2 připojení přes ADSL rychlostí 8 Mb/s za 475 Kč, k tomu je ale nutné platit paušál za hlasový tarif pro pevnou linku. Nejlevnější variantou je O2 Mini, které ve spojení s ADSL stojí 356 Kč. Mimo jiné, právě z rozdílu mezi O2 Mini s ADSL a bez něj (237 Kč) se dalo usuzovat na přibližné fixní náklady spojené s ADSL linkou.

Zveřejněná velkoobchodní nabídka tomu odpovídá – zákazník, který nechce platit paušál za hlasový tarif, si k ADSL připlatí něco přes 110 Kč, tedy zhruba tolik, kolik je rozdíl mezi variantami O2 Mini. Další možností je pořídit si balíček O2 Duo, ten je kombinací ADSL 8M a hlasového tarifu Volám Basic (300 minut měsíčně na volání na pevné linky zdarma) za 899 Kč měsíčně. Proti tomuto balíčku ušetří zákazník s naked ADSL přes 300 Kč.

O2 není první

K tomu, aby nabídlo ADSL bez hlasového paušálu za pevnou linku, vyzval O2 již počátkem roku Český telekomunikační úřad. Již před nějakou dobou přišli s nabídkou ADSL bez hlasového paušálu alternativní operátoři. Nabízejí ji ale pouze na vlastní infrastruktuře, takže dostupnost této služby je relativně omezená.

Nejdostupnější je zřejmě nabídka VOLNÝ Internet Extra, která pokrývá asi 40 % pevných linek v Česku. Volný nabízí tuto službu za 699 Kč s DPH. Oproti velkoobchodní nabídce O2 tedy zhruba o 120 Kč dráže. Lze ale očekávat, že pokud dojde k přeměně testovacího provozu ve standardní nabídku, cena poklesne. České radiokomunikace nabízejí ADSL připojení na své infrastruktuře bez volitelného hlasového paušálu za 469 Kč měsíčně. To znamená o více než 100 Kč levnější než je velkoobchodní nabídka ADSL od O2. Dostupnost služby je ale poměrně omezená.

Omezená dostupnost je největším handicapem také pro internet přes rozvody kabelové televize. Ten totiž zůstává stále výrazně levnější – připojení rychlostí 10 Mb/s přijde u UPC na 490 Kč. I oproti velkoobchodní nabídce O2 tak zákazník ušetří 90 Kč. Přitom kabelové rozvody jsou na pevné telefonní síti zcela nezávislé, takže pevnou linku lze zrušit úplně a kabeloví operátoři v drtivé většině nevyžadují žádné dodatečné paušály. Bohužel rozvody kabelových televizí jsou dostupné prakticky výhradně na větších sídlištích, takže je může využívat jen část domácností.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

T-Mobile výrazně zrychlil internet. Ceny starších tarifů zůstávají

T- Mobile.

T-Mobile od 1. února rozšířil tarifní nabídku pevného internetového připojení. Nově do ní zařadil tarif s přenosovou...

T-Mobile plánuje masivní výstavbu optických přípojek. Připojí milion bytů

Optický kabel

V současnosti má T-Mobile v Česku tisíce optických internetových přípojek, toto číslo by ovšem mělo v příštích letech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz