Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebuji nový Palm (?)

aktualizováno 
Svět PalmOS modelů je ve stálém pohybu. Kdy se vlastně vyplatí upgradovat starší model? Koupit či nekoupit nejnovější typ, nebo vám ještě postačí stávající model? Přinášíme polemické zamyšlení jednoho z našich externích redaktorů.

Před necelým rokem jsem koupil výhodně Palm m100 jako své první PDA. V záplavě nových modelů s barevnými displeji, velkou pamětí, kamerami, sloty na paměťové karty se můj m100 zdá jako naprosto zastaralý a nepoužitelný model. Z hlediska intuice a pocitů bych okamžitě sáhnul po Clié T665, případně po novém Palmu Tungsten T. Ale vyplatí se mi opravdu takováto investice z hlediska toho, jaké programy používám? Zkusím se nad tím zamyslet v následující úvaze. Jde o vysoce subjektivní hodnocení, budu probírat pouze aspekty, které jsou pro mě jako běžného uživatele důležité.

Pokud bych kupoval nový Palm, měl by mít určitě barevný displej (a to ne pasivní jako m130) a 16 MB RAM. Nemusím kameru a klávesnici (NR70V, Treo). V úvahu u mě přicházejí (prostě se mi líbí) Sony Clié T665 a Palm m515. Z hlediska technických možností bych určitě sáhnul po Clié, ovšem je nutno vzít v úvahu, že výrobek Sony stojí včetně DPH přes dvacet tisíc, Palm m515 se sežene už za 13 tisíc korun.

Co tedy získám s Palmem m515 oproti m100?

 • barevný displej se 65 k barvami, bohužel v rozlišení 160 x 160
 • slot na paměťové (a jiné) karty
 • paměť 16 MB
 • rychlejší procesor VZ 33 MHz
 • větší displej (m100 má rozměr 45 x 45 mm, m515 má 56 x 56 mm)
 • bohužel i menší výdrž na baterie

Co navíc ještě získám se Sony Clié T665?

 • HiRes rozlišení displeje 320 x 320
 • ještě rychlejší procesor Super VZ 66 MHz
 • MP3 přehrávač
 • Jog Dial (ale horší HW tlačítka)
 • polyfonické alarmy
 • bohužel ještě menší výdrž na baterie (záleží na tom, jakým způsobem s Palmem pracuji, ale i tak je doba práce na jedno nabití řádově v hodinách (Palm m100 vydrží při běžné práci na jednu sadu baterií několik týdnů !!! ))

Malá poznámka k HiRes: Rozlišení 320 x 320 bodů je určitě vynikající pro grafiku. Je také dobré pro zjemnění písma, takže je možné používat v programech typu office fonty písma. Co ale nechápu, je tvrzení někdy používané v recenzích, že se díky HiRes dostane na obrazovku více informací. V recenzích je to někdy dokládáno screenshotem z tabulkového procesoru, kolik se tam vejde řádek a sloupců. Tyto screenshoty pak bývají v článku ve dvojnásobné velikosti oproti obrazovkám s rozlišením 160 x 160. Jak efektní! Jenže jako by autor opomněl, že fyzický rozměr displejů je (skoro) stejný! Na displej s rozlišením 320 x 320 se vejde několikrát více informací než na displej 160 x 160 pouze za předpokladu, že se odpovídajícím způsobem zmenší i písmo (což díky zjemnění písma je možné, ale pouze "o něco" a ne "několikrát")!

Jaký konkrétní dopad to bude mít na aplikace, které používám?

Nejdříve přehled oblíbených aplikací (které byly pokud možno zadarmo a které se mi do m100 vešly):

Kategorie Program
Čeština GNU-czech
Launcher Launcher III   
PIM HotDate
  Anniversary
DOC reader CSpotRun
Tabulky MiniCalc
E-mail eMail
Internet Plucker
Finance Ma Tirelire
  Holiday Debts
Nákupy HandyShopper
Kalkulačka SC-103PC
Hodiny BigClock
Jízdní řády Fahrplan
Auto FuelLog
Astro Planetarium
  Earth&Sun
Hry MineHunt
  PocketChess
  MasterMind
  Memorix

Které aplikace dostanou díky možnostem lepších Palmů novou kvalitu:

 • Planetarium - určitě mu hodně pomůže barva, HiRes rozlišení i rychlejší procesor.
 • MiniCalc - využije barvu, HiRes a rychlejší procesor (pro tabulky i grafy).
 • Handy Shopper - dobré bude odlišení řádků barvou a barevné ikonky.
 • FuelLog - dobré bude barevné zobrazení grafu spotřeby benzínu, ale obešel bych se i bez toho.
 • SC-103P - barva vylepší vzhled kalkulačky, ale není to akutní.

Novým PDA bych si pomohl hlavně u prvních dvou uvedených aplikací. Bylo by dobré použít Sony, kde se využije vyšší rozlišení displeje. Zdálo by se, že většině mnou používaných současných aplikací nový handheld moc nepomůže. Je třeba ale vzít v úvahu, že o mnoho lépe se kouká na černé písmo na bílém pozadí, než na monochromatický displej. Též písmo v rozlišení 320 x 320 je o dost vzhlednější. V neposlední řadě je nutné vzít v úvahu, že jak m515, tak T665 mají fyzicky větší rozměr displeje. Sice by někdo mohl říci, že je to "pouhých" pár milimetrů, ale je to znát.

Některým programům (Earth&Sun) jsou schopnosti nových PDA k ničemu, protože jejich vývoj byl již před několika lety ukončen. Zrovna u zmíněného programu je to dost velká škoda.

Musím podotknout (jak je vidět z výše uvedeného seznamu), že nejsem hráč her. Hry mě nepřitahují, nebaví, nikdy jsem je nehrál ani na PC, a když už něco, mojí nejoblíbenější hrou je Hledání min :-). Pokud bych propadl kouzlu her, předpokládám, že tou správnou volbou by bylo Clié T665.

Jaké další programy bych chtěl vyzkoušet a jaké vlastnosti nových PDA k tomu potřebuji?

Na Palmu m100 nejdou reálně provozovat (paměť, barva) programy, které mě lákají a které by měly být součástí dobře vybaveného Palmu:

 • lepší diář - chtěl bych vyzkoušet Date Bk5. Myslím, že u složitějšího diáře je barva nutností. Program zabere 600 kB, což je pro m100 docela přepych.
 • prohlížeč obrázků - nějaký program pro prohlížení obrázků je dnes součástí dodávky nových Palmů i Sony, existují i freeware produkty. Barva je určitě nutností, HiRes bude také vynikající. Určitě přijde vhod ukládání na paměťovou kartu.
 • slovník - jasný favorit: Lingea Lexicon (1490 Kč, zabírá 3-7 MB RAM v závislosti na typu instalace). V případě používání tohoto produktu bych řekl, že je 16 MB RAM nutností (pokud chci mít v PDA ještě něco dalšího).
 • mapy - zde je situace složitější. Je samozřejmě možné dostat do Palmu mapu ve formě obrázku (a to téměř v libovolném rozlišení). Chybí mi však produkt, který by měl nad obrázkem nějakou funkčnost (třeba vyhledávání objektů). Něco jako mapy od PJ Softu na PC.
 • office - Documents To Go se dnes dodává s nově prodanými Palmy i Sony. Určitě se využije HiRes, které zjemní písmo a umožní smysluplné použití fontů písma.

Závěry

 • Jsem trochu na rozpacích. Barevný displej, HiRes, rychlejší procesor, větší paměť... Hezké. V současné době lze výprodejový Palm m105 (8 MB RAM koupit za 4000 Kč). A opravdu mi Palm m515 (cca 13 000 Kč) přinese 3x větší užitnou hodnotu (Clié T655 5x větší)? Asi ne. Ale tahle to asi hodnotit nelze. Pokud si člověk vezme do ruky dokonalé (téměř) Clié T665, asi takto nepřemýšlí. A občas je nutné si udělat drobnou radost ... :-))
 • Mrzí mě české ceny handheldů Sony. Zatímco u Palmu m515 při dolarovém přepočtu vychází jeden dolar pod 40 Kč (záleží na prodejci), u Sony Clié T665 je to více než 50 Kč. Škoda.
 • Proč jsem do svých úvah nezačlenil i nový Tungsten T (vycházím z dostupných informací, kterých zatím není mnoho)?
  • Je příliš nový. Hlavně z hlediska operačního systému. Není jasné, jak na něm poběží mé oblíbené aplikace, nebo kdy budou jejich verze pro OS5.
  • Je nutné si položit otázku, jako výrazně novou kvalitu přinese oproti T665. Nic moc mě nenapadá. Snad jen integrovaný BlueTooth a hlasový záznamník. Píše se i o slušné výdrži baterie (ale to je nutné brát s rezervou a počkat na praktické zkušenosti).
  • Jinak mě dost zklamal. Stále čtvercový displej. Proč nemá virtuální Grafitti? Myslím, že možnost požít plochu Grafitti pro běžnou práci by byla vynikající. A to nemyslím jen obrázky, ale hlavně mě napadá tabulkový procesor, kde je malá plocha displeje velmi omezující a každý milimetr plochy displeje je velmi cenný (zastávám názor, že ideální rozměr využitelné plochy displeje je cca 60 x 80 mm s možností přepnutí na šířku). K čemu je mi lepší procesor, když multimediální schopnosti jsou na úrovni T665 (MP3, obrázky). Nevěděl jsem, jestli mám věřit vlastním očí, když jsem si přečetl, že SW pro přehrávání MP3 a sluchátka je nutné dokoupit. To si snad dělají u Palmu srandu :-((. A to už vůbec nepíšu o "drobnostech", jako je třeba chybějící Jog Dial.
  • Můj první dojem je tedy (zvlášť s ohledem na cenu) spíše negativní. Ale možná je to jen důsledek přehnaných očekávání.
 • Úplně z jiného soudku. Protože nejsem úplně oddaný platformě Palmu, docela mě začínají oslovovat zvěsti o levných Pocket PC handheldech. Pokud Dell hodí na trh slušné PDA (za avizované ceny $199 a $299), bude situace zajímavější. Už třeba jen  proto, že je dobré si srovnání platforem vyzkoušet na vlastní kůži a nespoléhat se na názory recenzentů, kteří nemusí být vždy úplně objektivní.

 

Nejčtenější

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Ilustrační snímek
Pražské metro pokryla wi-fi síť. Zatím pouze v šesti stanicích

V šesti stanicích metra spustil Pražský dopravní podnik (DPP) připojení k internetu prostřednictvím wi-fi. Cestující tak získají nejen přístup k dopravním...  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Další z rubriky

Portfolio smartphonů Samsung
Viděli jste všechny letošní samsungy pohromadě? Prohlédněte si je

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

Xiaomi Mi 6
Tato lahůdka mezi výkonnými smartphony stojí 12 tisíc, má to ale háček

Na českém trhu se objevil zajímavý supersmartphone od čínského Xiaomi. Za 12 tisíc nabídne bohatou výbavu, která se dá srovnat s nejvýkonnějšími telefony...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.