Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebujete odblokovat Nokii? Zkuste to sami.

aktualizováno 
Některé mobilní telefony Nokia lze odblokovat velmi jednouchým způsobem. Poslouží k tomu kabel s programem staženým z internetu nebo jednoduchý klip, který připojíte na systémový konektor telefonu.
Jistě mnozí z vás již někdy narazili na problém s blokovaným telefonem, který nelze použít v jiné síti než v té, od jejíhož operátora byl koupen. Pokud jste na tento problém narazili u některých Nokií, dost možná si můžete pomoci sami.

Hlavním omezujícím kritériem pro použití níže popsaných metod je verze firmwaru u vašeho telefonu. Jestliže máte Nokii 5110 s verzí softwaru do 5.26, 3210 do verze 5.01, 6110 do verze 5.48 nebo Nokii 6150 do verze 5.22, můžete některou z nich aplikovat. Metody fungují i s telefony Nokia 7110, avšak nění přesně jasné, se kterými verzemi firmwaru. Jestliže však použijete tento postup pro odblokování telefonu s novějšími verzemi, telefon nepoškodíte, pouze se jej nepodaří odblokovat. V těchto případech je nutno provést modifikaci obsahu FLASH/EEPROM flasherem, který je již znatelně složitější.

Princip odblokování vychází z možnosti editace vnitřní konfigurační EEPROM telefonu pomocí příkazů sběrnice M-BUS. Jejich pomocí lze procesoru v telefonu přikázat přepsání těch míst v paměti EEPROM, která představují zámky. V Nokiích jsou tyto zámky čtyři. Bývají zamčeny různými způsoby, které se liší podle toho, jak si příslušný operátor přál telefon uzamknout. Program v počítači nebo klipu pošle do telefonu posloupnost bajtů, která způsobí odblokování. Avšak v tomto případě se nejedná o standardní způsob odemykání zámků. Jde stále o příkazy pro editování obsahu paměti, které aplikované na těch správných adresách způsobí odblokování telefonu. Nokia se proti tomuto typu zásahu do obsahu paměti brání v novějších verzích firmware, ve kterých programově hlídá editaci této části konfigurační EEPROM, a nepovolí ji "jen tak jednoduše" přepsat.

Pro vlastní odblokování můžeme použít buď klip s mikrokontrolérem Microchip PIC16F84, nebo kabel M-BUS s programem, např. NokiaAll, který je součástí dokumentace ke stažení v odkazu na konci článku.

Kabel realizuje rozdělení obousměrné komunikace po M-BUSu z a do vysílací i přijímací linky sériového portu, z jehož řídících signálů je současně přes stabilizátor 78L05 napájen. Invertor použijte v provedení HC(T). Zapojení je převzato z internetu, při našich zkouškách kabel fungoval bez problémů i s notebookem, jehož výstupní proud ze sériové linky, kterým byl napájen, nebyl velký. Po propojení počítače a zapnutého telefonu prostě klikěte na button "UNLOCK" a uvidíte, zda se zámky otevřou. Verzi firmware telefonů Nokia zjistíte pomocí kombinace *#0000#. U novějších verzí je třeba mít vloženu SIM kartu, kterou telefon akceptuje.

Klip je také velmi jednoduchý. Mikrokontrolér PIC pracuje s hodinovým kmitočtem 4MHz a zakázaným watchdogem v režimu XT, obsah jeho programové paměti je v archivu. M-BUS je realizován linkou RA2. Běžící naprogramovaný PIC připojíme k M-BUSu zapnutého telefonu. Odblokování je provedeno přibližně po osmi vteřinách.

Nakonec přikládáme odkaz na archiv se schématy kabelu M-BUS, odblokovávacího klipu, programem NokiaAll a řídícím programem pro PIC16x84. Současně upozorňjeme, že vše, co děláte, činíte tak na vlastní nebezpečí.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz