Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebujete licenci k provozování Wi-Fi sítě?

aktualizováno 
Jaké jsou pravidla telekomunikačního regulátora pro Wi-Fi sítě? Co může a co nemůže vyzařovat vaše anténa? Jaké jsou problémy s novými sítěmi v již zasíťovaném městě?

V rámci našeho seriálu o stavění Wi-Fi sítí jsme se dostali už hodně daleko. Jedno jsme ale ještě nezpracovali. Tím je skoro to nejdůležitější. Jaké jsou limity pro provozování komunitní sítě? Určuje je regulační úřad pro telekomunikace Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který i dohlíží na to, aby byly dodržovány.

O co vlastně jde?

V pásmu 2,4 GHz (2400,0 – 2483,5 MHz) pracují mimo jiné i sítě WiFi založené na standardu IEEE 802.11. Dále toto pásmo využívá technologie bluetooth a využívá se i pro připojení k internetu. Provoz v tomto pásmu upravuje generální licence (GL 12/R/2000), která stanovuje několik omezujících podmínek.

Zařízení musí být homologováno. Maximální vyzářený výkon může být 100 mW a zařízení nesmí používat přídavné zesilovače. Tato omezení jsou stanovena proto, že v tomto pásmu může provozovat zařízení každý, kdo splňuje podmínky; žádné poplatky se platit nemusí, ani nemusíte zařízení nikam přihlašovat. Toto rozhodnutí je plně v souladu s regulačními normami ETSI, platnými ve většině evropských zemí. Znamená to, že v tomto pásmu lze bez přihlášení a bez placení provozních poplatků provozovat zařízení, které byly rozhodnutím ČTÚ schváleny pro provoz v České republice.

Jak velký výkon je ještě povolený?

Generální licence definuje toto kmitočtové pásmo v rozmezí 2400-2483 MHz. Celkový vyzářený výkon EIRP (Eqivalent Isotropic Radiated Power ) jednoho zařízení je omezen na 100 mW. EIRP lze zjednodušeně vypočítat:

EIRP = výstupní výkon karty + zisk externí antény - útlum anténního kabelu (vše vyjádřeno v jednotkách dBm).

Například tedy zkusme kartu ORINOCO. Výkon karty je 15 dBm (8 dBm u modifikace Fixed Turbo). Pokud použijeme standardní kartu, anténní kabel o útlumu 2 dB a všesměrovou Omni anténu 7 dBi, jsme na povolené hranici 100 mW (v logaritmických jednotkách 20 dBm): 20 dBm = 15 dBm + 7 dBi - 2 dBm

Licence povoluje práci zařízení s modulací DSSS (ORiNOCO a produkty dalších výrobců) a FHSS (WaveAccess a produkty dalších výrobců). Pokud se vyskytne vzájemné rušení dvou provozovatelů, mělo by se odstranit vzájemnou dohodou.

Pokud tomu brání některé okolnosti, kroky k odstranění rušení je povinen provést ten provozovatel, který provoz svého zařízení zahájil jako poslední. ČTÚ je oprávněn provádět kontroly parametrů a zařízení všech provozovatelů zařízení v pásmu 2,4 GHz na území České republiky. A také tak činí.

Orientační tabulka pro určení vyzářeného výkonu

30 dBm 27 dBm 24 dBm 21 dBm 18 dBm 15 dBm 12 dBm
1 W 0,5 W

0,25 W

0,125 W 0,0625 W 0,03125 W 0,0156 W

 

Rušíš, ruším, rušíme

Největším problémem provozu v pásmu 2,4 GHz je vzájemné rušení jednotlivých zařízení. Právě proto je stanoven maximální vysílací výkon 100 mW. Podle znění licence Český telekomunikační úřad nezasahuje do sporů mezi vzájemně se rušícími provozovateli zařízení – ti si musí vyřešit problémy mezi sebou dohodou. ČTÚ může pouze udělit pokuty těm, kdo porušují licenci.

Současná praxe je taková, že v oblastech, kde je už hustě zasíťováno, jako je třeba v hlavním městě, funguje komunikace mezi provozovateli komerčních a komunitních sítí. Základ je v komunikaci a ve férovém jednání.

Před dvěma lety se při měření v Praze a středních Čechách ukázalo, že až 80 % z měřených zařízení nesplňuje podmínku vysílacího výkonu – v některých případech vysílala zařízení až stonásobně větším výkonem, než povoluje licence.

Zástupce ČTÚ nám prozradil, že spousta poskytovatelů internetu totiž využívá pásmo 2,4 GHz namísto dražších licencovaných pásem – a samozřejmě vysílá na velké vzdálenosti velkým výkonem. Problémy se rozhodně netýkají kancelářských nebo domácích WiFi sítí, protože ty pracují s opravdu malým výkonem.

Měření samozřejmě stále pokračují – cílem Českého telekomunikačního úřadu je přinutit provozovatele veškerých služeb v tomto pásmu, aby dodržovali podmínky stanovené generální licencí.

Od začátku roku 2003 provedl ČTÚ 99 kontrol, včetně šetření případů vzájemného rušení. Dodržení předepsaných parametrů se týkalo 82 kontrol a porušení podmínek generální licence bylo zjištěno v 53 případech, tj. v 65 procentech. V některých případech bývá zjištěno až stonásobné překročení povolených hodnot.

"S provozovateli telekomunikačních zařízení a sítí, kteří porušují ustanovení zákona, podmínky generálních licencí nebo podmínky vydaných rozhodnutí ČTÚ, je vedeno správní  řízení. V současné době je průměrná pokuta za porušení podmínek GL-12 ukládána ve výši 50 000,- Kč," řekl nám předseda ČTÚ David Stádník.

Kdy musíte mít licenci?

Kromě výkonu svých antén si taky dávejte pozor, jak svou síť provozujete. Jestliže chcete poskytováním internetu vydělávat, bude asi lepší, když se budete řídit postupem zveřejněným na stránkách ČTÚ. Licenci potřebujete v případě, že provozujete vlastní, veřejně přístupnou, síťovou infrastrukturu. A navíc za peníze. Jste provozovatel veřejné telekomunikační sítě (VTS).

To platí i pro ISM pásmo a pro Wi-Fi. Každý provozovatel VTS pak musí mít licenci, kde prokazuje svoji způsobilost  síť provozovat. Licence stojí  100 000 Kč a získat ji mohou pouze právnické osoby. Nepodceňte tento krok, protože sazby pro ty, co nemají licenci, se mohou vyšplhat až k pěti milionům.

 Co si myslíte o limitech ČTÚ?

Autor:
Nejčtenější

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Další z rubriky

Google koupil Apple za 9 miliard dolarů?
Svět se nestačil divit. Google koupil Apple, psaly burzovní zprávy

O menší šok na burze se postaral známý akciový index světa, Dow Jones. Omylem totiž vydal falešnou zprávu, že firma Google koupila za směšných 9 miliard dolarů...  celý článek

Nahradí otisky prstů skener obličeje?
Měla to být největší inovace roku, ale nezvládl ji ani Apple

Dlouhé měsíce se o ní mluvilo, měl ji mít Samsung S8, pak to měla být klíčová vlastnost nového iPhonu. Jestliže výrobci už umí displeje zahnout a roztáhnout...  celý článek

Pixel 2 fotoaparát
iPhone 8 už nemá nejlepší foťák. Prvenství mu vydrželo jen několik dnů

Jen několik dní se ohřál Apple iPhone 8 Plus na trůnu nejlepšího fotomobilu podle testů organizace DxO Mark. V žebříčku mobilních telefonů se mu totiž shodným...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.