Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Postavte si ke své Nokii kabel DLR-3

aktualizováno 
Potřebujete svoji Nokii 6210/7110 používat k datovým přenosům? Pokusili jsme se postavit na základě zdroje z Internetu kabel pro mód DLR-3 a přinášíme vám naše zkušenosti.

Mobilní telefony Nokia 7110/6210 je možno přepnout do módu DLR-3, v němž mobilní telefon akceptuje AT příkazy na datové lince FBUS, při nastavení sériové komunikace na rychlost 19200bps a vyšší, s protokolem přenosu 8,n,1. V tomto módu jsou podporovány i signály DCD, CTS, RTS a DTR. Při stavbě jsme využili informací Adriana Dabrowského.

Přepnutí telefonu do módu DLR-3

Chceme-li telefon přepnout do módu DLR-3, je třeba propojit na jeho spodním konektoru pin č. 3 (XMIC) s pinem č. 9 (GND) přes odpor 15k. Telefon potom připojí napájecí napětí na pin č. 4 (SIG-GROUND). Nokia 7110 3,3V, Nokia 6210 2,8V. Nyní telefon vysílá rámce M-BUS do mikroprocesoru PIC, který je součástí kabelu. Neobdrží-li odpověď, odpojí napájení a za cca 500ms tuto proceduru opakuje. V módu DLR-3 telefon akceptuje AT příkazy. Hodnotu odporu byste měli dodržet, změní-li se jeho hodnota na 1k5, telefon indikuje připojení headsetu.

Komunikace na datové lince M-BUS

Po celou dobu připojení kabelu k telefonu probíhá komunikace na M-BUSu. Zde jsou M-BUS rámce vysílané z telefonu a očekávané odpovědi:

telefon vysílá:

1f 48 00 4e 00 02 01 02 xx yy , nebo
1f 48 00 4e 00 02 01 0a xx yy , nebo
1f 48 00 4e 00 02 01 0e xx yy

procesor v kabelu odpovídá:

1f 00 48 7f xx zz

Byte yy a zz jsou XOR-kontrolní součty M-BUS rámců a xx je číslo, které dodá telefon v dané relaci a které by se nemělo v odpovědi z řídícího PICu kabelu změnit (číslo relace).

Třetí byte od konce (s hodnotami 0x02, 0x0a, 0x 0e) je datový a řídí signály řízení toku dat. Nejvyšší 4 bity tohoto byte jsou vždy ve stavu L, 3. bit vždy ve stavu H. 2. bit indikuje mód volání, je-li ve stavu L, znamená to, že telefon má navázáno datové spojení, stav H potom značí žádné nebo hlasové spojení. Bit 1 ovládá signál DCD stav H znamená nespojeno, L spojeno a datová nosná. Bit 0 řídí CTS. H znamená vysílání povoleno, L pozastavit přenos z PC.

Signál RTS je ovládán pomocí signálu XEAR na spodním konektoru telefonu. Strháváním napětí na tomto pinu do nízké úrovně je signalizováno, že telefon je připraven vyslat data do PC. V této verzi kabelu není tento signál uvažován.

Signály pro řízení toku dat

  • CTS signál je důležitý při přijímání či vysílání většího množství dat. Pomocí tohoto signálu může telefon požádat počítač o pozdržení dodávky dat, dokud telefon všecha již dodaná data nevyšle do GSM sítě, jinak by mohlo dojít ke ztrátě dat.
  • DCD tento signál může být důležitý pro některé aplikace, některé jej mohou ignorovat. Počítači tento signál oznamuje, že datové spojení existuje.
  • DTR bývá někdy používán k rozpojení (zavěšení). (+++~1000ms~ath)
  • RTS nemá v našem případě význam, neboť všechny počítače používají UART s bufferem a zpracovávají data mnohem rychleji, než je GSM síť přenáší.

Realizace kabelu

Kabel je realizován dvěma obvody MAX3232, popř. jedním MAX3237 a mikrokontrolérem PIC16X84. PIC se stará o komunikaci po M-BUSu a ovládá signály řízení toku dat. MAXy jsou standardní obvody interfejsu sériové linky RS232 a jsou v kabelu použity jako konvertory úrovně signálů. Krystal je u PICu16F84 možno použít buď 4, nebo 8MHz, ale dejte pozor, abyste do obvodu naprogramovali ten spravný program pro 8MHz krystal a pro verzi čtyřmegahertzovou.. V další příloze zde potom najdete schéma v tiffu a zbytek dokumentace. Programy do PICu byly převzaty od Adriana Dabrowského.

Pokud byste kabel stavěli a nechtěli PIC programovat, můžete si o něj napsat. Jinak je kabel v nabídce na www.gsmcables.cz za cca 1000 Kc.

schdlr3

Schema kabelu DLR-3.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Chtějí víc prodávat, tak se zamaskují značkou Pocophone

Xiaomi Mi 8

Čínský výrobce Xiaomi se snaží proniknout na nové trhy, spadeno má zejména na ten v Severní Americe. Pomoci by mu měla...

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz