Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poslouchejte na svém smartphonu oblíbené rádio nebo sledujte televizi

aktualizováno 
Na chytrém telefonu můžete poslouchat rádio i bez vestavěného FM přijímače. Stejně tak lze sledovat aktuální vysílání několika televizí. Potřebujete k tomu pouze dostatečně rychlé připojení k internetu a odpovídající programové vybavení. Tipy na povedené aplikace přinášíme v dnešním článku.

Smartphony mohou částečně nahradit i televizi | foto: att.com

Last.FM

Last.Fm patří k prvním společnostem, které nabídly uživatelům chytrých telefonů speciální aplikaci k pohodlnému poslechu hudby přes internet. Nejdříve se dočkali majitelé iPhonu. V následujících letech se aplikace rozšířila i na další platformy.

Last.Fm ale není obyčejnou databází radiových stanic. Uživatel při tvorbě účtu zadá své oblíbené interprety a aplikace pak posluchači servíruje právě skladby jeho oblíbenců, případě sáhne do diskografie žánrově podobných interpretů. Songy lze hodnotit a tím tvořit vlastní žebříčky.

Bohužel je poslech ve všech zemích kromě USA, Velké Británie a Německa od února tohoto roku zpoplatněn třemi dolary měsíčně, a tak obliba služby v Česku trochu upadá. Noví uživatelé služby si tak mohou zdarma vychutnat jen padesátku skladeb.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, BlackBerry, Win 7, Android tablet, Apple tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: obří databáze hudby všech možných stylů, detailní informace o interpretech
MÍNUSY: od února letošního roku zpoplatněno

Český rozhlas

Také Český rozhlas nabízí vlastní aplikaci pro pohodlný poslech svých radiových stanic. V současné vylepšené verzi aplikace nabízí v trojici karet rychlou filtraci celoplošných a regionálních stanic. Třetí záložka je pak vyhrazena speciálním, kam se řadí namátkou Euro Jazz, Wave Guitar nebo Wave Party.

Zajímavá je funkce přímého nahrávání aktuálně poslouchaného obsahu do komprimovaného formátu MP3. Oblíbenou stanici si navíc lze vytáhnout jako widget na plochu. Stačí během poslechu jít na některou z domovských obrazovek a delším stiskem na displeji zkratku na plochu připíchnout. Zajímavé je také propojení se systémovým budíkem telefonu, takže vás namísto obehrané písně může každé ráno budit živé vysílání oblíbeného rádia.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, Win 7, Android tablet, Apple tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: velmi rychlý start aplikace i poslechu, výběr mezi vyšší a nižší kvalitou streamu, propojení se systémovým budíkem
MÍNUSY: chybí informace o právě hrající písni

TuneIn Radio

Největší výhodou aplikace je možnost poslechu takřka libovolné radiové stanice na světě. Ty lze z hlavního menu hledat podle aktuální geografické polohy, hudebního žánru, jazyku a dalších parametrů. Výběr je bohatý, a tak každý snadno najde vysílání podle svého gusta. Snadno také naladíte i české stanice, které nenabízejí vlastní aplikaci.

V kontextovém menu lze zobrazit detailní informace o právě hrající skladbě, nastavit danou stanici na buzení nebo zvolit kvalitu streamu.

V základním náhledu se nabízí možnost označit stanici nebo aktuálně zpívajícího interpreta srdíčkem (přidat k oblíbeným). Skladbu, ale i celé album, pak lze zakoupit na portálu Amazon. Součástí je i možnost sdílení informací na Facebooku, Twitteru nebo emailem. Placená verze Pro nabízí navíc možnost záznamu streamu do MP3 souboru.

Operační systém Android mobilní, iPhone, BlackBerry, Win 7
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: tisíce rádií v jediné aplikaci, výběr kvality v závislosti na kvalitě (rychlosti) připojení, úplné informace o přehrávaných skladbách

YouRadio

Aplikace umožňuje poslech široké škály domácích i zahraničních interpretů, aktuální databáze jich čítá něco přes sedm tisíc. Rozličné jsou tak i nabízené žánry: od disco přes blues, rap, pop, rock, metal, dance po folk.

Filozofie aplikace staví na preferencích posluchače. Z nabídky jednoduše vyberete oblíbený styl a YouRadio následně servíruje další podobné skladby. Stejně tak lze poslouchat jen vybraného interpreta.
Oblíbené styly můžete měnit v aplikaci, případně na serveru YouRadio.cz po registraci vytvořit profily dle aktuální nálady. Mezi jednotlivými skladbami pak lze přepínat jako u běžného přehrávače a nemusíte tak čekat, až skladba dohraje. Přehrávané skladby lze hodnotit. Podle hodnocení jsou posluchači skladby dále nabízeny.

Hodnocení:Povedená aplikace českých tvůrců umožňuje internetový poslech hudebních žánrů a interpretů jen podle přání posluchače.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: možnost selekce oblíbených žánrů a interpretů, přehledné uživatelské prostředí, česká aplikace

Play.cz

Aplikace umožňuje poslech českých rádiových stanic. Nabídka aktuálně čítá téměř 100 stanic.

Příjemné je uživatelské rozhraní s velkými tlačítky. Šestici nejoblíbenějších stanic lze uložit delším stiskem na číslici a kdykoli ji tak rychle "naladit".
Líbit se bude funkce uspání, která umožňuje za předem nastavenou dobu (10 - 60 minut) aplikaci vypnout (hodí se, pokud jste zvyklí při poslechu rádia usínat).
Placená verze navíc automaticky volí kvalitu streamu v závislosti na rychlosti připojení, a nabízí i tzv. stream manager.
Obě verze pak v záložce web nabízejí formou internetového magazínu čerstvé zprávy z domácí i zahraniční hudební scény.

Operační systém Symbian, iPhone, Apple tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: téměř stovka českých rádií v nabídce, magazín s novinkami ze světa hudby, přehledné uživatelské prostředí, informace o hrající skladbě
MÍNUSY: neexistuje ve verzi pro Android a WP7

iVysílání ČT

Aplikace slouží jako archiv pořadů všech čtyř stanic České televize vysílaných za posledních sedm let. Titul nejprve vznikl pro iPad, pro velký úspěch následovala verze pro iPhone a také systém Google Android. Na uvítací obrazovce najdete odkazy na nedávno vysílané pořady. Hned druhá záložka hlavního menu skýtá úplný seznam všech pořadů, které si můžete zpětně pustit (při dostatečně rychlém internetovém připojení). Pořady lze dělit podle žánrů (filmy, seriály, hudba, zábava, atd.), snazší je ovšem hledání v abecedně řazené databázi. Hledat lze také podle data.

U detailu pořadu je zobrazeno hodnocení, datum vysílání, počet zhlédnutí i stručný obsah. V případě seriálu jsou zde odkazy na další díly.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, Win 7, Android tablet, Apple tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: archiv pořadů ČT za posledních sedm let vždy po ruce, filtrace podle žánrů nebo počátečního písmena, přehledné rozhraní
MÍNUSY: chybí fulltextové vyhledávání

Óčko

Hudební stanice Óčko byla jednou z prvních, která nabídla možnost sledovat aktuální obsah i na smartphonech. Nejprve vznikla verze pro iOS, od poloviny tohoto roku mají možnost streamovat obsah také majitelé telefonů s androidem či symbianem.
Kromě aktuálního vysílání si lze pustit i starší pořady, které jsou k nahlédnutí v archivu. V další záložce najdete televizní program, v poslední pak informace o aplikaci.
Výhodou je, že aplikace funguje i jako rádio, stačí v základní nabídce zvolit audio, na které vám postačí i pomalejší EDGE. Při sledování videopřenosu máte na výběr několik stupňů kvality, které se liší datovým tokem. Aplikace před spuštěním přenosu otestuje vaše připojení a konektivitě automaticky uzpůsobí kvalitu.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, Android tablet, Apple tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: možnost sledovat videopřenosy nebo jen poslouchat, archiv programů

ČT24 a ČT4 Sport

Kromě sledování aktuálního vysílání, které je ještě ve stádiu beta (alespoň na androidu) a na které je nutné minimálně 3G, budete s touto aplikací neustále v obraze i s pomalejším GPRS/EDGE. Vysílání totiž doplňuje aktuální textové zpravodajství. Zprávy lze v menu třídit. Vlastní sekce mají úspěšné zpravodajské pořady HydePark a Otázky Václava Moravce.
Vše výše uvedené platí i pro titul ČT4 Sport.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, Android tablet, Apple tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: vždy v obraze díky aktuálnímu zpravodajství, možnost volby písma a sdílení článků, upozornění na mimořádné události (push notifikace, zatím jen u iPhonu)
MÍNUSY: ne všechny pořady lze přehrávat (ČT24)
Nejčtenější

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Další z rubriky

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...
Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody. Obratem jej žádá o upřesnění místa,...  celý článek

Find Wifi funkce na Facebooku
Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi síti.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.