Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pošlete si EMS na svůj mobil z webu

aktualizováno 
Alcatel připravil internetové stránky, ze kterých si všichni majitelé mobilu s podporou rozšířených zpráv (EMS) mohou poslat na svůj telefon vyzváněcí melodii, obrázek nebo animaci. Vybrat si můžete z databanky melodií a obrázků, nebo si vytvořit vlastní. A dokonce si můžete nechat poslat jako obrázek i libovolnou fotografii.
Alcatel Clan

Až dosud měli možnost nechat si poslat z internetu nebo prostřednictvím nějaké telefonické služby logo či vyzvánění na displej mobilu pouze majitelé telefonů Nokia. Ta používá své vlastní grafické a hudební formáty, které nejsou použitelné i jinými mobily – i když Nokia by byla ráda, kdyby byly. Nejde vlastně o technický problém, pouze výrobci jiných mobilů by si museli od Nokie koupit licenci. To se ovšem nedá očekávat, protože čtyři výrobci mobilů – Alcatel, Ericsson, Motorola a Siemens – vytvořili univerzální standard rozšířených textových zpráv (EMS), který je standardizován organizací ETSI (Evropský institut pro telekomunikační standardy) a který najdete v jejich nových mobilech.

V současnosti je nejdále s implementací EMS do svých mobilů Sony Ericsson – od T20e a T29 je EMS v každém novém mobilu z provenience bývalého Ericssonu a také u Sony CMD J7, J70, Z7. U Alcatelu podporuje EMS OT 311 a OT 511, Siemens vám nabídne C45 a M45. Motorola zatím v České republice neprodává žádný model s EMS (bude to například nová Accompli 388). Vedle těchto tahounů EMS podporuje například i Samsung (T100, R210s, R220), Panasonic (GD 75, 76) a Sendo J520. Majitelé všech těchto mobilů si mohou poslat obrázek nebo hudební zprávy z webu www.alcatelclan.cz, který je v provozu od včerejšího dne (12. 2. 2002).

Za libovolnou EMS, kterou si necháte poslat, zaplatíte 46 až 92 korun. Pokud chcete ušetřit, můžete se na stránkách zaregistrovat a za jednu EMS zaplatíte polovinu. Při registraci musíte vyplnit položky jméno, příjmení, e-mail, typ mobilu a jeho IMEI. Součástí registrace je také souhlas s tím, že Alcatel bude využívat databázi pro marketingové účely, což v tomto případě obnáší příjem nejméně jednoho reklamního e-mailu. V něm vám přijdou instrukce, jak příjem podobných e-mailů zakázat, což bude Alcatel respektovat. Rozhodně by neměly být údaje předány žádné třetí firmě.

Alcatel ClanNa internetových stránkách si vybíráte z databáze obrázků, animací a vyzváněcích melodií (pro přístup do databáze nemusíte být zaregistrovaní, registrace souvisí jenom s cenou za přijatou EMS). Na web si můžete dokonce nahrát i libovolnou fotografii, kterou aplikace samozřejmě zmenší na velikost použitelnou na displeji mobilu. Po výběru EMS se zobrazí okno, ve kterém je napsáno telefonní číslo a číslo EMS. Na telefonní číslo zavoláte, zadáte kód EMS a případně i telefonní číslo příjemce zprávy (pokud si nechcete zprávu poslat na mobil, ze kterého voláte) a do půl hodiny vám zpráva přijde.

Na telefonní číslo musíte volat kvůli účtování za přijaté EMS. Je to totiž číslo s předčíslím 0906 – tedy se speciálním tarifem. Platíte za minutu hovoru – bez registrace 46 korun, s registrací 23 korun. Průměrný hovor je dlouhý přibližně minutu a půl. Alcatel v současnosti jedná s mobilními operátory o tom, aby vám šla strhnout částka za přijatou EMS ze stránek Alcatel Clanu z kreditu nebo připsat k měsíčnímu účtu. Odpadla by tak totiž procedura objednávání po telefonu a EMS by šla skutečně poslat jenom z internetových stránek. V současnosti ale díky tomu, že se objednává po telefonu, nemusíte zase mít k internetu vůbec přístup. Stručný obrázkový katalog a návod na objednání je i součástí reklamních letáků, které budete moci najít na spoustě míst (kluby, restaurace, reklamy v časopisech).

Služba Alcatel Clan je určena všem majitelům mobilů s EMS. Ale majitelé nejnovějších Alcatelů (OT 511 a všech novějších modelů s výjimkou OT 311) nepřijdou zkrátka a budou mít samozřejmě větší výhody než vlastníci jiných značek telefonů. Vedle technologie EMS totiž Alcatel vyvinul vlastní rozšířený formát MSEQ a technologii stahování TDD. Oproti standardnímu EMS tak Alcatel OT 511 podporuje větší obrázky, animace a polyfonické vyzváněcí melodie. Alcatel předpokládá, že do další verze EMS bude zahrnuto i současné rozšíření MSEQ a TDD.

Obyčejné EMS umí pracovat s bitmapovými obrázky o rozměrech 32 x 32 a 16 x 16 bodů. Alcatel OT 511 umí i obrázky v rozlišení 96 x 41 bodů. Větší jsou i alcatelové animace – 32 x 32, 16 x 16 a 8 x 8 bodů, zatímco EMS zvládá jenom dva menší formáty. Největší výhodu mají oproti standardnímu EMS majitelé OT 511 při posílání melodií – mohou totiž přijímat polyfonické melodie (které zní opravdu velmi podobně jako skutečné písně například v rádiu), na rozdíl od standardních jednotónových melodií.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Od regulace trhu si ČTÚ slibuje snížení cen. Zhatit ji může stanovisko EK

Český telekomunikační úřad

Český telekomunikační úřad chce po loňském testu tří kritérií přistoupit k regulaci tuzemského mobilního trhu, v jeho...

Češi se ještě letos dočkají nejrychlejší sítě. Ale jen na chvíli

Ilustrační snímek

Již v září spustí Český telekomunikační úřad pilotní provoz mobilní sítě 5G. Časově omezený provoz ve spolupráci s...Najdete na iDNES.cz