Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední vzpomínka na německého výrobce - recenze Siemensu AF51

aktualizováno 
Dávno pryč je doba, kdy byla nejlevnější kategorie telefonů vyhrazena pouze mobilům klasické konstrukce. Populární jsou především véčka, oblibu si získávají i vysouvací telefony. Jedno z nejlevnějších véček a zároveň jednoho z posledních nositelů značky Siemens Vám dnes představíme.

Siemens AF51 | foto: Mobil iDNES.cz

Siemens AF51 je velmi jednoduchý véčkový mobil, který sází především na zajímavý vzhled a cenu. Nečekejte kdovíjakou výbavu, ta je u AF51 pouze základní. Telefon nemá ani fotoaparát a tak největším lákadlem mohou být v dané kategorii ne zcela běžné oba barevné displeje.

Dnešní recenze je výjimečná. Pravděpodobně se jedná o poslední recenzi mobilu se značkou Siemens, kterou vám kdy nabídneme. Siemens již dávno mobily nevyrábí a i nástupnický BenQ-Siemens, pod jehož taktovkou šel model AF51 do prodeje, má budoucnost velmi nejistou. Ale testovaný mobil ještě najdete na pultech prodejen, což jistě potěší fanoušky zaniklé značky. Může to být pěkný suvenýr na památku.


Katalog mobilů:

Siemens AF51 Siemens AL21 Siemens A31

Katalog mobilů: Poslední z řad levných Siemensů - véčko AF51, vysouvák AL21 a klasika v podání A31 - byly zároveň labutí písní výrobce.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Véčko nejlevnější kategorie subtilních rozměrů s nápadně blyštivým povrchem.


Siemens AF51 asi nepadne do oka každému, ale musíme říci, že telefon ve skutečnosti působí podstatně lépe, než na fotografiích. Fotogenický tedy zrovna moc není.

Vzhled a konstrukce – drobný, ale přesto nápadný

Siemens AF51 se dodává ve dvou barevných variantách. My měli k dispozici blyštivou Dolphin Grey, na našem trhu se ale pravděpodobně setkáte pouze s tmavší a trochu obyčejnější Panther Black. Velmi příjemnou vlastností AF51 jsou jeho rozměry a hmotnost. Je to opravdu drobounké véčko – s rozměry 79 x 41 x 19,5mm a hmotností 80 gramů se velmi snadno v kapse ztratí. Pro pohodlnější držení bychom ale uvítali, kdyby byl telefon přeci jenom o pár milimetrů širší.

 Siemens AF51

Siemens AF51 Siemens AF51 Siemens AF51

Siemens AF51 Siemens AF51 Siemens AF51

V dané cenové kategorii telefonu není příliš co vytýkat ani z hlediska kvality konstrukce. Horní díl véčka má sice stejně jako kryt baterie,mírnou vůli, ta je ale spíše než špatným slícováním způsobena menší torzní tuhostí použitých materiálů. Nikde ale nic nevrže a to je dobře.

Designově je AF51 velmi čistě zpracovaný přístroj. Jedná se vlastně o jednoduchý kvádřík se zaoblenými rohy a hranami. Žádná ze stran přístroje není nijak narušována výstupky, jen vzadu jsou drobné zarážky pro aretaci horní části s displejem. Vpravo nalezneme konektor nabíječky, na zadním krytu se pak nachází plasticky vyvedené logo výrobce. Toť vše, design telefonu nenarušují ani žádné ovládací prvky.

 Siemens AF51

Siemens AF51 Siemens AF51 Siemens AF51

Siemens AF51 Siemens AF51 Siemens AF51

Čelní kryt telefonu byl v našem případě stříbrný a velmi lesklý. Otisků prstů na něm se snad nezbavíte. Nejzajímavějším designovým prvkem přístroje pak je stříbrný rámeček obepínající právě čelní lesklou plochu. Ten se při různých akcích a událostech dovede rozsvítit modrým, jakoby neonovým světlem. Kdy a jak má rámeček svítit se dá nastavit v menu telefonu, možnosti jsou více než bohaté.

 Siemens AF51

Siemens AF51 Siemens AF51 Siemens AF51

Siemens AF51 Siemens AF51 Siemens AF51

Rozevřený telefon je ještě lesklejší, krycí sklíčko, rámeček okolo displeje a klávesnice jsou vyrobeny ze stejně lesklého materiálu jako čelní plocha, takže otisky prstů je telefon poset i tady. Klávesnice je ale docela líbivá a navíc se na ní nepíše špatně.

Displej a ovládání – siemensácká klasika

Siemens nikdy svoje telefony nevybavoval těmi nejšpičkovějšími displeji, tento fakt se změnil až po příchodu BenQ. Ani tady nečekejte kdovíjakou špičku. Jenže v rámci kategorie je displej opět naprosto dostačující a v porovnání s některou konkurencí i podstatně lepší. Oba displeje telefonu jsou pasivní CSTN a dovedou zobrazit 65 000 barev. Hlavní displej má rozlišení 130 x 130 bodů, vnější pak 96 x 64 bodů. Překvapivě slušná je čitelnost obou displejů na slunci.

 Siemens AF51

displej Siemensu AF51 displej Siemensu AF51 displej Siemensu AF51

displej Siemensu AF51 displej Siemensu AF51 displej Siemensu AF51

Ovládání telefonu je klasický Siemens ze staré školy. Navigační klávesa je pouze čtyřsměrná, potvrzovací střed chybí. Veškerý výběr se tak provádí pomocí pravé kontextové klávesy, návrat o položku zpět pak obstarává klávesa pro ukončení hovoru nebo stisk navigační klávesy směrem vlevo. Levá kontextová klávesa je v akci jen někdy a její funkce se mění, jak je právě potřeba.

Ovládání je tedy velmi jednoduché, nic složitějšího ani není třeba, vždyť i menu telefonu mnoho složitosti nepobralo. Základní nabídka má tradiční podobu matice devíti ikon, další položky jsou již textové. Při procházení menu není telefon žádný rychlík, ale na to jsme v dané kategorii relativně zvyklí.

Telefonování a zprávy – nutný základ a trocha navíc

Co se zpráv týče, nabízí Siemens AF51 jen běžný základ, tedy podporu SMS a MMS. Multimediální zprávy budete ale s tímto telefonem spíše přijímat, jelikož telefon nedisponuje fotoaparátem. Při psaní SMS zpráv je samozřejmě k dispozici slovník T9, který píše bez diakritiky. Editor při psaní odpočítává, kolik znaků ještě můžete napsat do celkového možného počtu pěti zpráv. Číslovka pak prozradí, kolikátou že zprávu to již píšete.

 Siemens AF51

displej Siemensu AF51 displej Siemensu AF51 displej Siemensu AF51

displej Siemensu AF51 displej Siemensu AF51 displej Siemensu AF51

Ačkoli patří do nejlevnější kategorie telefonů, adresář AF51 je velmi dobře propracovaný. Opět se nejedná o nic, co bychom neznali z jiných Siemensů, ale v nejlevnější třídě schopnosti adresáře potěší. Kolik kontaktů adresář pojme se nám nepodařilo zjistit, ale kapacita se zdá být dostatečná, někde na hranici pěti set položek. Výborné jsou ale především možnosti samotného kontaktu, ke kterému lze uložit několik telefonních čísel, faxových čísel, emailů a dalších věcí, včetně data narozenin dotyčné osoby. Můžete si také vybrat, zda na toto datum máte být upozorňováni v kalendáři. Kontakty lze třídit do skupin. K jednotlivým kontaktům si dokonce můžete nastavit hlasové vytáčeni. Pokud si dokoupíte k telefonu datový kabel, je dokonce možná i synchronizace s počítačem.

Při samotném telefonování není zvuk zrovna nejkvalitnější, ale příjemné naopak je, že telefon dovede být hodně hlasitý a tak není problém hovořit i ve velmi hlučném prostředí. Telefon rovněž nabízí vyzváněcí profily, těch může být až osm, z toho dva jsou nepřednastavené. Nastavení ale můžete pochopitelně měnit i u předvolených profilů. Co je ještě lepší, pomocí profilů se dají filtrovat hovory podle skupin z adresáře.

Další funkce

Mnoho dalších funkcí telefon opravdu nenabízí. Z datových technologií se sem žádná modernější nedostala, Siemens postrádá i infraport, spokojit se tak musíte pouze s GPRS a přístupem na WAP.

 Siemens AF51

displej Siemensu AF51 displej Siemensu AF51 displej Siemensu AF51

displej Siemensu AF51 displej Siemensu AF51 displej Siemensu AF51

Z organizačních funkcí jsou k dispozici obligátní kalendář, upomínky a poznámky. Poznámky jsou limitovány 150 znaky, kalendář zase nabízí pouze měsíční nebo denní pohled. Nechybí kalkulačka, převodník měn, stopky a minutka. Mezi javovými aplikacemi najdeme převodník měn a adresář linek tísňového volání po celém světě, ve stejné složce Hry & další nalezneme logickou hru Wappo2 a klasickou hru „lodě“ pod srozumitelným názvem Sea Battle. Načítání aplikací a her je bohužel dost pomalé. Více toho telefon opravdu již nenabízí, snad jen v nastavení hodin zaujme buddhisticky založené jedince možnost zobrazovat datum v buddhistickém letopočtu.

Shrnutí

Siemens AF51 patří mezi ta nejlevnější véčka na trhu. V nedávné době jsme Vám nabídli například recenzi LG KG220, které mu je přímým konkurentem. Oproti němu Siemens nabídne vnější displej, a to dokonce barevný. Tím se nemohou pochlubit ani dražší Sharp GX29 nebo výběhová Motorola V360, která nabízí dokonce paměťové karty a fotoaparát. Ty mají vnější displeje černobílé.

LG Siemens asi snadno porazí, protože jeho základní výbava je přeci jenom ucelenější a má jasnou logiku, navíc nabízí kvalitní organizační funkce. S ostatními potom AF51 bojuje především právě svým vnějším displejem, drobnými rozměry a blyštivým vzhledem se světelnými efekty. Pravdou je, že tím zaujme asi jenom část publika, ta konzervativněji založená pak sáhne třeba po levnějším Samsungu X160. Budou ale muset oželet vnější displej.

Proč koupit?

  • miniaturní rozměry
  • výrazný vzhled
  • vnější displej
  • solidní výbava

Proč nekoupit?

  • blýskavé kryty nejsou pro každého

Kdy?

 v doprodeji

Za kolik?

 cca 1 700 Kč


Nejčtenější

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhony 8 nejdou na odbyt. Lépe se prodávají i loňské modely

O nové iPhony 8 není ve Spojených státech velký zájem. Dokonce se lépe prodává rok starý iPhone, který výrobce s nástupem modelu 8 zlevnil.  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Smartphony za hubičku koupíte i v Česku. Připravte se ovšem na ústupky

Pořízení chytrého telefonu nemusí být nákladnou záležitostí, jste-li ochotni učinit řadu ústupků. Výběr je velmi široký, levných modelů, které zůstávají ve...  celý článek

Honor 9i
Špičkový huawei se čtyřmi foťáky má stát jen devět tisíc korun

Řada Mate 10 bude mít premiéru v pondělí 16. října. Obsahovat má tři modely, kdy ten nejlepší má stát přes 30 tisíc korun. Naopak ten základní s přídomkem Lite...  celý článek

BlackBerry Motion
Velká baterie, zvýšená odolnost a nedobytné fotky. To je nové BlackBerry

Po modelu KEYone tu máme další novodobé BlackBerry z dílen čínského TCL. Nový Motion nemá úplně špičkovou výbavu, předností by ale měla být velká výdrž...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.