Poslední mohykán − recenze Hewlett Packard iPAQ 214

aktualizováno 
Drtivá většina nově představených WM zařízení jsou dnes komunikátory. Hewlett Packard je snad jediná společnost, která na výrobu ryzích PDA nezanevřela. Dnešní recenze patří tomu nejvybavenějšímu z nové řady − iPAQu 214.
HP iPAQ 214 aneb kruh PDA se uzavírá

HP iPAQ 214 aneb kruh PDA se uzavírá

Hewlett Packard je společnost, která má mimo tiskáren a notebooků na svém kontě také hezkou řádku kapesních počítačů. Dříve totiž v tomto odvětví tvořila špičku. Pak ovšem HTC a posléze i jiné společnosti začaly s produkcí kapesních počítačů s telefonním modulem. Majitelé, kteří byli nuceni do té doby v kapse nosit kromě PDA i mobilní telefon, tak měli o starost méně – jedna krabička totiž kombinovala kapesní počítač i telefon.

Už tehdy bylo zřejmé, jaký lze v nadcházejících letech očekávat trend. Komunikátorům se předpovídalo obrovské rozšíření, oproti tomu původním Pocket PC spíše vymření. Máme tady rok 2008 a můžeme směle říci, že se tehdejší předpovědi téměř beze zbytku naplnily. V září 2007 Hewlett Packard slavnostně představil chystanou řadu svých Windows Mobile zařízení, kterou kromě několika komunikátorů dotvářela také dvojice ryzích PDA a satelitní navigace. V nadcházejících odstavcích vám nabízíme dojmy získané během měsíčního testování modelu iPAQ 214.


Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:
HP iPAQ 214 je tělem obří PDA s rychlým procesorem a obrovským displejem. K dokonalosti mu chybí zejména satelitní navigace.

Obsah balení
Baterie, 2x USB kabel, baterie, pouzdro, nabíječka, dvojice adaptérů na různé zásuvky


Vzhled, konstrukce a zpracování

Hewlett Packard v případě svého nejvybavenějšího PDA vsadil na černou čelní stranu, která jasně kontrastuje s šedými boky celého přístroje. Zadní část krytu je již opět oděna do elegantní černě a navíc je její povrch obohacen o dnes tolik oblíbenou antibakteriální úpravu. Tvar přístroje není nijak dráždivý a neobvyklý. Jde o kvádřík s rozměry 75,4 x 133,8 x 17,4 mm, které jsou v porovnání s dnešními komunikátory doslova obří. Hmotnost necelých dvacet dekagramů je naopak nečekaně nízká a vzhledem k proporcím by bylo i několik gramů navíc snesitelných. Celá spodní hrana je mírně zaoblená, to hrana horní si vystačila jen s rádiusovými hranami.

Nad obrovským displejem s diagonálou čtyř palců je stříbřité logo HP, kterému asistuje dvojice LED (aktivní BT, nabíjení) a tlačítko k uspání, případně úplnému vypnutí přístroje. Spodní část obsahuje dostatek ovládacích prvků, které značně zjednoduší soužití s tímto PDA. K pohodlné navigaci po jednotlivých menu je připravena chromovaná čtyřsměrná klávesa se středovým OK. Levá klávesa slouží ke vstupu do kalendáře, stiskem poletujících okének zase aktivujete nabídku Start. Vpravo od navigačního prvku je to tlačítko OK a klávesa pro složku s e-maily.

Hewlett Packard iPAQ 214
Hewlett Packard iPAQ 214 Hewlett Packard iPAQ 214 Hewlett Packard iPAQ 214

Hewlett Packard iPAQ 214 Hewlett Packard iPAQ 214 Hewlett Packard iPAQ 214

Pravý bok obsahuje drobné tlačítko pro reset zařízení, z horní části této bočnice je také možné tasit stylus. Ten je dostatečně velký, i když vzhledem k rozměrům displeje si hravě vystačíte i s prsty.

Levý bok je ještě chudší. Obsahuje jen tlačítko k aktivaci záznamníku a poutko k zavěšení přístroje na šňůrku. Horní bočnice skýtá pohled na SD slot, který se u komunikátorů vlastně už přestal používat a nahradil jej ten nejmenší derivát SD karet s přídomkem micro. Kromě toho je pod krytkou skryt i slot na Compact Flash karty typu I i II.

Hewlett Packard iPAQ 214
 

Hewlett Packard iPAQ 214 Hewlett Packard iPAQ 214 Hewlett Packard iPAQ 214

Hewlett Packard iPAQ 214 Hewlett Packard iPAQ 214 Hewlett Packard iPAQ 214

Spodní hrana je bez debat tou nejzajímavější. Vedle mikrofonu k záznamu zvuku je zde konektor, který dovoluje přenos dat rychlostí USB 2.0 (12 Mbit/s). Nechybí ani standardní miniUSB konektor a 3,5mm jack. Výrobce bohužel v balení nedodává stereo headset. Jste-li vášnivými posluchači muziky, pak doporučujeme investici do kvalitních sluchátek. Audio výstup nového iPAQu je totiž velmi kvalitní.

Prohlídku zevnějšku přístroje ukončíme popisem zadní strany. Ta ale kromě již zmíněné pogumované vrstvy zaujme jen velkým reproduktorem.

 Hewlett Packard iPAQ 214 Hewlett Packard iPAQ 214 Hewlett Packard iPAQ 214 detail Hewlett Packard iPAQ 214 detail

Hewlett Packard iPAQ 214 detail Hewlett Packard iPAQ 214 detail Hewlett Packard iPAQ 214 detail

Zbývá zhodnotit práci konstruktérů a jejich výběr použitých materiálů. V souvislosti s "nadpozemským" technickým zpracováním kapesních počítačů HP musíme vzpomenout HP iPAQ hx4700. Opatřit pouzdro tomuto přístroji bylo nošením dříví do lesa, on totiž sám magnéziový kryt sloužil jako bytelné pouzdro.

Všem, kteří teď s napětím očekávají náš verdikt dílenského zpracování, musíme s politováním oznámit, že kvality hx4700 nový iPAQ rozhodně nedosahuje. Výrobce vsadil výhradně na plasty, které přístroji jen stěží přiřknou punc luxusního zboží. Použití materiálu tedy hodnotíme jen dobře, oproti tomu je lícování jednotlivých dílů ukázkové.

Paměť a procesor – rychlý jako blesk

Zatímco někteří výrobci Windows Mobile zařízení experimentují s čipovými sadami různých výrobců, nejčastěji Qualcomm a Samsung, HP se drží osvědčených procesorů Marvell (dříve Intel). Redakcí již prošlo mnoho přístrojů s čipy této značky a vždy šlo o zařízení s velmi rychlou odezvou. Ať už to byl legendární MDA Compact, Asus MyPal A686 nebo výkonový šampion Asus P535. Nový iPAQ tedy také spoléhá na procesor Marvell, a to dokonce v té nejmodernější a nejrychlejší modifikaci – srdce přístroje tak bije na 624 MHz.

Takto rychlý procesor ve spolupráci s dostatkem operační paměti zaručuje nadprůměrný výkon i v těch nejnáročnějších grafických aplikacích. Rádi si čas od času na svém PDA zahrajete 3D akční hru nebo snad přístroj často využíváte jako kapesní kino? Tak právě uvedeným aplikacím je nový iPAQ doslova předurčen. Je s podivem, že součástí softwarové výbavy není utilita na regulaci výkonu CPU. Oněch 624 MHz je totiž na většinu úkonů značně předimenzovaných a stačil by tak i poloviční výkon. Čip však podle všeho takt mění úměrně aktuální zátěži v rozmezí 208 až 624 MHz.

Hewlett Packard iPAQ 214 detail
HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system

HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system

iPAQ 214 je osazen 128 MB operační paměti, ze kterých je po resetu k dispozici téměř 85 MB. To je vůbec nejvyšší hodnota volné RAM, se kterou jsme se v poslední době setkali (na stříbrné pozici momentálně sedí HTC Touch Enhanced se svými 82 MB). Windows Mobile 6 Classic zabírají asi třetinu z 256 MB FlashROM a uživateli je tak na čistém zařízení k mání 160 MB. Po zaplnění této kvóty jsou připraveny avizované dva paměťové sloty.

Jeden si rozumí s kartami standardu SDHC (s využitím redukcí i s jejich menšími variantami), druhý potom pojme karty Compact Flash obou typů. Oba sloty lze přitom používat současně a sáhnete-li po kartách v nejvyšších paměťových variantách, pak se lze dostat až k 64 GB paměťového prostoru (16 GB SDHC + 48 GB Compact Flash). Přenášení velkých balíků dat je pak díky podpoře USB 2.0 velmi rychlé.

Displej – budete se rozhlížet

Absence VGA displeje u nových komunikátorů dokáže určitou skupinu uživatelů rozpálit do ruda. Pravdou je, že QVGA rozlišení už přestává  pro 2,8“ úhlopříčky stačit. Jistě že u většinu úkonů není nedostatek pixelů cítit, ovšem při prohlížení webu určitě ano. Kdo jednou okusil VGA rozlišení, pak se ke čtvrtinovému 240 x 320 bodů nebude chtít již více vracet. A když, tak se skřípotem zubů. Nic podobného ale u nového iPAQu nehrozí.

Jeho displej je totiž přímo excelentní a při 4“ úhlopříčce (10 cm) se chlubí 480 x 640 body a více než 262 tisíci barevnými odstíny. Zobrazení je i přes vyšší úhlopříčku velmi jemné a rastr je viditelný jen s použitím lupy s dostatečným zvětšením. Pro představu odpovídá plošně tento displej zhruba dvěma 2,8“ zobrazovačům nad sebou.

Hewlett Packard iPAQ 214 HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system

HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system

S použitím nové verze Opery je pak prohlížení webu skutečným zážitkem, nemluvě o sledování filmů, které není třeba nijak upravovat. Dotyková vrstva reaguje přesně a během testování jsme nezaznamenali žádný problém.

Jas displeje může uživatel regulovat v pěti stupních, a to i přímo z obrazovky. Potíž je, že ani při nejvyšší hodnotě podsvícení displej nijak nezáří, což nepříjemně pocítíte za slunečného dne – čitelnost displeje za takových podmínek je dosti špatná. Jas lze regulovat zvlášť pro napájení baterií a dobíjení (synchronizaci).

Druhou a poslední masitou mouchou použitého displeje je velká prodleva mezi stiskem tlačítka k probuzení přístroje a skutečným zapnutím displeje. Ta se pohybuje mezi 1 až 2 sekundami a je opravdu dosti otravná. iPAQ 214 ale není jediným VGA zařízením, které se s tímto neduhem potýká – na tentýž problém si stěžují majitelé jinak povedeného XDA Flame.

Zvuk – budete se rozplývat

Zvuk je další oblastí, ve které iPAQ 214 boduje. Stačí si s použitím vestavěného Media Playeru (nebo jakéhokoli jiného audio/video přehrávače) pustit jedinou píseň a bude jasno – na hlasitý odposlech je přednes vynikající. Nebudete tak svědky žádného šumu či zkreslení, naopak vaše uši potěší čistý zvuk. Škoda jen, že výrobce k přístroji v základu nenabízí žádná sluchátka. To ale není vzhledem k 3,5mm vstupu takový problém, jelikož slušná sluchátka s tímto konektorem není problém zakoupit za několik stokorun. My jsme zvukové kvality neváhali zhodnotit s použitím studiových sluchátek Koss MV-1 a reprodukcí jsme byli doslova nadšení. Ze sluchátek se totiž linuly líbezné a čisté tóny a přednes byl o poznání kvalitnější než s použitím notebooku Compal FL90.

Konektivita – jen průměr

iPAQ je co se týče konektivity velmi dobře vybaven. Do vínku dostal wi-fi modul normy 802.11 b/g s teoretickou datovou propustností až 54 Mbps.

HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system

Citlivost přijímače byla velmi dobrá. Jako obvykle jsme otestovali připojení k domácímu AP a pak i k několika veřejným hot-spotům ve městě. Bohužel v nastavení chybí možnost regulace výkonu modulu v závislosti na výdrži baterie.

HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system

Bluetooth verze 2.0 si rozumí s rychlými datovými přenosy (EDR), přesto se toto bezdrátové rozhrání stále k přenosu většího množství dat nehodí. Přívlastkem rychlý ale nelze ověnčit ani přenos dat s využitím USB kabelu.

HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system

Přenos 40MB souboru z notebooku do zařízení trval více než jednu minutu, což rychlé opravdu není. Nejsvižnější metodou transferu dat tak zůstává využití čtečky karet. Z dalších funkcí BT modul podporuje přímý tisk pomocí dokumentů s využitím BT tiskárny.

HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system

Zklamáním je absence podpory USB mass storage, která přístroj mění ve čtečku karet. 

Bonus aplikace

HP iPAQ QuickStart
Analogie modulu Getting started u WM 6.1. I zde tak najdete návody k základním úkonům s PDA. Nechybí nastavení wi-fi, BT a e-mailového účtu.

HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system


HP iPAQ Tips
Několik dalších tipů a návodů, které zjednoduší soužití s novým PDA.

HP PrintSmart Mobile
Aplikace, která usnadní tisk dokumentů ze zařízení.

HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system

HP iPAQ Wireless
Utilita ke snazší správě bezdrátových modulů.

TodayPanel
Plugin, který informuje o stavu paměti (RAM, FlashROM, karta) a nabití baterie. Slouží také k regulaci intenzity podsvícení.

HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system

HP PhotoSmart Mobile
Povedený prohlížeč obrázků, který disponuje funkcí zoomu a rotace. Přímo ve spodní liště programu je ikona k přímému tisku obrázku nebo jeho zaslání ve formě přílohy k e-mailu. Libovolný snímek pak můžete nastavit jako pozadí na Dnes.

HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system HP iPAQ 214 system


Výdrž a výkon, testy

Výdrž přístroje je díky použitému akumulátoru s doslova mamutí kapacitou 2 200 mAh vynikající. Lví podíl na tom pochopitelně má absence telefonního modulu, a tak je odběr PDA s vypnutým displejem zanedbatelný. iPAQ 214 zvládl bez problému přehrát tři celovečerní filmy a muziku bez potíží přehrával déle než jeden den. Brouzdání po webu přes wi-fi bylo možno na jedno nabití celých sedm hodin, což je nadprůměrný výsledek.  

 • Přehrávání MP3 (HF sada) 25 h 30 min
 • Přehrávání videa (TCPMP)  5 h 50 min
 • Internet přes wi-fi 7 h

Poznámka: při přehrávání MP3 byla nastavena hlasitost sytému na polovinu, v přehrávači potom na maximum, stejně jako při přehrávání videa, kdy byl navíc jas displeje nastaven na nejvyšší stupeň.

A jak je na tom nový iPAQ po stránce výkonu? Zde není třeba chodit okolo horké kaše – výkon přístroje je famózní a podobně jako Samsung SGH-i780 jej můžeme označit za výkonnostního šampiona. Bravurně si přístroj vedl v sérii komplexních testů Spb Benchmark (tedy kromě grafické části, kde z neznámých důvodů propadl), obdobně pak vyšel výsledek z VS Benchmark. A přehrávání videa? Zcela plynulé i bez předchozí optimalizace.

VS Benchmark 2007:

Zařízení  Výsledek  
HP iPAQ 214 3 370
HTC Touch Cruise 1 390
HTC Touch Dual 1 424
Asus P526   870

Přehrávání neupraveného videa:

Zařízení  Rychlost  
Samsung SGH-i780  106,41 %
HTC Panda 102,83 %
HP iPAQ 214 102,45 %
HTC Touch Enhanced 61,47 %
HTC Magician 98,54 %
Asus P526   42,51 %

Technická specifikace:

Název HP iPAQ 214
 Rozměry [mm]  75,4 x 133,8 x 17,4
 Hmotnost [g] 192
 Operační systém Windows Mobile 6.0 Classic
 Procesor  Marvell PXA310, 624 MHz
 RAM 128 MB
 FlashROM 256 MB
 Paměťový slot SD (podpora SDHC), Compact Flash type I, II
 Displej - rozlišení 480 x 640 pix
 Displej - úhlopříčka 4,0" (101 mm)
 Displej - barvy  262 144
 Satelitní navigace ne
 Wi-fi 802.11 b/g
 Bluetooth verze 2.0 s EDR
 Infraport ne
 Digitální fotoaparát ne
 FM rádio  ne
 Další 3,5mm jack
 Baterie 2 200 mAh

Výsledky Spb Benchmark:

HP iPAQ 214 spb

HP iPAQ 214 spb

HP iPAQ 214 spb

HP iPAQ 214 spbZávěr

Hewlett Packard iPAQ 214 je povedené PDA, které může majitelům staršího hx 4700 jejich stávající zařízení nahradit. Přechodem by získali zařízení s nejmodernější verzí Windows Mobile (hx4700 standardně běží na WM 2003 SE). Polepšili by si i co se týká operační paměti, která je u novinky servírována v porci 128 MB. Další vylepšením je podpora 802.11 g standardu s teoretickou propustností téměř 7 MB/s. Podpora dvou typů paměťových karet, tedy SD (HC) a Compact Flash, zůstala zachována.

Jsou ale i oblasti, ve kterých nový iPAQ na staršího jednoduše nestačí. Na mysli máme především dílenské zpracování a použité materiály – hx4700 se v této oblasti díky skořápce z hořčíkové slitiny řadí na samotnou špičku. To u konstrukce nového modelu byli tvůrci daleko skromnější a vsadili výhradně na plast. Starší model je také citelně tenčí, hmotnost obou přístrojů je přitom srovnatelná.

Vyzdvihnout se patří i ohromný dotykový VGA displej úhlopříčky celých deset centimetrů. Ne, metrová plazmová televize to skutečně není, ovšem na prohlížení internetu nebo sledování filmů je použitý zobrazovač jako stvořený.

iPAQ 214 má tedy bezpochyby šanci oslovit určitou skupinu uživatelů. Jejich spektrum ale nebude z důvodu stále sílící pozice PDA telefonů nijak široké. Uživatelů, kterým oddělené řešení vyhovuje, tedy kapesní počítač a mobilní telefon zvlášť, je stále méně. Ono nosit při sobě neustále dvě krabičky je přeci jen dosti neohrabané a nepraktické.

Proč koupit?

 • dobré konstrukční zpracování
 • obří VGA displej
 • kvalitní zvukový výstup
 • rychlý procesor
 • 3,5mm audio jack
 • SD a CF slot

Proč nekoupit?

 • velké a těžké zařízení
 • absence GPS
 • absence fotoaparátu
 • není telefon 

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

7 796 korun s DPH

K testu zapůjčila společnost PalmPC, s. r. o.Nejčtenější

GLOSA: Proč je iPhone XS Max jednoduše nejlepší smartphone na světě

iPhone XS Max

Každý rok patří iPhony na špičku aktuální produkce a u nového modelu XS Max tomu není jinak. A to i přesto, že v...

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...

Tři roky a tak obrovský skok. Porovnání fotoaparátu iPhonu SE a XS Max

Posunem si prošel i fotoaparát. iPhone SE měl v roce 2016 stejný foťák jako typ...

Fotoaparáty v mobilních telefonech v posledních letech dělají mílové pokroky. Mezi fotomobily patřily iPhony vždy na...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Další z rubriky

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Říjnová mobilová apokalypsa je tady. Každý týden dorazí novinky

OnePlus 6T

Říjen je pro většinu výrobců smartphonů ve znamení zásadních přírůstků do portfolia. Každý týden se můžeme těšit na...

Opožděný vyzyvatel za výbornou cenu. Recenze Asus Zenfone 5z

Asus Zenfone 5z

Asus si na začátku letošního roku vysloužil velkou pozornost, když překvapil představením modelů Zenfone 5 a 5z. Jak už...

Máte doma nebezpečné hračky?
Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled a újmy se projeví klidně až za dlouho. Přitom jsme jen chtěli udělat svým dětem radost.Najdete na iDNES.cz