Poskytovatelé připojení i firmy mohou lépe využít kapacitu datových sítí

  • 13
Správci sítí mohou pomocí zařízení PacketShaper a NetEnforcer zařídit provoz internetové telefonie i ponikových aplikací a nemusí se bát zahlcení sítě stahováním MP3

Poskytovatelé připojení k internetu i firmy s více pobočkami si stěžují, že kapacitu jejich datových sítí zahlcuje provoz generovaný různými kontroverzními aplikacemi pro sdílení souborů. Provoz životně důležitých firemních aplikací typu SAP naopak může být ohrožen, pokud zaměstnanci stahují po firemní síti větší množství webových stránek. Řešením může být vyšší priorita pro důležitý síťovýn provoz a omezení kapacity pro problematické aplikace. Firmy Packeteer a Allot Communications nabízejí produkty řešící prioritizaci různých druhů provozu již po mnoho let.

Na zahlcování sítě notorickými stahovači dat se vymlouval Český Telecom, když ohlásil zpoplatnění objemu přenesených dat u ADSL. V některých nadnárodních firmách je zase omezován přístup na webové stránky, i když se týkají pracovních záležitostí. Pobočky banky totiž nepřistupují na internet v zemi svého působení, ale jsou k němu připojeny šifrovanou mezinárodní virtuální privátní sítí (VPN). Vyšší objem dat tedy znamená jen vyšší nároky na kapacitu VPN, ale také vyšší nároky na výkon zařízení šifrujících síťový provoz. Zpožďování a výpadky dat mohou mít fatální následky pro aplikace pracující v reálném čase, jako je internetová telefonie či přístup na pracovní plochu vzdáleného počítače pomocí systémů Citrix, VNC či X Window System.

Po Internetu i firemních intranetech jsou data v současné době přenášena internetovým protokolem ve verzi 4 (IPv4). Tato verze na rozdíl od nadcházející verze IPv6 nepodporuje službu Quality of Service (QoS), která zajišťuje různým službám různou prioritu. Pokud se v úzkém hrdle sítě potkají dva pakety s rozdílnou prioritou, je zahozen ten, který ji má stanovenu nižší. Datové směrovače v současné době se již pokouší o QoS i na IPv4 pomocí technologií DiffServ či RSVP, umějí však většinou rozlišovat jen ve velmi hrubých rysech podle typu provozu (TCP, UDP, ICMP) IP adres počítačů a čísel portů. Například pro stahování webových stránek se většinou používá protokol TCP a port 80 na serveru. Z různých důvodů se však webový server může přestěhovat na libovolný jiný port s číslem až 65535. Ještě častější je změna portů u programů pro sdílení souborů v sítích peer-to-peer (P2P) typu Kazaa či Gnutella.

Zařízení PacketShaper firmy Packeteer a NetEnforcer firmy Allot Communications se při regulaci provozu nespoléhají na čísla portů. Analyzují probíhající spojení a typ přenášených dat a podle nastavených priorit datový provoz regulují. Firma Packeteer se dokonce chlubí, že umí rozeznat různé typy souborů stahovaných z webu, tedy například MP3 od běžné stránky. Zařízení PacketShaper i Netenforcer umí vytvářet reporty a grafy, v případě náhlých změn dokáží upozornit správce pomocí e-mailu či protokolu SNMP. Nastavování zařízení je pohodlné, přístroje nabízí webové rozhraní pro svoji správu.

Společnosti Packeteer a Allot Coomunications dodávají i levnější verze svých zařízení, jejichž software je omezen pouze na analýzu přenášených dat a tvorbu reportů. I tato nabídka je zajímavá, správci sítí díky ní mohou snadno odhalit příčiny potíží s kapacitou sítě, třeba skladníky poslouchající internetové rádio navzdory zákazu.

Domníváte se, že váš poskytovatel připojení k internetu nebo správce sítě ve vašem zaměstnání by měli využit některé řešení pro prioritizaci datových přenosů? Jak by se podle vás mohlo takové řešení projevit na technických a obchodních podmínkách využití sítě? Podělte se o své názory v diskusním fóru pod článkem.