Mobil iDNES.cz

  • Sobota 15. prosince 2018 Radana, Radan

Pořiďte si záclonu, která nepropustí záření z mobilů. Prý se vám bude lépe usínat

aktualizováno 
Signál pro mobilní telefony, mikrovlnné WiFi sítě, vysílání pomocí technologie Bluetooth, televize, rozhlas a mnoho dalších forem rádiového záření, které bez našeho vědomí proudí všude kolem a někdy se také označuje jako "elektrosmog". Jak se mu vyhnout alespoň při spánku?

I během spánku je okolo vás elektromagnetické pole. | foto: Profimedia.cz

Stres z elektromagnetického záření – pro některé jen paranoidní představy, pro jiné vcelku vážný problém. Jestliže patříte ke druhé jmenované skupině, máme pro vás malou útěchu v podobě "moskytiéry“, která však neslouží k ochraně před komáry či jiným hmyzem, nýbrž právě před nejrůznějšími formami elektromagnetického záření.  

Švýcarská firma vás chce ochránit

Společnost Swiss Schield, která se primárně specializuje na elektromagnetickou izolaci budov, jakými jsou například nemocnice, chemické laboratoře či nejrůznější datová centra, připravila výrobek pro běžnou veřejnost. Je jím speciální "moskytiéra“, která podle slov výrobce  k vašemu tělu nepropustí až devadesát procent škodlivého záření. Není to první nevšední produkt této firmy – v minulosti jsme se například mohli setkat se speciálním ochranným tričkem pro těhotné ženy, které sloužilo taktéž jako elektromagnetický izolátor. Celý systém pak údajně funguje na bázi jakéhosi zrcadla; to znamená, že veškeré vlnění se od tohoto materiálu odráží jinými směry.

Marketingový trik nebo skutečně funkční ochrana?

"Aby bylo elektromagnetické záření odstíněno opravdu dokonale, muselo by se použít mnohem náročnější zařízení - prostorově, technicky i finančně. Speciální technická tkanina může do jisté míry chránit proti "elektrosmogu", ale udávaných devadesát procent veškerého záření je s největší pravděpodobností jen zbožné přání výrobce," uvedl na náš dotaz na nevšední záclonku Ing. M. Klouda, který se touto problematikou zabývá.

Zajímavý švýcarský produkt vás tedy před elektromagnetismem neochrání úplně, ale můžete alespoň usínat s pocitem, že kolem vaší hlavy prochází minimálně o polovinu méně dat, textových zpráv či nejrůznějších druhů vysílání než u vašich sousedů.

Elektrosmog všude kolem nás

Je asi každému jasné, že elektromagnetického záření rok od roku přibývá. To s sebou samozřejmě nese nežádoucí důsledky – například pro lidský organismus. I když tu vždy bylo, ať už součástí ohřevu jídla v mikrovlnné troubě, při sledování televize nebo používání elektrického holicího strojku, začalo se o zmiňovaném problému mluvit až s rozšířením bezdrátové komunikace, především tedy mobilních telefonů.

Škodlivé vlivy elektromagnetismu na zdraví člověka sice nejsou prokázány se stoprocentní jistotou, ale je doloženo, že u některých jedinců s poškozeným sluchem nebo pamětí mělo na jejich vady určitý vliv právě ono záření z elektronických přístrojů. Ačkoliv tedy obavy nejsou potvrzeny (ale ani vyvráceny), bude dozajista spousta lidí usínat s lepším pocitem, když k nim vysílání nejrůznějších přístrojů skrz bariéru v podobě ochranné sítě nebude procházet.

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Další z rubriky

Historické vítězství. Poprvé vyhrál Mobil roku Huawei

Mobil roku 2018 - 1. místo: Huawei Mate 20 Pro

V 21. ročníku ankety Mobil roku vyhrál v hlasování čtenářů portálu iDNES.cz Huawei Mate 20 Pro. Druhý skončil Samsung...

iPhonu na záda přilepili hodinky a chtějí za to půl milionu

Caviar iPhone XS/XS Max Swiss Dreams

Produkty lifestylové značky Caviar patří bezesporu k nejluxusnějším smartphonům na trhu, nicméně ne vždy jde i přes...

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Najdete na iDNES.cz