Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poradíme vám, kdy je výhodné přejít na eurotarif

  10:00aktualizováno  10:00
Ušetříte s eurotarifem? Záleží na tom, odkud a jak dlouho budete volat. Někdy se vám více vyplatí přejít na nějaký ze zvýhodněných roamingových tarifů.
Radost z levného volání nemusíte mít vždy (ilustrační foto)

Radost z levného volání nemusíte mít vždy (ilustrační foto)

Propočítali jsme, kolik by vás stál hovor od jedné do 10 minut u jednotlivých operátorů, pokud byste měli základní roamingový tarif, zvýhodněný tarif či nový eurotarif. Čím kratší dobu voláte, tím je eurotarif výhodnější, pro hovory delší než tři minuty se však vyplatí jiný, zvýhodněný roamingový tarif.

Přehlednou srovnávací tabulku naleznete ZDE

Jak si nejlépe vybrat?

U O2 je jednoznačně výhodné aktivovat si buď Smart Roaming, nebo eurotarif. Oba jsou výrazně levnější než základní roaming. Je ale třeba počítat s tím, odkud budete volat. Například pokud pojedete do Německa, Rakouska či Polska, zvolte eurotarif, míříte-li k moři do Chorvatska či na sever Afriky, nejlevněji si zavoláte s tarifem Smart.

žena, dovolená, mořeČtěte také:
Eurotarif srazil ceny volání z ciziny, ne vždy se ale vyplatí


Zákazníci T-Mobile a Vodafonu by měli být při volbě možnosti eurotarifu obezřetnější. Není možné jednoznačně říct, který je lepší, protože záleží na tom, jak dlouhé hovory povedete. Například u tarifu Vodafone Passport Nabito 600 už od druhé minuty volání ušetříte 2,50 koruny než s eurotarifem, s T-Mobile Cestovatelem je levnější sazba od třetí minuty.

Díky nulové sazbě za příchozí hovory zaplatíte u zvýhodněných tarifů méně, když bude někdo do ciziny volat vám. A to i když musíte uhradit spojovací poplatek 34,51 u T-Mobile či 22 korun u Vodafonu.

Budou-li vám volat z práce a pět minut budete řešit, kde je cédéčko, které nutně potřebují, zaplatíte u Vodafone Passport 22 korun, u eurotarifu by vás to samé vyšlo na 41 korun. U T-Mobile na pětiminutovém hovoru s eurotarifem proděláte šest korun.

Na dovolenou klidně bez eurotarifu

Ne všechny tarify se hodí pro ideální českou dovolenou. Češi mají ve velké oblibě Chorvatsko, zájem je i o Tunisko a Egypt. Tyto země nejsou členy Evropské unie, tudíž při volání z nich je vám eurotarif na nic. Proto dobře zvažte, jaký tarif si pořídíte, zvlášť když kupujete zájezd na poslední chvíli a nevíte, zda náhodou nepojedete mimo Unii.

„Problém s tím, že výhodné tarify neplatí pro každou zemi, jsme s přítelem vyřešili tak, že on má aktivovaný O2 Smart Roaming a já si pořídím eurotarif,“ říká Jana Pecháčková z Prahy.

V září se chystají autem do Chorvatska, pojedou přes Rakousko a budou si moci levně zavolat s přáteli z obou zemí. Řešením je také mít více SIM karet od různých operátorů.

Odkud a za kolik se zvýhodněnými tarify

O2 Smart – nový tarif na prázdniny, funguje ve 14 zemích, v těch, kam jezdí čeští turisté na dovolenou nejčastěji: levně volat můžete z evropských zemí, jako jsou Chorvatsko, Slovensko, Francie, Itálie, Španělsko, Kypr, Malta, Bulharsko, Řecko a Turecko, ale i z Egypta, Tuniska, Malajsie a Thajska.

Minuta odchozího hovoru stojí 11,78 koruny a příchozí hovory jsou do 30 minut měsíčně zdarma, po vyčerpání tohoto limitu budete platit 5,95 koruny za minutu. Tarif je nutné aktivovat do poloviny září, zasláním SMS ve tvaru SMART na číslo 999111. Po tomto datu sice bude fungovat dál, ale nová aktivace už možná nebude.

T-Mobile Cestovatel – program funguje v 11 zemích, kde T-Mobile působí. Jsou to Černá Hora, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Velká Británie, USA.

Minuta stojí 4,76 koruny a musí se platit jednotný spojovací poplatek 35,51 koruny, který se přičte k první minutě. Příchozí hovory jsou za jednotný zřizovací poplatek 34,51 koruny. Aktivuje se pomocí SMS ve tvaru ROA A CES na čísle 4603.

Vodafone Passport – S tímto tarifem můžete volat ze zemí EU a také z Chorvatska, Austrálie, Nového Zélandu za stejnou cenu minutového hovoru jako v rámci Česka do jiné sítě. Například s tarifem Nabito 600 vás vyjde minuta na 4,76 koruny a k tomu ještě na začátku hovoru musíte připočítat sestavovací poplatek 22 korun. Ten se účtuje i poté každých 20 minut hovoru.

Za cenu spojovacího poplatku také hovory přijímáte, provolané minuty už si pak operátor nepočítá. To znamená, že 22 korun zaplatíte za minutový i patnáctiminutový hovor. Aktivace – SMS ve tvaru ROAM PASS A na číslo 7700.

 Volání z Unie: 10 otázek a odpovědí o eurotarifu
 1. Co to vlastně je eurotarif?

 Termín eurotarif se vžil pro sazebník telefonních služeb, kterým Evropská unie začala regulovat ceny volání v rámci 27 zemí Evropské unie. Každý operátor si ale tento tarif může pojmenovat po svém – u T-Mobile se jmenuje Roamingové zvýhodnění EU, u Vodafonu pak Vodafone World (EU) a u O2 je to jednoduše O2 Eurotarif.

 2. Kolik zaplatím s eurotarifem za hovory?

 Pro první rok, tedy do srpna 2008, EU stanovila nejvyšší možnou cenu minuty odchozího hovoru na 16,75 koruny a příchozího na 8,20 koruny. Operátoři se se svojí nabídkou pohybují těsně pod těmito limity. Ve druhém roce regulace maximum klesne na 15,72 koruny za minutu odchozího hovoru a 7,52 koruny za minutu příchozího hovoru a počínaje srpnem 2009 si operátoři nebudou za minutu odchozího hovoru smět účtovat víc než 14,70 a za minutu příchozího hovoru víc než 6,49 koruny.

 3. Bude eurotarif jediným roamingovým tarifem?

 Ne, Evropská unie operátorům nezakázala nabízet i jiné roamingové programy. Můžete si sami zvolit, který tarif je pro vás nejvýhodnější.

 4. Bude mít na cenu vliv vývoj kurzu koruny k euru?

 Ne, stávající cena volání v rámci eurotarifu bude stejná až do srpna 2008 a vývoj kurzu koruny vůči euru na ni nemá žádný vliv. Ke změně – dalšímu snížení cen volání – dojde opět za rok v srpnu 2008, kdy nastane druhá fáze regulace. Potom ještě jednou v srpnu 2009 ve třetí fázi regulace.

 5. Jak si můžu eurotarif aktivovat a kolik to stojí?

 Eurotarif si můžete aktivovat obdobně jako jakýkoli jiný roamingový tarif, který váš operátor nabízí – přes SMS zprávu, internet, infolinku nebo přímo v prodejně vašeho operátora. Aktivace je zdarma.

 6. Jak rychle mi bude eurotarif aktivován?

 T-Mobile spustil eurotarif jako první, a to k 1. srpnu. Pokud o eurotarif zažádáte, tento operátor vám jej aktivuje ještě v den podání žádosti. Jestli používáte Twist kartu, už máte eurotarif automaticky aktivován. Vodafone a O2 eurotarif spustí k 29. srpnu a operátoři slibují, že přechod na eurotarif pak bude otázkou jednoho dne.

 7. Můžu z eurotarifu přejít na jiný roamingový program?

 Ano, podle potřeby můžete z eurotarifu přejít na jakýkoli jiný roamingový tarif, který váš operátor nabízí. Případně se k eurotarifu můžete zase vrátit.

 8. Liší se nějak podmínky pro předplacené karty?

 Ne, sazby jsou stejné pro tarifní zákazníky i zákazníky s předplacenou kartou.

 9. Bude eurotarif pro všechny povinný?

 Ne, záleží na tom, jaký roamingový tarif používáte. Pokud máte základní roamingový program, operátor vás na eurotarif převede automaticky. V případě, že využíváte jakékoli roamingové zvýhodnění svého operátora, na eurotarif přejdete jen v případě, že o to sami požádáte.

 10. Je i jiná možnost pro levného volání z ciziny?

 Ano, na českém trhu působí firma United-Mobile, která nabízí další možnost levného volání z ciziny. Podmínkou je zakoupení speciální SIM karty společnosti za 790 korun s přednabitým kreditem 280 korun. Potom můžete volat nejen z ciziny do Česka, ale i mezi jednotlivými zeměmi navzájem za přijatelnou cenu od 11 korun za minutu, příchozí hovory jsou zdarma a za SMS zprávu dáte 11 korun. Od září chystá United- Mobile další zlevnění hovorů z 90 států, cena bude začínat na osmi korunách za minutu. Více na www.united-mobile.cz.

(kab)


Autoři: ,
Nejčtenější

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Fotografické čipy Samsung ISOCELL
Už nebudou vykukovat. Samsung představil mobilní foťáky Isocell

Špičkové chytré telefony mnohým nahradí digitální kompakt. Z fotografických čipů pro smartphony se tak stává zajímavý segment a Samsung patří i v tomto směru...  celý článek

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Blíží se další regulace. Volání do zahraničí je moc drahé

Chcete-li v současnosti ušetřit za volání po EU, pak musíte vycestovat za hranice. Z telefonu přihlášeného do sítě operátora sousedního státu totiž oproti...  celý článek

Ilustrační snímek
Pražské metro pokryla wi-fi síť. Zatím pouze v šesti stanicích

V šesti stanicích metra spustil Pražský dopravní podnik (DPP) připojení k internetu prostřednictvím wi-fi. Cestující tak získají nejen přístup k dopravním...  celý článek

Ilustrační snímek
Šedí operátoři jsou problém. Shoduje se telekomunikační úřad i O2

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) podle výsledků nedávného testu mobilního trhu konstatuje, že v České republice není efektivní konkurence a bude zřejmě třeba...  celý článek

Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.