Budova Evropské komise v Bruselu

Budova Evropské komise v Bruselu | foto: Profimedia.cz

Zrušení roamingu bude jen částečné. Pomalejší model počítá s limity

  • 2
Již v dubnu 2014 Evropský parlament schválil úplné zrušení roamingových poplatků v členských zemích EU, a to nejpozději do konce letošního roku. Členské státy se však nyní shodly na jiném, pomalejším modelu. Uživatelé by měli služby v zahraničí využívat za ceny domácího tarifu pouze do určitého limitu.

Rada EU bude zároveň od Evropské komise požadovat, aby do poloviny roku 2018 navrhla další kroky, jak roamingové poplatky úplně odstranit. Do té doby navrhuje nový cenový mechanismus, který má používání mobilu v jiné zemi EU výrazně zlevnit.

Jde o limity, které by určovaly, kdy mohou uživatelé volat, přijímat hovory, posílat i přijímat textové zprávy a využívat datové služby za ceny svého domácího tarifu. Nad rámec těchto limitů, které musejí být ještě stanoveny, by pak operátoři mohli účtovat roamingové poplatky. Avšak i ty mají být výrazně nižší než dosud, mají být omezeny maximální velkoobchodní cenou účtovanou mezi operátory navzájem.

V europarlamentu dnešní postoj členských zemí nadšení nevzbudil. Například Guy Verhofstadt, lídr liberální frakce ALDE, jej označil za jasnou výhru mobilních operátorů.

Zrušení drahého používání mobilů v zahraničí byl jeden z cílů bývalé Evropské komise José Barrosa. Jeho komisařka pro digitalizaci a nové technologie Nelie Kroesová to slibovala už v roce 2010 (více zde).

Zrušení poplatků bylo nakonec součástí širšího plánu na vytvoření jednotného telekomunikačního trhu. Komise předložila návrh nařízení na vytvoření „propojeného kontinentu“ v září 2013. Návrh kritizovali nejen mobilní operátoři, ale také některé členské země, které se obávaly, že firmy v důsledku zdraží služby.

Podle světové asociace mobilních operátorů GSMA „má regulace na vysoce konkurenčním mobilním trhu sporný účinek a vede k potlačení investic do inovací a nových služeb“ (více v dřívějším článku zde). Podobný názor na celou věc mají i operátoři v České republice.

Součástí nařízení Rady EU, které vstoupí v platnost 30. června 2016, je také zajištění otevřeného internetu pro všechny, kdy si státy EU přejí, aby společnosti v provozu internetu nikoho nediskriminovaly. Zakázáno tak má být blokování či znehodnocování obsahu, a to s určitými výjimkami, jako je například nevyžádaná reklama. Návrh také počítá s koordinací licencí pro bezdrátové širokopásmové připojení, zvýšení transparentnosti smluv o připojení pro zákazníky nebo usnadnění změny poskytovatele služeb.

,