Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Popis C-BUSu telefonu Dancall

aktualizováno 
Mobilní telefon Dancall byl prvním dotovaným přístrojem Eurotelu. V současnosti je ve výprodeji k mání za víceméně symbolickou cenu, což jej činí vhodným k různému experimentování zvláště tam, kde není překážkou externí napájení. K pokusům se rozhodně hodí znát jeho C-BUS.

Dancall má implementovány AT příkazy pro práci se SMS zprávami, tak  jak předepisuje norma GSM 07.05 (ETS 300 58). Potíž je pouze v tom, že přístroj sám neobsahuje obvody rozhraní HW modemu, takže AT příkazy je třeba zadávat pomocí protokolu a řídící sběrnice C-BUS, kterou má telefon vyvedenu na systémový konektor. Na této jednodrátové sběrnici probíhá obousměrná komunikace z i do telefonu sériově, rychlostí 9600bps, s osmi datovými bity a jedním stopbitem a bez využití paritního zabezpečení. Úroveň H značí logickou jedničku, úroveň L logickou nulu a bytem s hodnotou 0xA5 se označuje přepnutí z jednoho směru komunikace na druhý. Tento byte vyšle na sběrnici vždy to zařízení, které končí svoji relaci, a dává ji tak k dispozici protistraně, od které očekává reakci. Komunikace samotná probíhá v paketech proměnlivé délky zabezpečených podélnou paritou, osmibitovým kontrolním součtem získaným logickou operací XOR přes všechny byte paketu. Tento kontrolní součet je vysílán jako poslední v paketu, za ním pak následuje už jen přepínací byte s hodnotou 0xA5. Jestliže tento kontrolní byte neodpovídá obsahu paketu, je paket příslušnou komunikující stranou jednoduše ignorován. A očekává-li některá z komunikujících stran odpověď, která z nějakého důvodu nepřichází, zopakuje poslední paket ještě dvakrát i s výše uvedeným přepínacím bytem 0xA5. Následující tabulka ukazuje, jak pakety s AT příkazy vyslanými do telefonu vypadají:

definice směru?

definice směru?

třída paketu?

??

délka paketu-1

(ATpříkaz)

kontrolní XOR

0xA5

0x34

0x19

0x3c

0x68

LENGHT

DATA

CHK SUM

0xa5

0x34

0x19

0x3c

0x68

0x0e

0x00,0x41

0x54,0x2b

0x43,0x4d

0x47,0x4c

0x3d,0x22

0x41,0x4c

0x4c,0x22

0x0d

 

AT+CMGL=“ALL“

0x3d

0xa5

Tam, kde je u popisky otazník ,si nejsme jisti významem, avšak po C-BUSu mohou putovat i pakety s jinou hlavičkou. Mohou obsahovat například údaje o kódu SIMlocku a podobně. Tyto pakety nesou v hlavičce na místě "třída paketu" jiné hodnoty. Pokud byste někdo experimentoval a našel další pakety a příkazy, dejte o sobě vědět a o vašich výsledcích přirozeně také.

Paket z telefonu do vnějšího zařízení vypadá velice podobně, pouze prvé dva byte jsou posílány v opačném pořadí a změní se hodnota u třetího byte v hlavičce:

definice směru?

definice směru?

třída paketu?

??

délka datové části paketu-1

DATA

(AT příkaz)

kontrolní XOR

0xA5

0x19

0x34

0x3e

0x68

0x05

0x00,0x4f

0x4b,0x0d

0x0a,0x00

 

 

OK

0x7d

0xa5

Z tabulek je vidět, jak s C-BUSem zacházet. Pro posílání SMSek je dobré vědět, že Dancal neumí PDU mód, textovky budete tedy muset posílat v textovém módu. Stará se o to příkaz AT+CMGS="+420602123456"<0x0d> <0x1a(eof)>. Číslo SMS centra zadáte přes příkaz AT+CSCA="+420909909" a znakovou stránku zadáte pomocí AT+CSCS="GSM". To je asi vše, co byste měli vědět, abyste byli schopni odeslat přes systémový konektor krátkou zprávu. Na závěr přinášíme souhrnnou tabulku AT příkazů, které jsme v Dancallu našli:

Příkaz do telefonu

poznámka

Odpověď z telefonu

AT+CSMS

výběr služby SMS

+CSMS: 1,1,0

AT+CMGF

formát SMS (Daancall umí pouze textový formát)

OK

AT+CSCS=“GSM“

volba znakové stránky

OK

AT+CSCA

SMS centrum

OK

AT+CSMP

OK

AT+CSDH

OK

AT+CNMI

 

 

po příchodu SMS zprávy, je-li v AT+CNMI příslušně nastaveno

OK

 

+CMTI: „SM“

AT+CPMS

nastavení preferované paměti pro záznam došlých SMS zpráv

+CPMS „SM“,1,1,“SM“,1,10

OK

AT+CMGL=”ALL”

listování SMS zpráv

+CMGL:1“STO UNSENT“,,““,,,0,25<0x0d,0x0a>

<SMS> 0x0d,0x0a.........

+CMGL:2.........

...........

 

OK

AT+CMGR=4

čte SMS na 4.pozici v příslušné paměti SMSzpráv

+CMGR: „REC UNREAD“,,“97/04/07,12:08:06-00“,145,32,66,0,<0x0d,0x0a,<Mate novou hlasovou zpravu.....>>

AT+CMGS

SMS submit (odeslání SMS)

+CSMS: <SMS ID>

Někdo možná namítne, že tato tabulka není zcela v pořádku, a bude mít pravdu, ale naš ím cílem nebylo opisovat normu. Tu můžete najít na ETSI . Je v ní podrobný popis, jak s AT příkazy zacházet, jejich syntaxe a přesný výklad funkce.

V tomto článku jsme se pokusili popsat komunikaci na sběrnici C-BUS; je ovšem třeba počítat s tím, že popis není vyčerpávající a nelze ho proto považovat za referenční dokument. Komunikaci jsme odposlechli, svoji roli při analýze sehrála také fantazie, zvláště při stavnovení sémantické stránky jednotlivých komponent komunikace, na pomoc jsme si vzali také obsah FLASH ROM telefonu, abychom příkazy ověřili, které vlastně jsou implementovány, případně která jejich část. S velkou pravděpodobností popisujeme podmnožinu paketů C-BUS, která úzce souvisí jen s implementací AT příkazů. Nenajdete zde tedy úplně všechny příkazy.

 


Témata: Eurotel, SMS, tipy

Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Najdete na iDNES.cz