Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poloviční klávesnice - halfkeyboard

aktualizováno 
Dnešní článek vám představí jednu možnou klávesnici pro Vaše PDA. Jedná se o revoluční pojetí tzv. poloviční klávesnice. Řekneme si základní rozložení kláves a jak se na takové klávesnici píše.

Poloviční klávesnice vychází z filozofie připojení co nejmenší klávesnice k přenosným kapesním počítačům. U těchto přístrojů je důležitá velikost klávesnice. Možná namítnete, že i pro PDA existují menší klávesnice se všemi klávesami. Ale klávesy jsou neúměrně malé a pro některé lidi, kteří mají tlustší prsty, by to mohl být problém nebo zvětšení chybovosti při psaní. Proto byla vyvinuta poloviční klávesnice. Jedná se o plnohodnotnou klávesnici s tlačítky velikostně srovnatelnými s velkou klávesnicí tak, jak jste zvyklí u vašeho stolního PC. Klávesnice má rozměry srovnatelné s kapesním počítačem.


Vzhledem k tomu, že je klávesnice poloviční, má vlastně jenom levou půlku kláves. Druhá, pravá půlka kláves, je vlastně virtuální a tyto znaky jsou přístupné při současném zmáčknutí klávesy "mezerník" a stisku dané písmenné klávesy. Autoři klávesnice avizují, že naučit se s touto klávesnicí psát je otázkou několika málo minut a tréninku při psaní. Poté už není nutné se ani koukat na klávesnici, ale např. na podklad a automaticky psát. Klávesnice je určena pro psaní levou rukou, ale není problém psát i pravou. Záleží na stylu a vkusu majitele.


Zobrazení rozložení kláves je na těchto obrázcích. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, jak je to s možností psaní českých znaků. Ale vzhledem k rozměrům klávesnice a obsazení danými písmeny je nemožné vměstnat diakritická znaménka. Možná by to šlo při editaci speciálních znaků symbolů (čárky, tečky, závorky atd.) tak, že tyto by se přeeditovaly na české znaky. Práce s takovou klávesnicí by však byla značně složitá a naučení se speciálních znaků by vyžadovalo více cviku.

Klávesnice se připojí pomocí kabelu do sériového rozhraní vašeho PDA. Je možné mít klávesnici připoutanou na levé ruce a zároveň s ní držet PDA a druhou rukou držet stylus a "tapat" na dotykový displej. Klávesnice se k ruce připoutá pomocí pásku na suchý zip. Kabel si pak můžete vést pod oblečením a nemusí vás obtěžovat. Toto řešení je dobré, pokud chcete mít volné ruce a zároveň si musíte neustále něco poznamenávat. Druhou možností je položit si jak klávesnici tak PDA na stůl a vše ťukat na stole.

Závěr:

Pro toho, kdo oželí absenci českých znaků, potřebuje si dělat poznámky v terénu a mít přitom volné ruce, má rád plnorozměrné klávesy a chce netradiční klávesnici, nad kterou bude okolí pouze nevěřícně kroutit hlavou a říkat si "jak může na tomto vůbec psát", je tato klávesnice určena! Určitě po základním seznámení a zácviku už nebude chtít psát na jiné klávesnici, protože rychlostí předčí psaní na Graffiti ploše a vyrovná se rychlosti psaní na plnorozměrné klávesnici.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Prodeje kultovního OnePlus nejsou velké, ale přinášejí fantastický zisk

OnePlus 5T na veletrhu CES 2018

Konečně byla zveřejněna prodejní čísla jedné z nejžhavějších značek současnosti. Překvapivě nejsou extrémně vysoká,...

Recenze: Honor 7X se tu neměl prodávat, teď je příjemným překvapením

Honor 7X

Honor 7X se podle původních plánů u nás neměl prodávat. Jenže s Honorem 9 Lite, který měl 7X zastoupit, se nakonec...

Dvě levné novinky se skoro stejnou výbavou. Hezčí je ten levnější

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české...

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české pobočky tvrdili, že v Česku se bude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz