Policisté ze služeben neumějí zablokovat ukradený mobil

  7:53aktualizováno  7:53
Nová služba policie, která nabízí lidem zablokování kradeného mobilu, se rozjíždí ztuha. Přesněji řečeno – nápad, se kterým přišel ministr vnitra Ivan Langer, někteří policisté ještě neumějí užít v praxi.
Policie za dva týdny zablokovala 777 ukradených mobilů.

Policie za dva týdny zablokovala 777 ukradených mobilů. | foto: Profimedia.cz

Policejní blokování mobilů funguje dva týdny. Využívá toho, že každý telefon má jedinečné výrobní číslo, takzvané IMEI. Stačí tedy po krádeži přinést policii záruční list nebo účet z obchodu.

Tam si ho opíšou a pošlou na policejní Útvar zvláštních činností. Tam telefon zablokují pro všechny české sítě, takže kradený mobil nebude zloději k ničemu.

"Okradeným" na vlastní kůži
MF DNES se rozhodla otestovat, jak funguje blokování mobilů v praxi. Pověřila proto reportéra, aby sehrál roli "okradeného". Tady jsou jeho postřehy:
 
V pátek jsem zašel na náhodně vybrané obvodní oddělení policie v Berouně, abych jim nahlásil víceméně klasický typ krádeže: "Jel jsem krátce předtím v Praze přeplněným metrem a po vystoupení zjistil, že telefon z kapsy zmizel. Doma v Berouně jsem pak vyzvedl dokumenty k telefonu a teď vše hlásím."

Berounský policista však namítl, že zablokování telefonu je možné nejdříve za měsíc. "Nejprve musí skončit vyšetřování. A pak přijďte ještě jednou sepsat protokol o zablokování," vyzval mě policista, který následně začal o krádeži pochybovat. "Co když jste telefon vytrousil z kapsy? Co když ho někdo vrátí na radnici?"

To se sice klidně mohlo stát, jenomže pak by se dala zpochybnit každá krádež. Kriminalisté sami říkají, že většina obětí kapsářů na okradení přijde až po pár hodinách.

Namítl jsem, že nevěřím na poctivého nálezce, který by donesl mobil na radnici, ale policista nakonec stejně zablokování o měsíc odložil. Předtím podle něj musím navštívit policejní stanici ještě jednou. "Kromě toho se ještě musíme poradit s kolegy v Praze, kteří budou patrně krádež vyšetřovat. Musíme jim pak spis přeposlat a tím se zablokování ještě zdrží," dodal policista.

V sobotu jsem ještě otestoval policisty na jiné služebně – ve Voticích na Benešovsku. Zavolal jsem jim a chtěl se informovat, co je k blokování potřeba a jak dlouho to trvá. Ve Voticích byli sice ochotnější než v Berouně, nicméně policista nejprve tvrdil, že okradený musí na služebnu, kde nahlásil krádež, přinést i dokumenty k telefonu a teprve potom nechá policie telefon zablokovat.

Policista si však sám nebyl jistý, říká-li to správně, a proto si nechal nadiktovat telefonní číslo. Po pár hodinách zavolal a opravil se: "Telefon můžete zablokovat kdekoli, ale stejně vám doporučuji jít znovu tam, kde jste krádež nahlásil, jinak bychom tam museli spis přeposílat."

Problém je v tom, že čím déle zablokování trvá, tím víc času má zloděj na prodej mobilu. Po měsíci by pak nejspíš přístroj mohl přestat fungovat člověku, který by ho mezitím v dobré víře koupil v bazaru. Naštěstí některé obchody poskytují záruku na původ mobilu. "Stalo se, že jsme prodali omylem kradený mobil a zákazníkovi ho pak vyměnili. Přišla na to policie, která kradený přístroj vystopovala, i když měl jinou SIM kartu," vysvětluje Iveta Homolková z bazaru Mobil Pohotovost v Českých Budějovicích.

Langer: Policisté se to naučí
Podle ministra Ivana Langera rozhodně nepostupoval správně policista v Berouně. "Pokud jste prokázal, že jste vlastníkem telefonu a nahlásil jste jeho krádež, tak máte právo ten telefon zablokovat v tu chvíli," řekl ministr. Selhání omlouval tím, že si policisté na novou službu ještě nezvykli.

Blokování má i jiné slabiny. Přístroj sice nefunguje v Česku, ale třeba na Slovensku už ano. Zloděj ho tak může prodat v bazaru za hranicemi. Někteří počítačoví nadšenci prý také umějí číslo IMEI přeprogramovat. "Vím, že jsme nevymysleli geniální službu, ale Česko umožňuje blokování jako třetí v Evropě a zlodějům to život ztěžuje," hájí blokování Langer.

Přesto lidé službu využívají. "Za prvních čtrnáct dní jsme zablokovali 777 telefonů," řekla v pátek mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Autoři: ,

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Další z rubriky

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Koupili jste si nokii? Pravděpodobně nebyla drahá a je vám přes 35 let

Střední třída je doslova nabitá lákavými smartphony. V cenovém rozpětí od...

Resuscitovaná značka Nokia oslavila dva roky na trhu. A nutno uznat, že se jí pod křídly firmy HMD daří. Prodeje jsou...

Smartphone k nám dorazil v cestovním kufru. Ukrývá spoustu příslušenství

Asus ROG Phone

Do redakce nám dorazil herní smartphone Asus ROG Phone. A zjevení to bylo velmi neobvyklé: telefon totiž dorazil rovnou...

Najdete na iDNES.cz