Naše policie nemůže prohledat mobil bez povolení. Ale do budoucna, kdo ví?

Naše policie nemůže prohledat mobil bez povolení. Ale do budoucna, kdo ví? | foto: Dan Materna, MAFRA

Policie může prohledat mobil bez povolení, rozhodl kalifornský soud

  • 11
Kalifornský soud nedávno rozhodl, že policie má právo prohledat mobil podezřelého, aniž by k tomu potřebovala zvláštní povolení. Odvolává se na soudní rozhodnutí z roku 1970.

Nejvyšší soud v Kalifornii rozhodl, že policisté mají právo prohledat veškerý obsah mobilního telefonu, pokud jej získali při zatýkání. Nepotřebují k tomu žádné další speciální povolení. Soud při tom využil soudní rozhodnutí z roku 1970. Obránci lidských práv varují, že je to nebezpečný precedens.

Mobil jako krabička cigaret

Nejvyšší soud státu Kalifornie rozhodoval o stížnosti obviněného Gregory Diaze, kterého policie zatkla v roce 2007 při prodeji extáze. Při zatýkání mu byl zabaven i mobilní telefon a jedna ze zpráv jej pomohla usvědčit. Diaz však vinu dále popíral a následně podal stížnost na nezákonnost získání důkazu z mobilního telefonu. Soud v Kalifornii se ale opřel o rozsudek z roku 1970, který jako první dovolil policii prohledat bez dalšího povolení osobní věci zatčeného včetně krabičky cigaret a stížnost neuznal.

Možnost prohledat mobil byla dosud vyhrazena jen speciálním policejním týmům zaměřeným na boj s terorismem a pátrání po nelegálních zbraních. Právě organizovaní zločinci často využívají neschopnosti legislativy rychle postihnout nové trendy. Rozhodnutí teoreticky pomůže v usvědčování většího množství zločinců.

Jenže v poslední době sílí snaha států proniknout do soukromé sféry občanů právě prostřednictvím elektronických médií. Nedávno se střetl například kanadský výrobce přístrojů BlackBerry s vládami několika států, které žádaly právo monitorovat e-maily a další komunikaci prostřednictvím těchto telefonů (Mobil BlackBerry půjde špehovat, výrobce ustoupil).

Ne všude to vidí stejně

O podobném případu nedávno rozhodoval i Nejvyšší soud státu Ohio, který upozornil, že mobilnímu telefonu musí být poskytnuta větší ochrana než krabičce cigaret. S tím souhlasí i advokátka Judith Ann Lanzingerová, která upozorňuje na podobný princip například u trezorů. Domnívá se, že když je speciální povolení potřeba k jejich prohledání, mělo by takové opatření platit i pro telefony.