Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie bude vědět, kdo vás i pouze prozvonil

aktualizováno 
Poslanci včera zvýšili množství citlivých údajů o občanech, ke kterým získají přístup různé státní instituce. Mobilní operátoři budou muset poskytovat policii a dalším orgánům informace o neuskutečněných hovorech.

fbi, dalekohled, spy, špión, sledování, agent | foto: Profimedia.cz

Dosud musí na vyžádání předávat „pouze“ záznamy o proběhlých voláních a odeslaných SMS zprávách, nikoliv však jejich obsah. Podobnou povinnost vůči policii mají z dřívějška také poskytovatelé připojení k internetu. Nově se tak člověk dostane do databáze operátora i tehdy, když ho někdo pouze prozvoní nebo hovor volajícího nepřijme.

Jenže celá věc má háček. Tato nová povinnost se na operátory vztahuje pouze v případě, že údaje o neuskutečněných hovorech uchovávají. A to dělá z trojice hráčů jediný – Telefónica O2. T-Mobile a Vodafone neúspěšné pokusy o volání nearchivují a podle vyjádření svých mluvčích na tom v blízké době ani nehodlají nic měnit. I přesto se však změna dotkne více než pěti milionů lidí, kteří využívají právě služeb Telefóniky.

Zatím není jasné, jak dlouho budou muset operátoři informace nejen o neuskutečněných hovorech schraňovat. V zákoně je uvedeno pouze rozmezí šest až dvanáct měsíců, přesnou trvanlivost záznamu má stanovit vyhláška. „Předpokládáme, že by povinnost měla být na spodní hranici intervalu,“ říká mluvčí Telefóniky Martin Žabka. Právě stanovení časového rozmezí bylo další změnou, kterou novela přinesla. „Dosud bylo určeno pouze to, že lhůta pro uchování údajů nesmí být delší než dvanáct měsíců,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Policisté a kdo další? Přesné vymezení doby, po kterou musí operátor data skladovat, ale není jediným bodem, ve kterém novela není příliš konkrétní. „Není ani přesně určeno, komu všemu budou muset operátoři informace poskytnout,“ upozorňuje Filip Pospíšil ze sdružení Iuridicum Remedium, které se snažilo upozornit na tento problém poslance. Pozměňovací návrhy, které by umožňovaly získání citlivých údajů pouze policii pro účely trestního řízení, poslanci neschválili.

O informace z provozu vašeho telefonu tak budou moci řečí zákona požádat „orgány oprávněné k jejich vyžádání podle zvláštního právního předpisu“. Kromě policie může jít o soudy či státní zastupitelství. Podle Pospíšila hrozí nebezpečí, že se okruh možných příjemců těchto dat vyhláškou značně rozšíří. „Otevírají se zadní vrátka k tomu, aby se ktěmto údajům mohly dostat například tajné služby,“ varuje. Zákon také přesně nestanovuje, jaké všechny údaje budou muset operátoři evidovat. Podle nyní platné vyhlášky musí zaznamenávat třeba údaje o přesné poloze majitelů telefonu, výrobní čísla mobilů či třeba čísla kuponů, pomocí kterých si majitel dobíjel kredit.

Detailnější přehled o chování uživatelů mobilů zřejmě také přijde stát na větší peníze. „Policejní prezidium nám sdělilo, že celkové náklady na získávání takových údajů vloňském roce činily 150 milionů korun,“ říká Pospíšil. Veškeré náklady operátorů tak hradí stát. „V souvislosti s novelizací očekáváme jejich další navýšení, řádově o stovky tisíc měsíčně, “ uvedl Filip Hrubý z Vodafonu.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Chtějí víc prodávat, tak se zamaskují značkou Pocophone

Xiaomi Mi 8

Čínský výrobce Xiaomi se snaží proniknout na nové trhy, spadeno má zejména na ten v Severní Americe. Pomoci by mu měla...

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Luxusní mechanické hodinky jsou opravdu chytré. Mají speciální nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

Najdete na iDNES.cz